Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Komisja za odrzuceniem petycji. Czy zdrożeją pogrzeby?


Wszystko wskazuje na to, że petycja zarządców mławskich cmentarzy nie zostanie uwzględniona i miasto nie włączy nekropolii do miejskiego systemu gospodarowania odpadami, a co za tym idzie odpłatność za wywóz śmieci z cmentarzy nie obciąży – jak chcą wnioskodawcy – wszystkich mieszkańców Mławy.  To może oznaczać, że przy pogrzebie będzie wprowadzona dodatkowa „ekologiczna” opłata.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Przedwczoraj komisja Skarg Wniosków i Petycji zajęła się petycjami, kierowanymi do rady miasta, w tym petycją właścicieli i zarządców mławskich cmentarzy, a więc parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika (cmentarz parafialny), parafii Św. Jana Kantego (cmentarz na Wólce) i spółki Imperial. Zarządcy zwracają uwagę na rosnące koszty wywozu odpadów z cmentarzy i wnioskują o włączenie nekropolii do miejskiego systemu gospodarki odpadami.

W kierowanej do burmistrza i rady miasta petycji czytamy m.in.:

„Odpady, które znajdują się w cmentarnych koszach nie są wytwarzane przez administracje cmentarza czy też parafie, a generowanie ich nie przynosi nam żadnego zysku, jedynie koszt. Odpady te wyrzucane są wyłącznie przez osoby odwiedzające groby swoich bliskich, czyli przez mieszkańców miasta Mława”.

Autorzy petycji zapowiadają, że w związku z wzrostem cen odbioru odpadów rozważać będą wprowadzenie doliczanej do kosztów pochówku  opłaty „ekologicznej” w wysokości kilkuset złotych.

– Chcąc zbilansować koszty z przychodami będziemy zmuszeni pobierać dodatkową opłatę „ekologiczną” (opłata za gospodarowanie odpadami w wysokości kilkuset złotych), która będzie doliczana do kosztów pochówku. Jednak naszym zdaniem jest to nadzwyczaj niesprawiedliwe, ponieważ osoby chowające swoich bliskich będą musiały ponosić koszty wywozu odpadów za siebie i za setki mieszkańców Mławy odwiedzających cmentarz – czytamy w petycji.

Ostateczną decyzję co do losów tej petycji podejmie rada miasta na najbliższym posiedzeniu 18 sierpnia.  Jednak Komisja Skarg Wniosków i Petycji, w której większość stanowią radni koalicji popierającej burmistrza, będzie rekomendować radzie odrzucenie petycji.  choć taka decyzja w komisji nie zapadła jednogłośnie. Również nikt z autorów petycji nie był zaproszony na posiedzenie komisji, by ewentualnie udzielić dodatkowych wyjaśnień.

Przypomnijmy, dziś uchwały rady miasta regulujące gospodarkę odpadami nie przewidują włączenia cmentarzy do systemu gospodarki odpadami, tak jak chcieliby tego autorzy petycji.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
8 miesięcy temu

A może niech każdy swoje śmieci zabiera i wyrzuca do kosza przy domu? W końcu płacimy za śmieci tyle, ile metrów sześciennych wody zużyjemy, więc nie podniesie to nam kosztów.

Mława
Mława
8 miesięcy temu

Już to słyszałam od pani premier ale to chyba bardziej pasuje do pani

Chytra baba z Wolki
Chytra baba z Wolki
8 miesięcy temu

Nam się te opłaty po prostu naleza

Mława
Mława
8 miesięcy temu

Chyba nie w takiej formie i wysokości i nie w chwili pogrzebu gdzie rodzina pogrążona w żałobie, wymyśl coś bardziej rozsądnego za to bierzesz wypłatę nie mówiąc co po boku.

Mława
Mława
8 miesięcy temu

Do Mławianina o jakiej pani piszesz czyżby o pani od poboru opłat za pogrzeby.

BEATA
BEATA
8 miesięcy temu

Dlaczego są usuwane moje komentarze komu przeszkadzają prawda boli

Tedi
Tedi
8 miesięcy temu

Wasza chciwość i tak Sobie odbije pieniążki

Green
Green
8 miesięcy temu

Jutro na uroczystościach 100 rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej ksiądz powinien stanąć z puszką pod cmentarzem i zbierać opłatę od burmistrza i radnych za wywóz odpadów z cmentarza, proponuję 10zł od postawionego znicza i 35zł od wiązanki lub wieńca, dlaczego ma być doliczane tylko do pogrzebu, przecież takich miejskich imprez jest więcej w każdym roku

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu

Za pogrzeby od decydentów stawka razy 10.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu

na wolce biorą za śmieci przy kazdym pogrzebie

Mławianin
Mławianin
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

A jedna pani wywozi w doły pod lasem niby na swój teren i niby to ktoś podrzucił a zgarnia jak Za zboże

BEATA
BEATA
8 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

Co to znaczy że zgarnia jak za zboże czy piszesz o pani administator cmentarza wcale bym się nie zdziwiła jak by to była prawda.

BEATA
BEATA
8 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

Dlaczego usunięto mój post czyżby był niewygodny dla tej pani administracji cmentarnej.

Alan
Alan
8 miesięcy temu

Nie ma co ich żałować , każdy kto miał nieprzyjemność korzystania z usług pogrzebowych wie że koszą równą wszystkich. Zaczynająć od księdza czy organiście koncząć na zakładzie pogrzebowym. Oni jakąś się nie przejmowali jak ZUS zmniejszył zasiłki pogrzebowe. Nie obniżyli stawek,najwyżej kupią jednego mercedesa mniej.

mławianka
mławianka
8 miesięcy temu
Reply to  Alan

Nie kupią jednego mercedesa mniej, bo jak pisze w artykule przerzucą te koszty na rodzinę zmarłego i kupią o jednego mercedesa więcej, bo koszty wzrosną tak, żeby mieli na tym zysk.

Green
Green
8 miesięcy temu

Znając życie to rada odrzuci petycję, oni dla żywych nic nie mogę zrobić a co dopiero dla naszych zmarłych

Kajka
Kajka
8 miesięcy temu
Reply to  Green

Zmarłym to potrzebna jest modlitwa a nie plastikowe kwiatki.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Kajka

Zmarłym to już nic nie potrzeba.
Bogów wymyślili sobie ludzie.

Mława
Mława
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Bóg jest miłością dla chrześcijan a ty uwagi zachowaj dla siebie.

sic
sic
8 miesięcy temu
Reply to  Mława

potwierdzam Bóg jest ….. np. mł
ością

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x