Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Przypominamy, głosowanie w II turze wyborów prezydenckich odbędzie się w nadchodzącą niedzielę 12 lipca br. Oznacza to, że dziś o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która trwać będzie do zakończenia głosowania.
Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania, a więc od godziny 0:00 11 lipca 2020 do zakończenia głosowania (niedziela 12.06.2020 r. do godz. 21:00).
Zakaz agitacji wyborczej
W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.
Podczas trwania ciszy wyborczej zakazane jest wyrażanie poparcia czy pisanie politycznych komentarzy, dlatego prosimy Czytelników o wstrzymanie się w komentarzach od wszelkiej agitacji wyborczej. W tym czasie nie będą publikowane na Codzienniku żadne komentarze odnoszące się do wyborów i kandydatów.
Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
Zakaz publikacji sondaży
W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.
Naruszenie ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji
PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.
Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.
Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.
W filmowym skrócie:
źródło: PKW / oprac. red.