Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

10 nowych miast na mapie Polski. Wśród nich nie będzie Szreńska


Od 1 stycznia 2021 r. na mapie administracyjnej Polski przybędzie 10 nowych miast, a swoje granice zmieni ponad 20 gmin. Nie wszystkie jednak wnioski złożone do ministerstwa uzyskały akceptację.


Zgodnie z procedurą, samorządy, które chcą zmienić swój status muszą spełnić szereg przesłanek formalnych, jedną z nich są konsultacje społeczne.

To jedna z przyczyn, dla której wniosek Szreńska o uzyskanie statusu miasta nie został uwzględniony. Tak brzmi fragment uzasadnienia do projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

„Należy zauważyć, iż wyniki konsultacji wskazują, że mieszkańcy gminy Szreńsk nie popierają propozycji nadania statusu miasta miejscowości Szreńsk – przy 19,83% frekwencji 34,70% mieszkańców gminy opowiedziało się za zmianą, natomiast 56,79% mieszkańców było jej przeciwnych. Należy zauważyć, iż na terenie miejscowości 145 gospodarstw podlega obowiązkowi opłacania podatku rolnego. W związku z powyższym, odsetek gospodarstw utrzymujących się z działalności rolniczej wynosi 44,62%. Wnioskodawca nie wykazałby w Szreńsku następował wzmożony proces urbanizacji.  Zarówno struktura ludności jak i kierunek rozwoju nie wskazują obecnie na miejski charakter miejscowości. Biorąc powyższe pod uwagę wniosek rekomenduje się do negatywnego rozpatrzenia”.

Trzeba też dodać, że wniosek Rady Gminy Szreńsk o nadanie statusu miasta został negatywnie zaopiniowany przez Wojewodę Mazowieckiego.

Szreński wniosek nie był jedynym, który zaopiniowano negatywnie. Podobnego stanowiska doczekały się też wnioski  Skarbimierza-Osiedla (opolskie) oraz Wydmin (warmińsko-mazurskie).

Za to wśród miast od nowego roku pojawią się Kamieniec Ząbkowicki (dolnośląskie), Goraj (lubelskie), Solec nad Wisłą, Wiskitki i Sochocin (mazowieckie), Dubiecko (podkarpackie), Wodzisław (świętokrzyskie), Budzyń i Kośminek.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x