Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Strzegowo. Życie lasu w ukrytej kamerze.


To ciekawostka nie tylko dla stałych bywalców leśnych ostępów naszego powiatu. Obejrzyjcie proszę ten film, koniecznie z dźwiękiem! Okazuje się, że śródleśne oczko wodne jest tłumnie odwiedzane przez różne zwierzęta. Autorem filmu jest Wojciech Łęcki, leśniczy leśnictwa Strzegowo.


Jak podkreślają leśnicy, warto dostrzec znaczenie takich oczek wodnych, zwłaszcza w kontekście zwiększającego się deficytu wody spowodowanego zmianą klimatu. Stanowią one istotny element małej retencji na obszarach leśnych. W okresach niedoboru wody zasilają one wody gruntowe przyległych drzewostanów. Są one też siedliskiem i schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, oraz miejscem lęgowym dla ptaków. Słowem – zwiększają bioróżnorodność. Dlatego niezwykle ważne jest ich utrzymanie oraz tworzenie nowych.

Lasy Państwowe przez ostatnie 20 lat na małą retencję wydały ponad 900 mln złotych. Przez ten czas powstało około 10,6 tys. obiektów retencyjnych, a kolejne 2,2 tys. ma powstać do końca 2022 roku. Takie inwestycje lokalnie zmniejszają zagrożenie pożarowe i powodziowe, zwiększają różnorodność przyrodniczą oraz stanowią wodopoje dla zwierząt.

źródło: Nadleśnictwo Dwukoły

Życie lasu

#życielasuNasz kolega Wojtek jest leśniczym na terenie leśnictwa Strzegowo. Postanowił on podejrzeć jakie zwierzęta odwiedzają jedno ze śródleśnych oczek wodnych na terenie jego leśnictwa. Wynik jego obserwacji jest naprawdę ciekawy! Obejrzyjcie proszę ten film, koniecznie z dźwiękiem! Okazuje się, że śródleśne oczko wodne jest tłumnie odwiedzane przez zwierzęta. Warto wspomnieć o znaczeniu takich oczek wodnych, zwłaszcza w kontekście zwiększającego się deficytu wody spowodowanego zmianą klimatu. Stanowią one istotny element małej retencji na obszarach leśnych. W okresach niedoboru wody zasilają one wody gruntowe przyległych drzewostanów. Są one też siedliskiem i schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, oraz miejscem lęgowym dla ptaków. Słowem – zwiększają bioróżnorodność 😉 Dlatego niezwykle ważne jest ich utrzymanie oraz tworzenie nowych. Lasy Państwowe przez ostatnie 20 lat na małą retencję wydały ponad 900 mln złotych. Przez ten czas powstało około 10,6 tys. obiektów retencyjnych, a kolejne 2,2 tys. ma powstać do końca 2022 roku. Takie inwestycje lokalnie zmniejszają zagrożenie pożarowe i powodziowe, zwiększają różnorodność przyrodniczą oraz stanowią wodopoje dla zwierząt.film: Wojtek Łęcki#LasyPaństwowe #NadleśnictwoDwukoły #życielasu #dzik #kuna #bocianczarny #jeleń #jenot

Opublikowany przez Nadleśnictwo Dwukoły, Lasy Państwowe Czwartek, 6 sierpnia 2020

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
1 rok temu

Super materiał 🙂
0:53-1:10 jakie to zwierzątko?? Jenot..?

Przemek
Przemek
1 rok temu
Reply to  Czytelnik

tak 🙂

Darek
Darek
2 lata temu

Czy tam był czarny bocian?

Traper
Traper
2 lata temu

Piękna sprawa. Może uświadomi to niedowiarkom że LAS JEST ŻYWY, ma swoich mieszkańców i My jesteśmy gośćmi u nich. Więc zachowujmy się jak na porządnych gości przystało. ZOSTAWIAJMY W LESIE PORZĄDEK I SPOKÓJ !!!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x