Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wprowadzanie inwestycji metodą „na wnuczka”


Zapewne mieszkańcy naszego miasta nie raz zastanawiali się czy są jakieś skuteczne sposoby, aby samorząd wykonał na ich terenie jakąś ważną i potrzebną inwestycję. Czy to chodzi o ulicę, chodnik, plac zabaw czy oświetlenie, zasada jest jedna, inwestycja musi znaleźć się w budżecie.  A jaka jest najlepsza metoda by tego dokonać?


Na każdej sesji rada miasta zajmuje się takim dokumentem, który nazywa się „projekt w sprawie zmiany uchwały budżetowej”.  . Radni miejscy przyjmując zmiany w uchwale budżetowej rzeczywiście przyzwalają w niej na wykonanie zapisanych tam inwestycji. Tak było również podczas ostatniej, sierpniowej sesji rady miasta, ale wywiązała się wtedy ciekawa dyskusja.

Otóż radna Urszula Sasiak zapytała burmistrza Sławomira Kowalewskiego o losy tunelu pod torami na Wólkę oraz czy miasto zabezpieczyło w budżecie odpowiednią kwotę. W odpowiedzi usłyszała z ust burmistrza:

„ Ostateczną kwotę poznamy po przetargu, jeżeli rada miasta wprowadzi to zadanie inwestycyjne do budżetu. Więc dużo większa jest rola pani jako radnej miasta Mława, niż burmistrza, który jest organem wykonawczym”.

To pierwsza ścieżka. Każdy radny może więc przekonywać pozostałych radnych by zagłosowali za jego pomysłem, ale uwaga – warunek jest taki, że musi wskazać źródło sfinansowania. Okazuje się jednak, że jest też inna ścieżka, do wpisania inwestycji do budżetu, roboczo nazwijmy ją metodą „na wnuczka”.

W dalszej dyskusji inny z radnych zapytał o zapisane w budżecie 250 tys. zł na modernizację skate parku w parku miejskim. I jakich wyjaśnień udzielił burmistrz?

 – W czerwcu spacerowałem z wnukiem po placu zabaw od strony ulicy Sienkiewicza. Tam zostałem rozpoznany przez użytkowników skate parku, którzy podeszli do mnie i zaprosili, żebym go obejrzał. Przyznam się, że nie korzystałem ze skate parku, ale za parę lat moi wnukowie będą to robili. Chłopcy zaprezentowali w jakim stanie jest skate park. Wspólnie uznaliśmy, że należy podjąć działania mające na celu poprawę jego stanu technicznego, czyli naprawę nawierzchni, żeby było bezpiecznie – wyjaśnił burmistrz.

Co dzieje się dalej, to raczej oczywiste. Projekt każdej takiej uchwały sporządza przed sesją burmistrz, a radni nad nim dyskutują. Trudno jednak, aby radni byli przeciw konkretnej inwestycji, nawet jeżeli miała by być nie najpilniejsza, a miasto na jej wykonanie zadłużało się.

Pod tym względem sierpniowa sesja była rzeczywiście specyficzna, burmistrz zaproponował bowiem radnym, aby wyrazili zgodę na emisję obligacji na kwotę 10,1 mln złotych, które mają być przeznaczone na pokrycie deficytu w budżecie. To warunkować ma możliwość zaplanowania już w tym momencie różnych inwestycji, jak np.  budowy połączenia ulic Grzebskiego i Smolarnia, przebudowy ulic Klonowej i Anyszki, a także  budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Wójtostwo, Dudzińskiego i Wymyślin, oraz wspomniany już skatepark w parku miejskim.

Uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2020 rok radni miejscy przyjęli większością głosów. Czwórka radnych, przeciwnych zadłużaniu miasta wstrzymało się od głosu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Green
Green
1 rok temu

Co tam pasy na ul.Dudzińskigo, wnuczek wie lepiej, 100 na farbę czy lepiej tysiące na …, typowe prostactwo Bunia

Rodzic
Rodzic
1 rok temu

A jednak dotrzymuje Pan słowa, Panie Burmistrzu. Dzieci kazały podziękować

sic
sic
1 rok temu
Reply to  Rodzic
pan Tato
pan Tato
1 rok temu

owszem naprawić trzeba ale nie jest to skypark tylko zaadaptowany tor wrotkowy. Zapytajcie dzieciaków co by naprawdę chcieli a moja córka twierdzi że nawet będzie zbudowany ” nie wiem skąd ” prawdziwy sky park za mosirem 😉 pewnie będzie ale może wnuki będą dopiero jeździły. Dzieciaki zajawkę widać mają dlaczego mają mieć gorzej niż w Działdowie czy Ciechanowie .

aaaa
aaaa
1 rok temu
Reply to  pan Tato

Moim zdaniem miasto powinno znaleźć w perspektywie kilku następnych lat pieniądze na prawdziwy skatepark, taki z niecką (bowlem). To, co mamy w parku, nadaje się głównie dla młodszych dzieci albo na początku nauki trików, trochę bardziej zaawansowani muszą jeździć do Ciechanowa. Fajnie, gdyby powstał gdzieś na MOSiR-ze tor rolkowy z równą nawierzchnią do szybkiej jazdy. Mamy w Mławie trochę ścieżek, ale wszystkie wyłożone kostką brukową – jeżdżenie po nich na rolkach to średnia przyjemność.

MOSiR
MOSiR
1 rok temu
Reply to  aaaa

W MOSiR, to trzeba Panią Dyrektor zainteresować, bo D-erektora to nawet nie warto interesować.:).

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x