Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zabiją dzwony i opuszczone zostaną kościelne flagi


Biskup Płocki Piotr Libera zaapelował, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji o godz. 15.00 zabiły dzwony, zaś kościelne flagi były opuszczone do połowy masztów. To reakcja na decyzję władz Turcji o otwarciu meczetu w świątyni Hagia Sophia.


Poniżej publikujemy pełna treść apelu, opublikowanego na stronie internetowej Diecezji Płockiej.

Pomimo trwających wakacji, zwracam się do Was, Drodzy Kapłani, w ważnej i pilnej sprawie. Jak zapewne słyszeliście, decyzją prezydenta Turcji, starożytna bazylika chrześcijańska Hagia Sophia w Stambule zostanie przekształcona w meczet. Zbudowana w 537 roku świątynia była przez wieki sercem całego wschodniego chrześcijaństwa. Obecnie tureckie władze, gwałcąc wszelkie standardy religijnej harmonii i wzajemnego szacunku, postanowiły, że już w najbliższy piątek, 24 lipca, nastąpi uroczysta inauguracja meczetu w Hagia Sophia. Bardzo jest tym zasmucony Papież Franciszek (Anioł Pański, 12 lipca 2020 r.). Biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili natomiast 24 lipca br., ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagia Sophia. Wezwali oni wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony na znak żałoby oraz do obniżenia flag do połowy masztów.

Dlatego proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi (maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała) – tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów.

Bardzo Wam dziękuję za zrozumienie okazane dla tak ważnej sprawy i proszę o modlitwę w tej intencji.

Korzystając z okazji przesyłam Wam moje pozdrowienia i błogosławieństwo z Eremu Srebrnej Góry, w którym ponownie spędzam kilka dni na osobistej modlitwie i wyciszeniu.
Srebrna Góra, dnia 23 lipca 2020 r.

† Piotr Libera
Biskup Płocki

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ToJa
ToJa
1 rok temu

Ja bym proponował, żeby Wojownicy Maryi wzięli swoje miecze i pojechali odbić Hagia Sophia (tak przy okazji, meczet od 1493 roku, z drobną przerwą od 1934, więc już od dawna nie świątynia chrześcijańska). I niech zabiorą ze sobą tych wszystkich wojujących chrześcijan. A na poważnie, to naprawdę mało istotny problem w obecnym świecie. Jest tych kościółków i świątyń tyle, że jednej mniej nikt nie zauważy. I używając retoryki Prawych i Sprawiedliwych oraz ich popleczników w sutannach: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy. Zamieńcie Polskę na Turcję i polskie na tureckie i jest odpowiedź. Nie wtrącajmy się w suwerenne sprawy innego państwa, skoro sami sobie tego życzymy. A zwłaszcza nie przyjmujmy strony watykańskiego najeźdźcy.

vvmkij
vvmkij
1 rok temu

No i dobrze kościół jest sobie sam winien i na to zasłużył po primo ukrywanie pedofili robienie z ludzi wariata mieszanie sie do polityki czy tak postępował jezus czy takie przykłady dawał od jezus na dzień dzisiejszy to kościół może upaść że nie będzie czynny żaden przynajmniej zniknie ten obłudny watykan ze swoim bankiem z mamoną i nieruchomościami na całym świecie po drugie to żałosne nawoływanie franciszka na przyjmowanie diabła w skórze anioła w postaci przybysza z afryki który zresztą jest muzułmaninem to mu na rękę że powstają nowe meczety amen.

Hemi
Hemi
1 rok temu

Hagia Sophia to jest jedno z najwybitniejszych dzieł architektonicznych chrześcijaństwa wschodniego i chrześcijaństwa w ogóle, świadectwo potęgi wiary.

Turecki watażka urządza kolejna antychrzescijańską prowokację, i niestety ujdzie mu ona zapewne na sucho.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x