Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
W ocenie Prezesa Urzędu obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen energii. Decyzja regulatora oznacza, że czterej sprzedawcy będą stosować w rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych korzystających z oferty taryfowej dotychczasowe ceny energii elektrycznej.
Jak uzasadniono, wnioski o zatwierdzenie taryf wpływały do URE do końca lutego 2020 r. PGE i Enea wystąpiły z wnioskami o zatwierdzenie nowych taryf (zatwierdzone przez regulatora w grudniu 2019 r. i w styczniu 2020 r. miały termin obowiązywania określony do końca marca br.). Natomiast Energa i Tauron zwróciły się z wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących taryf, które – zgodnie z decyzjami Prezesa URE z grudnia 2019 roku – obowiązują do końca 2020 roku.
Jak wyjaśnił URE, w toku postępowań przedsiębiorcy kilkukrotnie byli wzywani do uzupełnienia dokumentacji oraz przedstawienia informacji, których celem było ustalenie, czy wnioskowane przez sprzedawców zmiany są zasadne.
Postępowania taryfowe prowadzone przez Prezesa URE mają na celu zapewnienie, że ceny energii elektrycznej proponowane odbiorcom końcowym będą racjonalne i uzasadnione. Spółki obrotu wnioskują o poziom taryfy na kolejny okres, przedstawiając kalkulacje i uzasadnienie Prezesowi URE, który następnie szczegółowo je analizuje.
URE dodaje, że tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez sprzedawców, trwa dialog z przedsiębiorcami.
Od października 2020 na fakturze pojawi się jednak dodatkowa pozycja – opłata mocowa, która jest opłatą za gotowość do zabezpieczenia dostarczania prądu. Opłata mocowa ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne (stałe dostawy prądu) i jest de facto nowym podatkiem.
Pieniądze z nowej daniny zostaną przekazane na modernizację oraz budowę nowych bloków energetycznych. Koszt tej operacji zostanie sfinansowany przez odbiorców końcowych, czyli m.in. gospodarstwa domowe i przedsiębiorców.
O dokładnej wartości opłaty mocowej będzie decydował Urząd Regulacji Energetyki. Nie znamy jeszcze jej wysokości, ponieważ do 30 września każdego roku ogłoszone zostaną stawki opłaty mocowej na kolejny rok kalendarzowy.
Tak, jakby tego nie nazwac- płacić będziemy więcej ! To wcale nie jest takie zadowalające.