Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wielki Księżyc i „kosmicznie” niebo nad Mławą


Pierwsza z trzech pełni Księżyca, kiedy to odległość dzieląca naszego naturalnego satelitę od Ziemi jest najmniejsza w roku, za nami. Podczas tzw. super pełni tarcza Księżyca jest jaśniejsza o około 30 % i większa o 14 % niż zwykle. Szczęśliwcom z regionów, gdzie pogoda dopisała, jasny Księżyc ukazał się na niebie dokładnie 3 sierpnia ok. godziny 18.00.  Nad Mławą i w okolicy niestety niebo tego wieczoru pokryło się chmurami. Zdjęcia, które prezentujemy w galerii zostały wykonane w minioną niedzielę (czyli wieczór wcześniej). Już wtedy Księżyc prezentował się imponująco. 

Sierpniowa pełnia Księżyca nazywana jest Księżycem Jesiotrów, a nazwa ta pochodzi z języka starodawnych północnoamerykańskich plemion, które właśnie o tej porze roku rozpoczynały sezon połowu tych ryb. Inne nazwy na pełnię w sierpniu to: „Pełnia Zielonej Kukurydzy”, „Pełnia Zbożowa” oraz „Pełnia Czerwona” (od czerwonego koloru, który pojawia się często pod wpływem wieczornej, letniej mgły).

red.

 

Zobacz także…

Przepiękny zachód słońca nad Mławą

Kto wczoraj uchwycił Księżyc? [fot.]

Kwitnący maj już za nami… [fotorelacja]

Niezwykła chmura nad Mławą. Zobacz!

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x