Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

NBP wyemituje banknot z podobizną Prezydenta Lecha Kaczyńskiego


fot. mp/fb


W planie emisji banknotów i monet Narodowego Banku Polskiego na rok 2021 ujęte jest wydanie banknotu kolekcjonerskiego o nominale 20 zł z podobizną Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Temat banknotu określono jako: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Szacowana wielkość emisji wyniesie 60 tysięcy egzemplarzy, a planowany termin wejścia do obiegu to listopad 2021 roku.

Według portalu Wirtualna Polska, ta inicjatywa to pomysł polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić tragicznie zmarłego prezydenta. Portal przywołuje tu m.in. wypowiedzi poseł Anny Cicholskiej i Barbary Dziuk.

W posiadaniu kolekcjonerów jest już dotychczas srebrna moneta z Lechem Kaczyńskim, upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

red.

Lech Aleksander Kaczyński i (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk i prawnik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005–2010.

Działacz opozycji w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992–1995, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000–2001, prezydent miasta stołecznego Warszawy w latach 2002–2005.

Współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszy prezes (2001–2003), senator I kadencji (1989–1991) oraz poseł na Sejm I i IV kadencji (1991–1993, 2001–2002). Był doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą w zakresie prawa pracy. Zginął w katastrofie rządowego samolotu Tu-154.

/za Wikipedia/

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
TO==Ja
TO==Ja
3 lata temu

Odpowiem na TO propozycje, dla tego kto dal taka propozycję==słowami, bylego s.p PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO, ktory powiedział kiedys SPIEPRZAJ DZIADU.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x