Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pięcioletni Maciej Szydlik z Mławy wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu „Lecą boćki”


Praca Macieja lat 5 z Mławy


ksp Mława
Reklama

Pięcioletni Maciej Szydlik z Mławy znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu „Lecą boćki” zorganizowanego przez fundację ProNatura i spółkę Energa.

Udział w konkursie mogły wziąć przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Zabawa polegała na twórczym wykorzystaniu książeczki „Lecą boćki…” – nagraniu tekstu w formie piosenki, wierszyka, czy przedstawienia, lub wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej, czy zdjęcia. Konkursowa forma powinna zostać opublikowana i oznaczona w mediach społecznościowych #BocianyPL i #Energa. Najciekawszy propozycje zostały nagrodzone zestawami gadżetów sportowych i edukacyjnych ufundowanych przez Energę SA dla 20 najwyżej ocenionych grup przedszkolnych, 20 grup szkolnych oraz 50 dzieci zgłoszonych do zabawy samodzielnie. Lista laureatów znajduje się na stronie bociany.pl (https://bociany.pl/2020/07/03/konkursu-leca-bocki-laureaci/). Wśród nich, oprócz mieszkańca naszego miasta znajdują się dzieci np. z sąsiedniego Przasnysza, Różana i Sierpca.

Bociany są wyjątkowo lubianymi zwierzętami, symbolami polskiej przyrody, nieodzownym elementem sielskiego wiejskiego krajobrazu, a także bohaterami wielu wierszy i bajek dla dzieci. Niestety z roku na rok ich liczebność jednak spada, dlatego tak ważne są inicjatywy mające na celu ochronę boćków i ich siedlisk oraz edukację przyrodniczą, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Dlaczego energetycy pomagają bocianom?

Szacuje się, że 3/4 polskich bocianów jako miejsca lęgowe wybiera słupy energetyczne. Robią to z prostego powodu – łatwiej im tam chronić jaja i młode przed drapieżnikami. Firmy energetyczne, m.in. Grupa Energa, od ponad 25 lat, chcąc zapewnić bezpieczeństwo ptaków i ciągłość dostaw energii dla klientów, wynoszą gniazda na specjalne platformy. Dzięki tym konstrukcjom bociany mogą bezpiecznie doglądać swoje dzieci. Dotychczas Energa zamontowała ich ponad 11,5 tys.

Jednak to nie wszystko, co energetyczny koncern robi dla tych pięknych ptaków. Bociany wybrały Energę, dlatego energetycy odwdzięczają się im, dodatkowo edukując i prowadząc z  przyrodnikami z Fundacji Przyrodniczej ProNatura akcje wspierające ochronę boćków w Polsce. 10 lat temu w unikatowym na skalę Europy programie „Energetyczni obrączkarze”, dzięki współpracy energetyków z ornitologami, przeszkolono kilkudziesięciu pracowników Energi, którzy następnie oznakowali aż 5 tys. bocianich piskląt. Ornitolodzy mogą dziś śledzić migracje i kondycję polskich bocianów, a dzięki temu lepiej im pomagać. „Energowe” bociany podróżowały po całym świecie, zaobserwowano je np. w Sudanie i w Turcji. Jeden z bocianów po 7 latach od wyklucia w Biskupcu, założył gniazdo 900 km dalej na wschód, aż w rosyjskim Smoleńsku! Co potwierdza obserwacje przyrodników mówiące o tym, że z polskich siedlisk ptaki przenoszą się bardziej na wschód i północ, gdzie łatwiej im znaleźć pożywienie.

Do dziś Energa lokalnie pomaga przy obrączkowaniu i jeśli istnieje taka potrzeba, ornitologom udostępniane są podnośniki. Pomocy służy też powołana z przyrodnikami infolinia 801 BOCIAN (czyli 801 26 24 26) i email [email protected] Fachowcom można zgłaszać nagłe przypadki związane z bocianami, a pracownicy infolinii pomagają rozwiązać sprawę, kierując ją do odpowiedniej instytucji odpowiedzialnej za ochronę przyrody.

Wszyscy których interesują informacje nt. życia polskich bocianów oraz sposoby w jakie możemy przyczynić się do ochrony tych pięknych ptaków, mogą odnaleźć je na stronie internetowej www.bociany.pl   oraz blogu przyrodniczym www.dbajopbociany.pl.

źródło: Energa S.A

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Babcia
Babcia
1 rok temu

Tylko pogratulować .Czy tylko ta praca była wykonana samodzielnie przez dziecko 5-letnie??

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x