Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Stanęli pod pomnikiem, by uczcić bohaterów z 1920 roku


Gmina Wieczfnia Kościelna pamięta o poległych w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 roku. O bohaterach tamtych walk przypomina pomnik stojący w centrum miejscowości. To miejsce pamięci narodowej zniszczyli Niemcy podczas okupacji hitlerowskiej, w 1982 r. zostało ono odbudowane.


Pierwszą częścią tegorocznych i przypadających w setną rocznicę wojny uroczystości była msza św. odprawiona w parafialnym kościele pod przewodnictwem  księdza kanonika Tadeusza Jabłońskiego.  Dalszą część uroczystości kontynuowano pod pomnikiem żołnierzy poległych za ojczyznę w latach 1918-1920 oraz 1939 roku. Tu Jolanta Olkowska przypomniała zebranym historię walk Bitwy Warszawskiej. Przy dźwięku werbla przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych oraz delegacje społeczności szkolnych szkół podstawowych z terenu gminy Wieczfnia Kościelna złożyły kwiaty pod pomnikiem.  Krótkie przemówienie wygłosił wójt gminy Wieczfnia Kościelna Mariusz Gębala.

Trzecia część uroczystości odbyła się już w świetlicy wiejskiej w Wieczfni Kościelnej. Tam słuchaczy wiązanką pieśni patriotycznych powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Głównym punktem tej części uroczystości była prelekcja pana Piotra Rafalskiego „Wspomnienie o ppor. mar. Jerzym Krępskim z majątku Wieczfnia i I Batalionie Morskim (Pułku Morskim) w latach 1919 – 1920”. Wśród gości obecna była pani Danuta Orska, której korzenie łączą się z rodem Krępskich.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x