Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Uwaga seniorzy! Stare metody oszustów nadal są skuteczne


Pomimo wielokrotnych publikacji o stosowanych przez oszustów metodach „na wnuczka”, „na policjanta” czy różnych innych historyjkach, przedstawianych w celu wyłudzenia pieniędzy, nadal takie historie się zdarzają. Szczególnie narażenia są tu seniorzy. Takie zdarzenie miało miejsce kilka dni temu w Ciechanowie, gdzie 88-letnia kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze od mieszkańców Ciechanowa. We wtorek (11 sierpnia) na terenie miasta doszło do wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Seniorka uległa oszustce podającej się za policjantkę i przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych. Apelujemy o zachowanie czujności i ostrzeganie przede wszystkim osób starszych, iż są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

Wczoraj do 88-letniej mieszkanki Ciechanowa zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Oszustka nakłoniła seniorkę do przekazania sumy pieniędzy w celu pomocy jednemu z członków rodziny, który spowodował wypadek drogowy na terenie kraju. Niestety starsza kobieta uwierzyła w fałszywe informacje i przekazała oszustce kilkadziesiąt tysięcy złotych.

POLICJA  APELUJE O ROZWAGĘ!!!

Przestępcy posługują się różnymi legendami i metodami mającymi ich uwiarygodnić oraz ciągle te metody modyfikują. Przestępcy wybierają swoje ofiary posługując się książkami telefonicznymi, gdzie widnieje imię, które wskazuje na to, że może to być starsza osoba. Pierwszy telefon od oszustów zawsze jest kierowany na telefon stacjonarny.

Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę z ofiarą aby oszukiwana osoba nie miała możliwości kontaktu z nikim postronnym, a dla potwierdzenia przedstawionej historii proponują aby wybrać nr alarmowy 112. Pamiętajmy, że aby nawiązać nowe połączenie należy rozłączyć prowadzoną rozmowę, inaczej wybranie numeru alarmowego jest niemożliwe. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z Policją z innego aparatu telefonicznego.

Pamiętajmy!!! Prawdziwi Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli zadzwoni telefon i Wasz rozmówca będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz Policji, Prokurator czy bliski krewny i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod 112 po prawdziwych Policjantów!!!

Zwracamy się również z apelem do rodzin seniorów- ostrzegajmy naszych rodziców, dziadków. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

źródło: KPP Ciechanów/oprac.red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x