Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jest dofinansowanie z budżetu województwa na ochronę powietrza, ogródki działkowe, zabytki i strażackie wozy


Podczas wczorajszej sesji sejmiku województwa, radni zdecydowali o przyznaniu wsparcia na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, mierników suszy, modernizacje ogródków działkowych oraz ochronę powietrza. Środki na ten cel pochodzą z budżetu Mazowsza, w ramach realizowanych przez samorząd województwa programów wsparcia. Wśród beneficjentów znalazły się samorządy i inne podmioty z naszego powiatu.


26 mln zł z budżetu województwa przeznaczono na ochronę powietrza. Większość  złożonych wniosków dotyczy przeprowadzenia lub aktualizacji inwentaryzacji źródeł ciepła, ale są też dotyczące  tworzenia lub rewitalizacji istniejących terenów zieleni, zakupu oczyszczaczy powietrza, drona badającego skład dymu czy zakupu i instalacji systemu do pomiaru jakości powietrza.

W naszym powiecie miasto i 6 gmin takie wsparcie otrzymało. Największa kwota zasili gminę Strzegowo, gdzie zaplanowano nasadzenia drzew za kwotę 100 tys. zł. Pozostałe samorządy otrzymały dofinansowanie na inwentaryzację źródeł ciepła.

Pełna lista przyznanego dla naszych samorządów dofinansowania:

Blisko 7 mln zł z budżetu województwa, władze Mazowsza przeznaczą na modernizację 90 mazowieckich obiektów. Tu na liście wsparcia znalazły się dwie parafie z terenu naszego powiatu.

60 tys. zł otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Doroty w Bogurzynie Bogurzyn na odwodnienie ścian i fundamentów Kościoła parafialnego pw. św. Doroty w Bogurzynie. 120 tys. zł otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Wojciecha w Szreńsku na  remont elewacji Kościoła Parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szreńsku – etap II.

Samorząd województwa mazowieckiego dofinansuje zakup 66 średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla strażaków ochotników z Mazowsza. Na liście dofinansowanych jednostek jako jedyna znalazła się Ochotnicza Straż Pożarna z Turzy Małej (gm. Lipowiec Kościelny). Otrzyma ona dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego. W sumie na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 6,6 mln zł. Wsparcie samorządu województwa mazowieckiego jest jednym z elementów tzw. montażu finansowego, który pozwala OSP zakupić samochody. Uwzględnia on m.in. środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z przeznaczeniem na fundusz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zakładów ubezpieczeń, czy też środków samorządowych oraz jednostek OSP.

78 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma wsparcie z budżetu Mazowsza. Decyzją radnych województwa mazowieckiego na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 665 tys. zł. Działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni. Wkrótce samorządy podpiszą umowy w tej sprawie. Takie dofinansowanie otrzymały ROD „Relax”, ROD „Pod lasem”, ROD „550-Lecia Mławy” i ROD „Za Torem”. Każde z nich otrzymało kwotę 10 tys. zł.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza na terenie województwa mazowieckiego powstanie sieć stacji meteorologicznych, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Dziś radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu wsparcia na 17 takich obiektów. Na tej liście znalazł się powiat mławski, który otrzymał kwotę 47 976,00 zł.

źródło: UMWM

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Niezorientowany
Niezorientowany
1 rok temu

Na czym miałoby polegać dofinansowanie do ogródków działkowych.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x