Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Samorząd ma pomagać obywatelom, czy utrudniać?


Jedną z podstawowych zasad państwa demokratycznego jest wpisana nawet do Konstytucji RP zasada pomocniczości. Złożeniem pomocy jest nie ingerowanie w sprawy, z którymi poszczególne jednostki są w stanie poradzić sobie same, a jedynie wsparcie tam gdzie pomoc jest niezbędna. Jak wygląda ta zasada w mławskiej praktyce?


Od 10 czerwca społecznym działaczom nie udało się skutecznie zgłosić założenia komitetu  pod nazwą: „Zmieńmy uchwałę o drastycznej podwyżce cen śmieci w Mławie 2020”. Dlaczego?

Wydawało by się, że trudniejszą sprawą jest znalezienie chętnych do takiego komitetu, a potem zebranie podpisów pod projektem wnoszonej do rady uchwały niż samo zgłoszenie, które winno być tylko formalnością. W przypadku jednak sprawy podwyżki cen śmieci i zmiany metody ustalania opłaty, ani z utworzeniem komitetu, ani zapewne z zebraniem podpisów nie było by kłopotu. Okazało się, że największy kłopot to niejasne przepisy.

– Złożyliśmy komplet dokumentów z datą 10 czerwca i oczekiwaliśmy na stanowisko przewodniczącego rady Lecha Prejsa. Ten poprosił nas o uzupełnienie projektu uchwały o opinię radcy prawnego. Choć mieliśmy wątpliwości, czy na tym etapie jej żądanie jest wymagane, złożyliśmy taką opinię. Pismo od przewodniczącego w tej sprawie nie zawierało pouczenia o terminach i skutkach. Mimo to przewodniczący przysłał kolejne pismo, w którym informuje nas, że nie dopełniliśmy obowiązku złożenia w terminie opinii prawnej. W związku z tym los złożonego przez nas zgłoszenia jest bliżej nieokreślony – mówią inicjatorzy Kamil Przybyszewski i Zbigniew Ruszkowski.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że przewodniczący rady nie chce też zwrócić złożonych przez wnioskodawców dokumentów, w tym opinii prawnej. Ma to takie konsekwencje, że wnioskodawcy muszą ponieść koszty kolejnej – identycznej opinii radcy prawnego.

Jak mówią Przybyszewski i Ruszkowski, złożyli oni odwołanie do rady miasta i zaskarżyli działania przewodniczącego do wojewody.

Aby jednak nie czekać biernie na zajęcie stanowisk przez te organy, postanowili na nowo zebrać podpisy i złożyć zgłoszenie.

– Oczekujemy, że rada miasta powinna wspierać działania obywatelskie, a nie rzucać kłody pod nogi i przedłużać procedurę. Na dziś mamy wrażenie, że to gra na zwłokę. Nie poddajemy się, bo wiemy, że wiele osób chce poprzeć nasz wniosek – mówią Przybyszewski i Ruszkowski.

Dopełnieniem pomocnej i otwartej postawy przewodniczącego rady miasta Lecha Prejsa w tej sprawie jest odpowiedź jaką udzielił redakcji na zapytanie z dn. 24 lipca br. w tej sprawie o treści:

„Poproszę o informację, jaki jest los zgłoszenia przez Kamila Przybyszewskiego założenia komitetu w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej dn. 10 czerwca br.? Jaką datę nosi przyjęcie bądź odmowa i jakie są ewentualne przyczyny?”.

I otrzymaliśmy odpowiedź o treści:

„Proszę zwrócić się do biura rady. Tam uzyska Pan dokładne informacje”.

Można by w tym momencie przywołać odpowiednie przepisy uchwały czy statutu miasta, ale jeżeli ich przewodniczący dotychczas nie ogarnia to i dalej nie ogarnie. To jak w tym kultowym filmie: „Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz”. I pisz na Berdyczów.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
32 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
eko
eko
1 rok temu

Stare grzyby – panowie, powinny dac sobie spokój. Sam wiek powoduje, że stają się leniwi i niereformowalni, jak to w życiu. Oddać paleczke młodym,aktywnym, kreatywnym ludziom. Dziwi mnie chec panów siedzenia w radzie – tak, tak – siedzenia, bo inaczej nie można tego nazwac…, podczas gdy nic nie robia. ” jest dobrze jak jest, po co zmieniac” . Zajmijcie się grzybki wnukami a nie nic nie robieniem. Te nasze miasto jest jak te wladze: stare, nudne, nieaktywne i sprochniale. Czas młodych ludzi nadszedl. Pozdrawiam mlodych- aktywnych.

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  eko

A czemu sie dziwisz powinienes wiedziec ze 2,000 tys droga nie chodzi !!!

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu

Advocem, to ja, jaki trzeba mieć zryty beret by odpowiadać na własne wpisy?

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  ADVOCEM

Aby pisac tak jak mowisz i przedstawiasz, w tym poście, to chce ci powiedziec, to chce ci powiedxiec BARANIE miejski, ze ja taki rzeczy, nie robie, j kazdy moj ADVOCEM POST, JEST KOMENTARZEM do pisania ci nektorych komentarzy, przez ludzi jtorzy nie maja o sorawie zadnego pojecia, a pierwszym jestes TY ciemniaku piszac pod moim nickiem .

Obywatel
Obywatel
1 rok temu

A gdzie Moszczynski? Podobno z Przybyszewskim na stopie wojennej!

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  Obywatel

No i bardzo dobrze, bo wiecej we wszystkie sprawy angazowal sie KAMIL, niz Moszczynski, KAMIL DA SOBIE RADĘ, A DWA GRZYBY W BARSZCZ TO ZA DUŻO.

Green
Green
1 rok temu

Moim zdaniem przewodniczący rady jest za „krótki” na takie numery, kierownicą kręci profesjonalista

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Green

A czy znasz, tego profesjonaliste, == jesli tak no dlaczego tego „fachowca”ukrywasz. A o tym że Pan Prejs, jest za krótki, to kazdy widzi kto interesuje sie mlawskim samorządem.

Janek
Janek
1 rok temu

Przepisow gamonie nie znaja? No i z czym do ludzi.

Gość
Gość
1 rok temu

Idealny przykład jak działa ratusz „pod górkę” i złośliwie.

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  Gość

To nasze co wiem i co sobie na portalu, napiszemy, A RATUSZ I TAK SOBIE Z TEGO NIC NIE ROBI !!!natomiast moze dziwić fakt po co jest ten rzecznik w Ratuszu, czy tylko od robienia fotek miejskim notablom????

Nostradamol
Nostradamol
1 rok temu

Te pany tu na zdjęciu Batman i Robin też Mławy nie uratujo nie ma opcji już za pozno o jakieś 2 kadencje.

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Nostradamol

Niestety w Mławie , takich MOLI, jak piszący o RAFALE I KAMILU== którzy swój czas bezinteresownie poświęcają aby przywrócić normalność w naszym mieście jest jednak sporo. MOL jeśli ci ich działanie nie odpowiada, to pokaż co potrafisz, bo z twego pisania efektów żadnych nie będzie. Rafał i Kamil nie poddawajcie się, inciatywa na czasie bo w innych miastach takie uchwały zostały UNIEWAŻNIONE. POWODZENIA !!!! w realizacji słusznych celów, Bo nawet krytyczne posty, świadczą o tym że w tą krytykę waszych poczyna zaangażował się WYDZIAŁ PROPAGANDY URZĘDU MIASTA !!!!

Toto
Toto
1 rok temu
Reply to  ADVOCEM

A z Twojego pisania jakie są efekty? – dosłownie żadne.

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Toto

A WIESZ DLACZEGO TAK JEST???—że nie ma efektów z mego i nie tylko z mego pisania, bo CI NASI MŁAWSCY WŁODARZE PO PROSTU NAS OLEWAJĄ !!!!!—zwłaszcza tych którzy na portalu pokazują czarno na białym ich nieuctwo, i brak jakiejkolwiek incjatywy, aby mławianom stwarzać coraz lepsze warunki, bo nie każdy ma samochód aby, w sobotę lub niedzielę wyskoczyć na MAZURY, i dlatego wędrują ci mławianie na piechotkę te parę km aby pobyć nad ZALEWEM, chociaż do dziś istnieje tam rozkład jazdy autobusów ale PKS nie istnieje, a może FIRMA FABISIAK pokusi się o to aby w te gorące dni zorganizować parę kursów nad ZALEW !!!!

Drop
Drop
1 rok temu

Brawo Panowie. Mieszkańcy są z wami. A tego Pana Presja to nie mam pojęcia kto wybrał do Rady?!Toż to był najbardziej nieprzyjemny sprzedawca jakiego kiedykolwiek spotkałam. Takich nieuczynnych i podłych ludzi w Radzie być nie powinno.

Pit
Pit
1 rok temu
Reply to  Drop

ale problem jest chyba gdzie indziej . Opłaty są nie doszacowane , a drugi jest taki że jest monopol . A może by zrobić taką akcję obywatelską pod tytułem ” policz swoich sąsiadów ” 😉

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Pit

Pit===dobra incjatywa, powinieneś się zgłosić z tą sprawą do RADNEGO DŁUBISZA, ON JUŻ DAWNO ZACZĄŁ LICZYĆ === tylko te wiadomości trzyma dla siebie, czeka na co???===to niech nam wreszcie odpowie ???, a za 2.000 tysiaki co m-c to i ja bym mógł liczyć, i przekazywać to odpowiednim służbom. ==== A WIĘC PANIE RADNY DŁUBISZ DO DZIEŁA !!!!!, a może do tej Pańskiej incjatywy dołączy PAN PREJS, bo to by było jedyne jego zajęcie w RADZIE MIASTA.!!!!

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  Drop

Troszeczkę za pozno ten komentarz, i opinia, o Panu Prejsie, w zasadzie nie robilem zadnych zakupów, u yego Pana, bo wiedzialem kto to jest, i nie chciałem sie narażać na nieprzyjemności.!!#

Widz
Widz
1 rok temu

Pani Jaworowicz to załatwi. Sprawa dla reportera.

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu

PRZEWODNICZACY RADY ===PREJS, w tym temacie mam pytanie, ??? DLACZEGO RADNI MIASTA MLAWY WYBRALI TAKIEGO NIEUDACZNIKA NA FUNKCJE PRZEDWODNICZACEGO. PANIE RADNY DLUBISZ==do pana kieruje to pytanie ????

jaaa
jaaa
1 rok temu

Ktoś tu chyba zapomniał, że to nie prywatny folwark.

Pit
Pit
1 rok temu
Reply to  jaaa

uuuu. już się radni wystraszyli .

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  Pit

Radni moga sie wystraszyc za 3 lata kiedy beda wybory, i brda pukac do waszych.drzwi, wiec powinniscie widziec co impowiedziec Adue !!!

Alek
Alek
1 rok temu

Heheh Przewdniczacy raczej bladego pojęcia nie ma o niczym, a Rada Miasta no coż Pisowcy już wybory przegrali, bo okazało się że robią to co chce Burmistrz. Miała być opozycja w wyszło, że chodzą na krótkiej smyczy.

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Alek

Temu Panu Prejsowi najlepiej wychodzila sprzedaz ksiazek zeszytow, i.t.p. A Przewodniczacym zostal chyba tylko dlatego ze miał znane nazwisko, /po ojcu/ PREJS. Bo innych wartosci w dzialaniach tego Pana TRUDNO w Mlawie znaleźć.

czytelniczka
czytelniczka
1 rok temu

Ja bym w tej sytuacji przygotowała gotowy wzór pisma zaskarżającego uchwałę dla mieszkańców Mławy i poprosiła by sami wysłali to pismo do urzędu wojewódzkiego. Jak nie można razem czegoś zrobić, to trzeba „osobno” – ale i tak razem 😉 Jak do UW trafi kilkaset listów z Mławy to może i pan przewodniczący zechce odpowiedzieć jaki jest los złożonych wcześniej dokumentów? Chyba, że wojewodę też do biura rady odeśle?
Tu pewnie chodzi o terminy w jakich uchwałę można zaskarżyć, bo po co tak robić komuś pod górkę? Wcześniej czy później i tak założą ten komitet.

Nostradamol
Nostradamol
1 rok temu
Reply to  czytelniczka

Dobrze przygotuj czekamy kochamy cię wszyscy

Mława
Mława
1 rok temu

Super Panowie tak trzymać mlawiacy pomogą

miłosz
miłosz
1 rok temu
Reply to  Mława

Tak pomogą chyba w gadaniu

WPt
WPt
1 rok temu

Akurat ta zasada nie odnosi się do tego.

xyz
xyz
1 rok temu
Reply to  WPt

+1

32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x