Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dziś dzień pszczół. Pełnią ważną funkcję w ekosystemie


8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół.  To doskonały moment, aby przypomnieć rolę, jaką te niezwykle pożyteczne owady odgrywają w przyrodzie.


Ich funkcja w ekosystemie jest nieoceniona. Dzięki nim możemy nie tylko korzystać ze zdrowotnych i smakowych zalet różnego rodzaju miodów, ale także produkować żywność. Jak szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), pszczoły odpowiadają za zapylanie aż 71 ze 100 roślin, które dostarczają 90 proc. pożywienia dla ludzi.

Pszczoły należą do grupy organizmów uznawanych za bioindykatory – pozwalają oceniać poziom degradacji środowiska naturalnego. Jeżeli obserwowana jest wzmożona umieralność owadów, może oznaczać to zanieczyszczenie upraw pestycydami. Z kolei w produktach pszczelich, po wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych, możliwe jest stwierdzenie np. obecność metali ciężkich, które są szkodliwe dla człowieka.

Pszczoły nie tylko zapylają  wiele roślin, ale same wytwarzają niezwykle cenne produkty spożywcze i lecznicze, jak miód czy propolis (kit pszczeli). Właściwości lecznicze ma też jad pszczeli.

Od pewnego czasu o pszczoły troszczą się również lokalne samorządy np. sadząc w przestrzeni komunalnej rośliny miododajne. Są też samorządy, które decydują się na prowadzenie lokalnych pasiek. Tak jest u naszych sąsiadów w Ciechanowie i Przasnyszu.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
miód lipowy
miód lipowy
2 lata temu

Czy Mława nadal należy do „Gmin Przyjaznych Pszczołom”? Co miasto zrobiło pożytecznego w tym kierunku? Jak się wywiązuje z projektu? Czy powstała w ostatnim czasie choćby jedna łąka kwietna? Czy na grządkach w parku i przed ratuszem posadzone zostały dla przykładu rośliny miododajne? Jak stoimy z edukacją ekologiczną mieszkańców?

Wuefista
Wuefista
2 lata temu
Reply to  miód lipowy

Tak, Mława należy do gmin przyjaznych pszczolom.
Co roku sadzimy na wszystkich rabatach bratki i begonie, które obficie kwitną i których pszczoły nie lubią, co roku tniemy lipy tak żeby przypadkiem nie zdołały zakwitnać. My kochamy pszczółki i dbamy o nie jak umiemy najlepiej. 🙂

Green
Green
2 lata temu

Mława też ma swoją niezwykłą i niepowtarzalną pasiekę którą jest UM, pracują w niej same pracowite profesjonalne pszczółki, a zamiast królowej jest król, którego z jego ciężkiej pracy rozlicza RM składająca się w większości z samych trutni

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Green

Tam nie ma pszczółek, tam są same trutnie. Pracowitymi pszcz ółkami to są podatnicy, którzy dokarmiają trutnie i któla.

Trzmiel
Trzmiel
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Trutnie się zamknęły w ulu i interesantów starają się obsługiwać zdalnie.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Trzmiel

… bo można je dokarmiać przelewem bankowym, nie potrzeba im w zębach zanosić pieniędzy.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x