Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mieszkańcy nie chcą bloków, burmistrz zmienia zdanie


Mieszkańcy osiedla położonego przy ulicach Spokojnej, Łąkowej, Żytniej i Pszennej sprzeciwiają się planom budowy na ich osiedlu dziewięciu bloków wielorodzinnych. W tej sprawie napisali petycję do burmistrza oraz rady miasta. Domagają się ustalenia takich warunków zabudowy w tym obszarze, aby były spójne z taką jak obecna, zabudową jednorodzinną.


Taka petycja podpisana przez 36 mieszkańców wpłynęła do urzędu miasta z końcem lipca br.

Czytamy w niej m.in.

Jako mieszkańcy tego obszaru pragniemy wyrazić swój niepokój i zdecydowany sprzeciw wobec planów budowy w naszym sąsiedztwie dziewięciu bloków wielorodzinnych jak i innym tego typu inwestycjom. Budowa w okolicy naszego osiedla bloków wielorodzinnych w sposób zdecydowany wpłynie na jakość naszego życia. Osiedlając się w tej części miasta mieliśmy nadzieję, że tego typu inwestycje nie będą w naszej okolicy realizowane. W bezpośrednim sąsiedztwie działek przeznaczonych pod budowę blokowiska znajdują się bowiem wyłącznie tereny zabudowy jednorodzinnej.

Protestujący mieszkańcy obawiają się też uciążliwości związanych z hałasem i zwiększonym natężeniem ruchu samochodowego.  

Wspomniana  petycja to już kolejna odsłona zmagań mieszkańców o utrzymanie jednorodzinnej zabudowy na ich osiedlu. Ponad rok temu  na wniosek burmistrza, rada miasta odmówiła inwestorowi ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Łąkowej i mieszkańcom wydawało się, że do tej inwestycji tu nie dojdzie.

Rozpatrując w czerwcu 2019 roku wniosek inwestora, rada rozpatrywała go w trybie nowej ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych (tzw. lex deweloper).

Wśród negatywnych dla wniosku inwestora opinii, była m.in. opinia Starosty Mławskiego dotycząca  problemu odprowadzenia wód deszczowych z terenu przyszłej inwestycji, gdyż kolektor deszczowy usytuowany w ul. Padlewskiego nie jest w stanie odebrać wód opadowych z terenu tak dużej inwestycji.

Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna też wydała opinię negatywną. Uznała, że planowana inwestycja znacząco odbiega od istniejącej w sąsiedztwie zabudowy i burzy ład przestrzenny. Najbliższe otoczenie planowanej inwestycji to zabudowa mieszkaniowa o niskiej intensywności (budynki mieszkalne jednorodzinne).

Również Wydział Gospodarki Komunalnej urzędu miasta negatywnie zaopiniował dopuszczenie możliwości użytkowania ul. Łąkowej i ul. Spokojnej pod względem technicznym dla zadania objętego wnioskiem. Uzasadniał, że ul. Łąkowa i ul. Spokojna są ulicami o nawierzchni gruntowej bez infrastruktury niezbędnej do obsługi budynków mieszkalnych wielorodzinnych tj. bez odwodnienia, chodników zapewniających bezpieczeństwo pieszych oraz nawierzchni jezdni umożliwiającej dojazd pojazdów mieszkańców oraz pojazdów obsługi komunalnej.

Radni w głosowaniu (choć nie jednogłośnie) opowiedzieli się za wnioskiem burmistrza o odmowie lokalizacji dla tej inwestycji. Mieszkańcom osiedla wydawało się wówczas, że mogą spać spokojnie.

Jakież było jednak ich zaskoczenie, gdy okazało się, że 1 kwietnia 2020 r. burmistrz Mławy wydał decyzję o warunkach zabudowy dla tego samego inwestora, tej samej inwestycji i tej samej lokalizacji. Sprawa nie jest jednak jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta, bowiem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie wpłynęły skargi na tę decyzję.

– Burmistrz Miasta Mława na wniosek wydał 1.04.2020 r. decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie ośmiu wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz budynku mieszkalno-usługowo-handlowego na nieruchomości składającej się z dwóch działek, położonej w rejonie ul. Łąkowej, ul. Pszennej, ul. Polnej, ul. Spokojnej. Decyzja została zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie – wpłynęły dwa odwołania. Po rozpatrzeniu jednego odwołania SKO utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy, drugie odwołanie jest w trakcie rozpatrywania przez SKO – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Jak widać, zastrzeżenia co do lokalizacji tej inwestycji w tym miejscu, również te, które podnosił sam urząd miasta straciły swoje znaczenie i nie były już przeszkodą w wydaniu nowej decyzji. Ciekawe jak do petycji podejdzie rada miasta? Czy też zmieni swoje stanowisko?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
55 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan
Bogdan
2 lata temu

Deweloper zarobi miliony – będzie czym dzielić

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu

Lud wybrał i ma…

Mława1
Mława1
2 lata temu

Trzeba koniecznie nagłośnić tą sprawe… nie może być tak, że burmistrz robi co chce, to nie jest prywatny folwark p. Kowalewskiego! Wstyd

Media
Media
2 lata temu
Reply to  Mława1

Wszędzie bloki masakra co ten pan wyprawia z miasem

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu
Reply to  Mława1

Tak jest

ONA
ONA
2 lata temu

Coś dla NIK-u i CBA !!!

MŁAWIANIN
MŁAWIANIN
2 lata temu

Trochę empatii Panie Burmistrzu dla osób, które cenią sobie spokój na uboczu miasta. Ludzie, którzy wzięli kredyty na swoje domy / między innymi ja / teraz zostali oszukani. Czy Burmistrz i radni mają zbiorową amnezję ? Przecież swego czasu w głosowaniu opowiedzieli się za wnioskiem właśnie Burmistrza o odmowie lokalizacji bloków w okolicy ulic Łąkowej i Spokojnej.
Na jakiej podstawie została zmieniona decyzja ? Nikt nie lubi, gdy ktoś zagląda mu w okna, Burmistrz chyba też nie, skoro wyprowadził się z Mławy na wieś, gdzie ma ciszę i spokój. A może wypadałoby skierować jakiegoś dewelopera – niech stawia Burmistrzowi pod nosem bloki. Na pewno byłby zachwycony !!!
Gdzie ten lokalny patriotyzm P. Burmistrza, który tak często podkreśla ?

Miko
Miko
2 lata temu
Reply to  MŁAWIANIN

Z samej empatii profitów nie będzie.

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu
Reply to  MŁAWIANIN

Proszę Pana co drugi radny NIE MA nic do powiedzenia nie czepiać się radnych BURMISTRZ PODEJMUJE TE DECYZJE! Pod urząd miasta manifestacja do wlodarza miasta Blok na bloku brak parkingów ręka rękę myje.Miasto developerów i burmistrza

Green
Green
2 lata temu

Temat dla CBA i NIK

Poor
Poor
2 lata temu

Nasuwa się pytanie na jakiej podstawie prawnej dnia 1 kwietnia 2020 r Pan Burmistrz zmienia decyzję z czerwca 2019 r mimo tego,że przeciwni budowie bloków były : Miejska Komisja urbanistyczno architektoniczna, Starosta Mławski,Wydział Gospodarki komunalnej , Rada Miasta Mławy . Co na to te instytucje???Co się zadziało ??? Co się zmieniło ???

Wiki
Wiki
2 lata temu
Reply to  Poor

W portfelu przybyło.

bez odbioru
bez odbioru
2 lata temu

A zapytajcie się kamraci, dlaczego w Mławie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego? A no nie ma bo można robić wtedy co się chce, jak jest kasa to można wszystko przepchnąć

Mechanik
Mechanik
2 lata temu
Reply to  bez odbioru

Ile lat temu już był temat uchwalenia PZ i jakoś wszystko ucichło. Byłem świadkiem niebywałej radości pewnego developera, jak to mówił: „jest, jest, Sławek przeszedł”

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu
Reply to  Mechanik

Tak….

MKS
MKS
2 lata temu
Reply to  bez odbioru

100% RACJI!!!

Miranda
Miranda
2 lata temu

Niestety. Jaka władza, taka Mława. Wiele rzeczy w Mławie robi się od d***y strony. Życzę protestującym powodzenia w tej walce. Aczkolwiek nie sądzę, by ktoś z ratusza wyciągnął do Was rękę. Prędzej przejadą walcem i będą stroić głupkowate żarty za plecami.

Były
Były
2 lata temu

Krytykancka tępota umysłowa zabiera głos na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia !!! Jest niesamowity brak mieszkań ( szczególnie dla młodych ludzi ). W temacie z resztą głupio wypowiadają się „znawcy wszystko wiedzący, którzy już mają mieszkania, albo bogaci rodzice im je zapewnili. Trzeba budować, skoro jest popyt i zapotrzebowanie !!! A buduje się tam, gdzie są najniższe koszty ( szczególnie uzbrojenia terenów ). Brawo Panie Burmistrzu, że dba Pan o potrzeby ludzi czekających na mieszkania ! Proszę nie słuchać wiecznych malkontentów i krytykantów ! Tak trzymać , a nie przejmować się krytykami, którzy widzą tylko własny koniec nosa! Tak, jak w SM Zawkrze, gdzie argumentem mieszkańców przeciw budowie budynku mieszkalnego – jest, że zmieni się im widok okolicznej panoramy ! HIPOKRYZJA !!!!!

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Były

„Jest niesamowity brak mieszkań” – szczególnie na wynajem dla Ukraińców.
Hipokryzja to jest w UM, szczególnie u bunia.
Każdy decydent widzi czubek własnego noża

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Każdy decydent widzi czubek własnego nosa 🙂

ADVOCEM
ADVOCEM
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

A ty anonimowo widzisz tylko swoj czubek nosa, a innym malujesz takie laurki, HEJ !!!!

srs
srs
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

z „nożem ” był warizistrzy przekaz

Kilbil
Kilbil
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

w rzeczy samej , bardzo dużo osób nie stać mieszkanie .chyba że muszą wynająć to co innego zdolność żeby płacić za wynajem to już mają. Prawda jest taka jak pisze kolega mieszkań brak ale imigrantów ale też do końca tak nie jest bo np. GD też się dużo buduje i to apartamentów. A może Polacy zaczeli wracać do kraju.

TO==Ja
TO==Ja
2 lata temu
Reply to  Były

Nie wymadrzaj sie obronco, BURMISTRZA, myślę ze sam jestes przykladem TYPOWEJ TEMPOTY UMYSLOWEJ. nie dziwię sie bedac pracownikiem Ratusza, to trzeba tak pisac, aby bronic decyzji nietrafionych, a moze jestes tak tempy, ze jestes jednymz tej armii DEVELOPEROW MŁAWSKICH, I DLATEFO TAKA JEST TWOJA OPINIA,na posty innych, o takich ludziach mówiło sie kiedys: JA JAKO BYLY JAJA KOBYLY.

MKS
MKS
2 lata temu
Reply to  Były

Szanowny Były. Tu nie chodzi o to żeby nie powstawały budynki wielorodzinne. Tu chodzi o to, że w Mławie buduje się bez żadnego składu i ładu tam gdzie popadnie. Ludzie kupując działkę pod zabudowę jednorodzinną /często biorąc kredyt na całe życie / mają nadzieję że będą mieć odrobinkę spokoju, z własnym ogródkiem, gdzie będą mogli odrobinę wypocząć. Budynki wielorodzinne nie powinny powstawać na takich terenach. Dlaczego w Mławie nie powstają tereny wyłącznie dla budownictwa wielorodzinnego tak jak w innych miastach? Bo to za trudne zadanie dla naszych Włodarzy! Trzeba by było za dużo pomyśleć i popracować. Ale najlepiej zabetonować co się da i gdzie się da, a po deszczyku wszystko pływa.

ADVOCEM
ADVOCEM
2 lata temu
Reply to  MKS

Nareszcie, glos rozsądku, i cala prawda, o dzialanich naszych Włodarzy, tylko czy to do nich dotrze, oni wszystko rozumieja, w trakcie kampani wyborczych, ale po wyborach zapominają, bo im bliższe jest PARTNERSTWO , A mieszkańcy, schodza na dalszy plan, takim dzialaniem wprost mowia do nas, a radzcie, sobie jak kto MOŻE.!!!

Ewa
Ewa
2 lata temu
Reply to  MKS

Jeśli chodzi o betonowanie to pięknie nam zabetonowali OKM! Brawo!

gosc
gosc
2 lata temu
Reply to  Były

Jestes deweloper, wiec ublizasz ludziom od tepot, a to Ty patrzysz na swoj czubek nosa, bo kasa, kasa, kasa.Za bloki ze strypianu bierzesz miliony.

Poor
Poor
2 lata temu
Reply to  Były

Ciekaw jestem co byś powiedział jakby obok twojego domku – pewnie za grubą bańkę ktoś chciał wybudować blok czy poprowadzić drogę express . Ciekawe co byś powiedział jakby ktoś zniszczył twoje marzenia o kawałku tylko twojego miejsca??? Co ty na to ćwierć inteligencie ????

Ewa
Ewa
2 lata temu
Reply to  Były

Demografia mówi,że będzie nas coraz mniej to jaka to tępota umysłowa.

inka
inka
2 lata temu

„Mielismy nadzieję” mieszkając w mieście trzeba się liczyć z tym, że infrastruktura się zmienia, miasto się powiększa itp. itd . Tez mnie spotkała ta sama sytuacja, na przeciwko stanął blok i co… no jest. Trzeba się przyzwyczaić do zmian

TO==Ja
TO==Ja
2 lata temu
Reply to  inka

No i fajnie jesy jak jeden drugiemu w okna zagląda, ro z twgo jestes INKA zadowolona.???

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  TO==Ja

Tak, to wielkie szczęście widzieć sąsiadów przez okno jak gotują obiad czy chodzą po mieszkaniu w bieliźnie, oraz nie mogąc wyjść na balkon i czuć się na nim swobodnie, bo z tyłu głowy ci siedzi, że ktoś akurat stoi w oknie naprzeciwko, no i dodatkowo coś takiego obniżyło wartość mieszkania.
Szlag by to trafił,,, ale trzeba się pogodzić

Inka
Inka
2 lata temu
Reply to  TO==Ja

Nie jestem zadowolana ale nie mam na to wpływu i nie walczę z wiatrakami.

BEATA
BEATA
2 lata temu
Reply to  Inka

Na osiedlu domków jednorodzinnych, powstały blok po dawny
m urzędzie pracy jest to samo zaglądają nam w talerze i też nie mieliśmy na to wpływu na jego budowę ponieważ między zabudową przebiega ulica.

TO==Ja
TO==Ja
2 lata temu
Reply to  Inka

Jrsli kazdy bedxie tsk myślał, jak TY Inka, to te wiatraki będą mielic, coraz szybciej, nie licząc sie z ipinia publiczną, i dlatego twe rozumowanie jest in minus

srs
srs
2 lata temu
Reply to  TO==Ja

Ale tak budują już wszędzie chyba że masz ulicę i ostanie piętro przed sobą. WsZyscy zakitowani roletami . Chyba że mieszkają cyganie to bez

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu

Mieszkańcy, walczcie, to co zrobiono w rejonie Podmiejskiej i Batalionów to coś okropnego, bez ładu i składu, Mława staje się miastem chaosu w architekturze. Niektóre panie radne w trakcie kampanii zapowiadały że zajmą się tym problemem ale to było dawno

Jola
Jola
2 lata temu

Może sobie składać petycje czy skargi burmistrz ma mławian gdzieś. Śmieje się z tych waszych petycji.

Planistka
Planistka
2 lata temu

Developer dobrze wie co robi. Nie podejmowałby dalszych działań, wiedząc że nie ma szans. To jest biznes. Jest jeden problem dla mieszkańców. W promieniu 500 metrów jest już istniejąca zabudowa wielorodzinna (Osiedle Narutowicza i nowe bloki na ul. Wymyślin) i tu może być ten haczyk. Podobnie jak na ul. Podmiejskiej i planowane kolejne bloki obok wiaduktu z większą kondygnacją gdyż obok jest OKM.

Green
Green
2 lata temu

Takie decyzje to skutek rowerowych kraks, amnezja, lęk przeď spotkaniem z mieszkańcami itp.

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu

Jak widać NIE JEST YO BURMISTRZ MIESZKAŃCÓW tylko deweloperów. Najpierw obiecuje później łamie obietnice, wspaniały burmistrz dla mieszkańców Mławy. Co jeszcze obiecał dla dobra mieszkańców?

Zagubiona
Zagubiona
2 lata temu

A gdzie położone są te ulice bo nie mogę skojarzyć? Która to część Mławy?

Olka
Olka
2 lata temu
Reply to  Zagubiona

Jak się jedzie od Rynku Padlewskiego w stronę obwodnicy na Nidzicę, pod koniec terenów zabudowanych, po prawej stronie, w stronę Farbexu.

Zagubiona
Zagubiona
2 lata temu
Reply to  Olka

Aaa no to straszne zaplecze, peryferium, zaścianek, wywiejewo i margines miasta. Tam bociany tyłkami klekoczą i czupakabry W strachu zawracają. Powinno się ten teren zaorać i wybudować park wodny albo chociaż synagogie to by się zrobiło centrum miasta a nie jak teraz… bez sęsu no.

ADVOCEM
ADVOCEM
2 lata temu
Reply to  Zagubiona

No i widac, ze zagubiona sie WRESZCIE odnalazla, a moze by tak w obrone tego terenu, zaangazowac PREZESA STOWARZYSZENIA BEZPIECZNA I PRZYJZNA== 7 ka, ostatnio bidaczyskiem jakis nikt sie nie interesuje, walczyl walczył, i polegl, !!!

fiki
fiki
2 lata temu

od dawna wiadomo że burmistrz bardzo dobrze dogaduje się z deweloperami, pytanie tylko za co albo za ile??

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  fiki

Raczej to drugie jest tu decydująca sprawą i to nie tylko z deweloperami…

ADVOCEM
ADVOCEM
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Jak sam doskonale wiesz na to drugie to trzeba mieć mocne dowody, a wiesz na pewno że w MŁAWIE,właśnie z sukcesem działa Uchwała Rady Miasta, odnośnie działalności incjatywy Pana Kowalewskiego o ===PARTMNERSTWIE PUBLICZNO PRYWATNYM, o czym obecny BURMOSTRZ chwali się wszem i wobec wszystkich, jaka to cenna incjatywa, a no cena po statniej jego decyzji pozwalającej budować 9 bloków w okolicach ulicy POLNA.

Max
Max
2 lata temu

Osobiście nie zaryzykowałbym budowy domu w granicach miasta, lepiej na sąsiednich gminach jak Szydłowo do Mławy blisko, okolica ładna itp…

mławianka
mławianka
2 lata temu

Mieszkańcy Mławy może zacznijcie sobie zapisywać w punktach posunięcia władz samorządowych, które wam się nie podobają, bo jak czytam ciągle o narzekaniach, problemach związanych z decyzjami burmistrza (a chyba nie ma tygodnia żeby coś nie wypłynęło) to się zastanawiam:

dlaczego po raz czwarty go wybraliście do pełnienia tej zaszczytnej funkcji?
jak to się dzieje, że macie ciągle tak wielkie zaufanie do tego człowieka?

Max
Max
2 lata temu
Reply to  mławianka

Powiem Ci dlaczego, bo tysiące mławian nie wie nawet o istnieniu codziennika czy naszej mławy, dlatego trzeba mieć kandydata z jajem oczywiście nie obrażając byłych kontrkandydatów. Zrobić mocą kampanię informacyjną i sukces murowany. Z tego co wiem jest przygotowywany mocny kandydat z charakterem, obecny dyr jednostki powiatowej….

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Max

Czemu ci co wiedzą i co mają wiedzę o poczynaniach bunia, nie informują o tym swoich sąsiadów, znajomych i swojej rodziny?
Trzeba uświadamiać mławian i to nie tuż przed wyborami, ale na okrągło. przez całe 4 lata od wyborów do wyborów.

ADVOCEM
ADVOCEM
2 lata temu
Reply to  Max

Czyżby to był ===PAN ŻERAŃSKI ????

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  ADVOCEM

Max, kandydatem na burmistrza powinien być ktoś z „jajami” jak mówisz, ale ktoś względnie młody, z otwartą głową, z energią i pomysłami na Mławę, zeby Mława odbiła od tego zastoju, stagnacji w której się teraz znajduje i żeby ten ktoś umiał zrobi i chciał zrobić porządek tak w UM jak i jednostkach podległych, a nie jakiś stary wyżeracz ze swoimi układami i układzikami.

55
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x