Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Lista najzamożniejszych samorządów. Na którym miejscu Mława?


Jak co roku,  samorządowe pismo „Wspólnota” dokonuje zestawienia rankingu zamożności samorządów, sporządzanego na podstawie danych za rok ubiegły. Jak w tych zestawieniach wyglądają nasze samorządy?


W zastosowanej metodzie obliczania wskaźnika użytego w rankingu pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w  związku z  subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw, tzw – janosikowe). Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i  województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności.

W kategorii powiaty, najwyżej sklasyfikowany spośród 314 samorządów został powiat człuchowski. Powiat mławski uplasował się na 140 miejscu. Znacznie wyżej od nas znaleźli się nasi sąsiedzi: na 7. miejscu powiat pułtuski, na 8.przasnyski , na 58. ciechanowski , na 94. żuromiński i na 115 powiat działdowski.

W kategorii miasta powiatowe najzamożniejszym samorządem wśród 267 sklasyfikowanych okazały się Polkowice. Mława znalazła się na 61. miejscu. Przed nami uplasował się na 53. Miejscu Płońsk, za nami na 80. Ciechanów, na 88.Przasnysz.

W kategorii gmin wiejskich spośród 1537 samorządów najwyżej znalazła się gmina Wieczfnia Kościelna. Zajęła 294 pozycję. 315. było Strzegowo, 611. Szreńsk, 688. Wiśniewo, 800. Dzierzgowo, 1117. Szydłowo, 1372 Lipowiec Kościelny i stawkę zamykał Stupsk na 1511 pozycji. Niejasna pozostaje klasyfikacja Radzanowa. W województwie mazowieckim są dwie takie gminy sklasyfikowane na pozycjach 313 i 756. Autorzy rankingu nie wskazali w jakich powiatach leżą gminy przypisane do tych pozycji.

Wśród miast wojewódzkich, najzamożniejsza pozostaje Warszawa, a wśród miast na prawach powiatu: Sopot.

Pełny ranking można znaleźć tutaj: https://wspolnota.org.pl/fileadmin/archiwum/Bogactwo_JST_20.pdf

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Asyt
Asyt
1 rok temu

Tu nie chodzi o zasobnosc portfeli a o dochody z podatków od firm. Wiadomo LG i reszta.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Asyt

To mając tak wielkie korpo jakim jest LG, to aż dziwne, że Mława jest tylko o 19 miejsc wyżej od Ciechanowa.

BSU
BSU
1 rok temu

61 miejsce spośród miast powiatowych to chyba nie jest bieda???

WRT
WRT
1 rok temu

Bieda i tyle.

Anka
Anka
1 rok temu
Reply to  WRT

A nawet bida

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x