Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W Mławie powstanie Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne


13 lipca 2020 r. Minister Paweł Wdówik – Sekretarz Stanu z upoważnienia  Marleny Maląg Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował Listę zatwierdzonych wniosków w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” wraz z rekomendowaną wysokością kwoty przyznanych środków z Funduszu Solidarnościowego. W ramach ogłoszonego Programu zaakceptowano wniosek powiatu mławskiego na kwotę 2 685 382,74 zł.

ksp Mława
Reklama

Środki zostaną rozdysponowane w dwóch transzach – I transza w kwocie 700 688,92 zł zostanie przekazana w 2020 roku, zaś druga w wysokości 1 971 333,71 zł  najpóźniej w pierwszym kwartale 2021 roku. To zwieńczenie wielomiesięcznych starań Samorządu Powiatu Mławskiego o samodzielne i godne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych oraz pomoc ich opiekunom.

Złożenie wniosku poprzedzone było wieloma konsultacjami społecznymi z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, organizacjami pozarządowymi i ośrodkami pomocy społecznej dotyczącymi zapotrzebowania osób niepełnosprawnych w powiecie mławskim. Na terenie powiatu mławskiego funkcjonują instytucje świadczące pomoc osobom niepełnosprawnym takie jak Środowiskowy Dom Samopomocy w Mławie, Zespół Ośrodków Wsparcia oraz Dom Pomocy Społecznej ,, Zdrowa Jesień’’ w Bogurzynie. Jednakże istniejące placówki realizują zadania dla konkretnych grup odbiorców. Brakuje placówki, która obejmie swoją działalnością osoby niepełnosprawne, niesamodzielne i niezaradne życiowo, pozostające bez opieki. Z informacji uzyskanych od pracowników ośrodków pomocy społecznej wynika, że usługi opieki wytchnieniowej są bardzo potrzebne w naszym powiecie.

Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Mławie przeznaczone będzie dla 22 osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym dla 20 osób w ramach pobytu dziennego z wyżywieniem oraz dla 2 osób na pobyt całodobowy z wyżywieniem. Pobyt w Centrum umożliwi osobom niepełnosprawnym niezależne/samodzielne i godne funkcjonowanie oraz poprawi jakość życia w środowisku lokalnym. Uczestnicy programu będą mieli zapewnioną opiekę specjalistów oraz pomoc adekwatną do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia.

„Opieka wytchnieniowa” realizowana będzie poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji i rehabilitacji. Opiekunowie uczestników Centrum zostaną odciążeni od faktycznie sprawowanej opieki, a tym samym będą mieli możliwość kontynuacji pracy zawodowej lub realizacji innych codziennych czynności.

Prowadzone będą specjalistyczne usługi opiekuńcze dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z typu schorzenia lub niepełnosprawności. Takie usługi nie mogą być świadczone przez zwykłych opiekunów, ale osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym, np. pielęgniarkę, asystenta osoby niepełnosprawnej, rehabilitanta.

Niebawem rozpocznie się przebudowa budynku magazynowego przy ulicy Słowackiego w Mławie wraz z rozbudową i nadbudową. Projektowany budynek dwu-kondygnacyjny o łącznej powierzchni całkowitej 498,78 m2 posiadał będzie dwa wejścia główne, w tym wyposażone w podjazd dla osób niepełnosprawnych. Powiat Mławski przekaże w użytkowanie wybudowany obiekt swojej jednostce organizacyjnej – Powiatowemu  Centrum Pomocy Rodzinie.

 

artykuł sponsorowany

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
WRT
WRT
1 rok temu

Tylko wydają nasze pieniądze a kiedy zarobią coś dla Polski i Polaków.

Media
Media
1 rok temu
Reply to  WRT

Jakie nasze pien jakim polakom czy oni to sobie robią czy dla Ukraińców nie dla chorych Polaków ludzie cóż za myślenie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x