Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kto, jak i gdzie otrzyma bon turystyczny?


fot. ilustracyjne pixabay


W ZUS trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia Polskiego Bonu Turystycznego. Stanowić ma on wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Zadaniem ZUS jest utworzenie, dostosowanie i utrzymanie infrastruktury informatycznej do obsługi bonu. Trwają ostatnie przygotowania do jego wdrożenia.

– Dajemy możliwość skorzystania z bonu aż do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r. – dodaje.

– To realne i szczególnie potrzebne dzisiaj wsparcie zarówno dla branży turystycznej, która najbardziej odczuła negatywne skutki pandemii, ale też wsparcie dla rodzin z dziećmi. Prezydencka inicjatywa to przykład działania na wielu płaszczyznach, przejaw troski o Polaków – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

– To ogromne wyzwanie dla Zakładu, ponieważ dostaliśmy bardzo mało czasu na wdrożenie rozbudowanej infrastruktury stojącej za Polskim Bonem Turystycznym. Nasze rozwiązania będą się opierać o Platformę Usług Elektronicznych, czyli nasz e-urząd, z którego korzysta już 4,5 mln Polaków – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

„Polska Organizacja Turystyczna jest przygotowana na wykonywanie zadań związanych z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym. Podstawową rolą POT jest publikacja listy przedsiębiorców, u których będzie można zrealizować bon. Listę będzie generował system teleinformatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do naszych zadań będą należały także czynności sprawdzające w odniesieniu do tych podmiotów. Oprócz tego będziemy odpowiedzialni za działania związane z promocją przedsięwzięć i akcji związanych z bonem” –dodaje Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych. Lista ta będzie udostępniana na stronach POT. Zainteresowani będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

Za Polskim Bonem Turystycznym będzie stać rozbudowana infrastruktura informatyczna oparta głównie na PUE ZUS. Obecnie z Platformy korzysta 4,5 mln klientów ZUS.

Zakład zapewni trzy podstawowe elementy systemu do obsługi bonu:

– system do obsługi uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych,

– system do obsługi płatności bonem, w którym osoby korzystające z bonu będą mogły dokonywać nim płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz podmiotów turystycznych zgłoszonych do udziału w programie Polski Bon Turystyczny, znajdujących się na liście udostępnianej przez POT,

– system do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego, obsługiwany przez ZUS.

Dodatkowo Zakład zapewni możliwość kontaktu ze specjalną infolinią, która będzie stanowić wsparcie dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Już teraz w placówkach ZUS wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS.

źródło: rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Słabo
Słabo
1 rok temu

Nie no przecież tylko rodziny z dziećmi potrzebują wakacji Ci co cały rok pracują to już po… To jest bardzo niesprawiedliwe, bo dzieci przecież otrzymują wsparcie od Państwa w postaci 500+. Jestem bardzo zdegustowana ta sytuacja…

Last edited 1 rok temu by Słabo
sic
sic
1 rok temu
Reply to  Słabo

proszę się cieszyć że ” bykowe „nie jest pobierane jesCze od incelów wtedy zdegustowanie było by większe zapewne. Pomysł świetny zweryfikowane zostanie też przy okazji baza turystyczna i jej szara strefa. Pozdrowienia dla Madek przy okazji.

Słabo
Słabo
1 rok temu
Reply to  sic

Droga madko gdybym nie pracowala.
To byś 500 nie miała. Nie każdy musi i chce mieć dzieci.

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  Słabo

Do swojej matki też mówisz „madko”? Trochę szacunku, rodzice dzieci też pracują, nierzadko ciężej od tzw. singli, lub bezdzietnych małżeństw

Lola
Lola
1 rok temu
Reply to  Słabo

A gdyby nie nasze pracujące niebawem dzieci to Ty emerytury byś nie dostała bo niby skąd?

ZXC
ZXC
1 rok temu
Reply to  sic

Ohooo, dzień wprowadzenia bykowego dniem mojego przejścia do szarej strefy 😀

Dej banana
Dej banana
1 rok temu
Reply to  Słabo

Kogo to obchodzi ze jesteś zdegustowana. Po co to piszesz? Do roboty się weź nie siedzisz i głupoty wypisujesz po portalach. Taka już polityka że te dzieci ma promować i nie zmienisz tego choćbyś się zes..ła. Ci którzy cały rok pracują mają spokojnie kasę na urlop. Nie masz dzieci? Nie masz wydatków i kłopotów. Każdy wie że małżeństwa bez dzieci lepiej stoją finansowo. Chyba ze jesteś tak niezaradna że cię okrągłym roku pracy na ten urlop nie stać to juz przykro mi bardzo.

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Dej banana

Sympatyka partii rządzącej i TVP poznać po sposobie wypowiedzi, czyli prościej po jego arogancji, a dokładniej po jego cha***stwie – jakie to niskie.
Całkowity brak kultury.
Ps. Jakoś te programy pro rodzinne nie wpływają na wzrost urodzin w Polsce. Nie wiedziałam, że dzieci to jakiś kłopot. Wychowałam dwójkę i nie traktowałam ich jako kłopot czy problem. Dodam, że nie otrzymywałam od państwa nic oprócz zasiłku rodzinnego, który starczał na 2 czekolady.

Fgh
Fgh
1 rok temu
Reply to  mławianka

A totalną opozycję po agresji.

Słabo
Słabo
1 rok temu
Reply to  Dej banana

Pracuje dla twojej wiadomości to po pierwsze po drugie wolny kraj i mogę wyrażać swoją opinię po trzecie stać mnie na urlop i nic ci do tego a to przepraszam a to dzieci to tylko wydatek?? Bo życie, utrzymanie mieszkania i kredyt na nie to sam się spalaca, i nie kazde małżeństwo bez dzieci stoi lepiej finansowo to zależy od nich samych i ich wydatków, tak jestem zdegustowana i będę bo dla młodych małżeństw ten kraj nie oferuje nic oprócz zapier… Gigantycznych podatków. Kiedyś chociaż były dofinansowanie do kredytu. A jak Ciebie tak boli to nie czytaj wpisów i się nie madrzyj.

Dej banana
Dej banana
1 rok temu
Reply to  Słabo

Haha! Mnie nie boli. To ciebie boli bo tu żale wylewasz żeś zdegustowana. Ja się śmieję z takiego bólu na siłę i na pokaz. Kolejna cecha narodowa, ja mam gorzej od sąsiada, ja mam najgorzej! Mnie dejta zapomogie! Hahahaha! No dajcie bo gul aż boli!

Fedor
Fedor
1 rok temu
Reply to  Dej banana

I po ce docinki. Wiadomo że ten bon turystyczny był taką kiełbaską przedwyborczą. Dobrze, że jest to w formie bonu, bo pieniążki do ręki to różnie mógłby zostać wydatkowane, niekoniecznie z przeznaczeniem turystycznym, ale… moim zdaniem wiele uboższych rodzin po prostu nie skorzysta, trzeba trochę zachodu, profil zaufany założyć, znaleźć miejsce gdzie realizowany jest taki bon, mieć trochę kasy odłożonej na wakacje bo to 500 zł na wczasy w Polsce to jakby kot napłakał.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  Fedor

Profil zaufany można bez większego problemu założyć poprzez internetowe konto bankowe (większość polskich banków uczestniczy w programie).

Lola
Lola
1 rok temu
Reply to  Słabo

Tak kraj jest wolny, tylko nie rozumię że masz do wszystkich pretensję za swój wybór?! A co do podatków to akurat dla osób pracujących i młodych został zniesiony. Zdegustowana że nie dostaje od państwa nic- bo nie spełnia oczekiwań i potrzeb społecznych !

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x