Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Można wydawać ulotki, można też podjąć konkretne działania


O problemach ze śmieciami jakie mają samorządy – a w gruncie rzeczy też mieszkańcy, pisaliśmy już wielokrotnie i zapewne nie raz do tych tematów wracać będziemy. Na to jaki system przyjmie nasz samorząd, jako mieszkańcy mamy wpływ jedynie pośredni. Więcej zależy tu od inicjatywy władz lokalnych, a dokładniej przede wszystkim od prezydentów, burmistrzów czy wójtów, ale też od radnych tych jednostek.


Pod tym względem Mława nie ma się czym pochwalić. Mławska filozofia polega na tym, że zlecamy wszystko firmie Novago, która zapewne zupełnym przypadkiem jako jedyna staje do przetargu  i nic nas więcej nie obchodzi. Mamy jedynie za to – dodajmy – słono zapłacić.

Ciekawym przykładem innego podejścia do gospodarki odpadami mają nasi wcale nieodlegli sąsiedzi. Okazuje się, że Miasto i Gmina Chorzele będzie miała własny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Już na początku grudnia 2019 roku władze Gminy Chorzele podpisały umowę na budowę bardzo potrzebnego mieszkańcom, własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obecnie, prowadzone na miejscu prace są na końcowym etapie. Do PSZOK mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie oddać wszystkie odpady komunalne, których nie mogą wyrzucić do zwykłych pojemników. Będą one przekazywane następnie dalej, do miejsc zagospodarowania lub utylizacji.

Napisany przez Chorzele projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Głównym celem projektu jest uporządkowanie i poprawa efektywności gospodarki odpadami komunalnymi na obszarze gminy Chorzele, poprzez zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zbieranych selektywnie oraz zmniejszenie masy odpadów zmieszanych kierowanych do składowania.

JK

źródło: UMiG Chorzele

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
2 lata temu

Wiecie, że teraz odpadów więcej się sprowadza do Polski z Zachodu niż za rządów PO i to znacznie więcej.
W roku 2018 i 1 2019 sprowadzono ich :
2018r. – 434 tony
2019r. 405 ton
a w roku 2015 sprowadzono ich 154 tony, w każdym następnym roku import śmieci stopniowo się zwiększał
To są dane GUS.
Tak tu niektórzy optują za PIS, bo PO/PSL nas wyprzedało, ale śmieci to PIS sprowadza coraz więcej.
Tak uszczelniono polską granice na przywóz śmieci.
W Polsce i przyjmują, a potem śmieci płoną na wysypiskach – tak to u nas wygląda utylizacja śmieci.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  mławianka

Przepraszam to są tys. ton, a nie tony.
2018r. – 434 tys. ton
2019r. – 405 tys. ton
2015r. 154 tys. ton.

Do Mławianki
Do Mławianki
2 lata temu
Reply to  mławianka

Droga Pani, dane należy czytać ze zrozumieniem. „Polska nie może zakazać przywozu do Polski odpadów przeznaczonych do odzysku i wymienionych na tzw. zielonej liście odpadów; odpady komunalne nie są przywożone do Polski – zapewnia Ministerstwo Klimatu w odpowiedzi na zarzuty posła Dariusza Jońskiego (KO)” – tłumacząc to na bardziej zrozumiały język, to są takie odpady jak złom, makulatura, które nie mogą trafić na wysypiska. Nie wolno przywozić żadnych odpadów, które by na nie trafiły, bo jest to przestępstwo.Takie Niemcy przyjęły tylko w jednym roku 6,5ml ton takich odpadów a z Polski 2ml a więc mamy deficyt. Widać, ze ktoś tym nieźle handluje. Duże huty, papiernie, producenci butelek itd potrzebują takie ilości odpadów, ze własny rynek ich nie zapewni. Krążą one po całej Europie jako towar a nie śmieci. Chyba już żadnego komentarza nie potrzeba. To są przepisy unijne i Polska jako jej członek, również je akceptuje. Im bardziej rozwinięta gospodarka w produkcji, tym większy import takich towarów. To chyba jasne. Dlatego Niemcy, tyle tych śmieci importują.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Do Mławianki

Ja piszę o śmieciach trafiających na wysypiska i próbuj mi wciskać surowców wtórnych. To są nielegalne śmieci, często odpady chemiczne, które zatruwają środowisko.
Oczywiście, że to nie jest legalny proceder, ale nasze granice powinny być uszczelnione, a nie z każdym rokiem trafia ich na polskie wysypiska coraz więcej.
Tłumaczenia ministerstwa, które skopiowałeś są tu nie na temat.

Do Mławianki
Do Mławianki
2 lata temu
Reply to  mławianka

Proszę podać konkretne przypadki dostarczenia śmieci na wysypisko, które nie zakończyły się postępowaniem karnym. To jest przestępstwo. Oczywiście, jeżeli będzie to intratny interes, to przestępcy będą to robić. To chyba tez jest oczywiste. Pan Dariusz Joński w swoim komunikacie tego nie rozgraniczył, tylko podał ilość i jej przepisywanie dlatego nie ma sensu. To jest polityk a informacje podaną przez każdego polityka, należy gruntownie sprawdzić samemu i opierać się na faktach a nie je nadinterpretować, tak jak oni mają w zwyczaju. Z durnej informacji, przeszliśmy do świata manipulacji a największy zysk z tego pełni właśnie wspomniany wyżej poseł, o którym się mówi i jeszcze sądzi, ze On odkrył kolejną AFERĘ.:) Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę spokojnej nocy.

Genia
Genia
2 lata temu

Robią Nas w bambuko i wodę leją, aż w butach chlupie. Ościenne małe gminy radzą sobie, dostają dofinansowania, a Nam przez lata zwozili jeszcze śmieci z Warszawy. Kiedyś sąsiedzi zazdrościli Nam że mamy „własne” wysypisko. Teraz śmieją się z Nas… Poczekajcie niech jeszcze spadnie zużycie wody, to i SUEZ zapuka po swoje.

mławianka
mławianka
2 lata temu

A’ propos gselektywnej gospodarki odpadami, może mi ktoś podpowie gdzie mogę wyrzucić zepsute żarówki led żarówki energooszczędne. Zwykłe to wiem, że do śmieci zmieszanych, ale już mi kilka żarówek LED zalega.

Selek
Selek
2 lata temu
Reply to  mławianka

Do kartonu i postaw pod drzwi ratusza.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Selek

Masz rację, chyba tak trzeba robić, bo nie będę latać po Mławie i szukać na nie chętnego 🙂

Obiektywny
Obiektywny
2 lata temu
Reply to  mławianka

Tam gdzie kupujesz, sprzedający ma obowiązek odebrać od ciebie stare, zepsute w proporcji 1:1 lub wagowo. Na paragonie zakupu msz „w tym KGO” czyli płacisz sprzedającemu za gospodarowanie tym odpadem.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Obiektywny

Tak, to wiem, tylko ja nie kupuję a chcę tylko gdzieś ego się pozbyć, dlatego mam problem.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x