Kpt. Tadeusz Jasiński odznaczony medalem Zasłużony dla Miasta Mława
— 24/07/2020
Kapitan Tadeusz Jasiński – prezes mławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – został odznaczony medalem Zasłużony dla Miasta Mława. Burmistrz Sławomir Kowalewski przyznał mu to wyróżnienie w uznaniu za wieloletnią działalność społeczną i patriotyczną oraz promocję tradycji polskiego żołnierza i historii lokalnej.
Medal wręczyli kombatantowi podczas poniedziałkowego (20 lipca) spotkania w gabinecie burmistrza Sławomir Kowalewski oraz jego zastępca Szymon Zejer. Nie zabrakło też wzruszającej rozmowy z odznaczonym oraz przybyłymi z nim bliskimi.
To kolejne wyróżnienie, jakie w murach ratusza odbierał w ostatnim czasie Tadeusz Jasiński. W środę 17 czerwca br. dotychczasowy porucznik w stanie spoczynku przyjął z rąk Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Ciechanowie ppłk. Krzysztofa Futymy i zastępcy dowódcy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Radzisława Smółkowskiego przyznany mu przez Ministra Obrony Narodowej awans do stopnia kapitana.
Tadeusz Jasiński (ur.1929 r), żołnierz Armii Krajowej, nauczyciel, działacz społeczny. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koła w Mławie, inicjator działań na rzecz pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego, m.in. żołnierzy Wacława Grabowskiego Puszczyka. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, odznaką Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, odznaką Za zasługi dla województwa ciechanowskiego, srebrnym medalem Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, medalem Pro Patria i Złotym Krzyżem Zasługi.
źródło i fot.: UMM
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Może warto poświęcić więcej miejsca Panu Tadeuszowi Jasińskiemu. Mniej intersuje mnie jego obecna dziaalnosć społeczna a bardziej dokonania w czasie okupacji. Gdy wybuchła wojna Pan Taadeusz miał tylko 10 lat a gdy kończyła się w 1945 roku zaledwie szesnaście. Armia Krajowa stosowała regulaminy przedwojennego wojska a więc trzeba było być pełnoletnim, aby złozyć wojskową przysięge i zostać zaprzysiężonym żołnierzem AK. Dla młodych były Szare Szeregi. A może Pan Tadeusz jest „żołnierzem wyklętym” ?. Na naszym terenie walka trwała do 1953 roku. Warto o to wszystko zapytać i dowiedzieć się u źródła..
Też się nad tym zastanawiałam…
za wyrok na gestapowcu ginęło 100 więcej cywilów . CZY BYŁ SENS?
DLACZEGO A K NIE POMOGŁA POLAKOM NA WOLYNIU?
W tym temacie można tylko Wladzy, zadac pytanie== Panie BURMISTRZU, rzadzi pan Mlawa, juz 4 kadencję,== to gdzie Pan byl przez poprzednie lata, ze nie dostrzegal Pan działań, tak zasłużonego MLAWIANINA ?????? , chyba że wychodzi Pan z założenia, ZE LEPIEJ POZNO NIŻ WCALE ###
Pamiętam tego Pana z czasów, gdy sprzedawał gazety w kiosku na ul. Olsztyńskiej. Bardzo niemiły, niekomunikatywny. Nie neguję zasług (bo pewnie takowe są), jednak nie zapisał się dobrze w mojej pamięci.
Pan Tadeusz był dyrektorem szkoły w Mławie