Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Są sławni, a mieli być zapomniani


5 lipca 2020 minęło 67 lat od tragicznego dnia, gdy siedmioosobowy oddział Wacława Grabowskiego „Puszczyka” stoczył swoją ostatnią walkę z 1300 osobowymi siłami komunistycznej bezpieki, w zagubionej wśród lasów miejscowości Niedziałki. Żołnierze Puszczykana ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie, a i tak zostali skazani na niesławę i niepamięć.


W tym roku uroczysta msza św. w intencji Żołnierzy Oddziału Puszczyka odprawiona została w niedzielę 5 lipca w kościele pw.  Św. Mikołaja w Lipowcu Kościelnym, a nie pod obeliskiem w Niedziałkach.  W wygłoszonej homilii, ks. prałat Ryszard Kamiński nawiązując do postawy Żołnierzy Niezłomnych  przypomniał, że człowiek ma prawo żyć w wolności i prawdzie. Jako symbol prawdy, której nie da się zabić i zapomnieć wymienił postawy rotmistrza Pileckiego i żołnierzy „Puszczyka”.

– Dzisiaj wspominamy tych, co nawet grobu nie mają. Są sławni, chociaż mieli być zapomniani. Przez długi czas nie można było ich przypominać, mówić o ich walce. Byli skazani na niepamięć, ale dzisiaj przywołujemy ich imiona, polecamy Panu Bogu i dziękujemy im także za ofiarę życia które dla nas złożyli – mówił, nawiązując do nieskutecznych na razie poszukiwań miejsca pochówku żołnierzy „Puszczyka” ks. Kamiński.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się do Niedziałek, aby pod ustawioną  w lesie tablicą upamiętniającą oddział „Puszczyka” złożyć kwiaty i zapalić znicze.  Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego, którego prezesem jest Olga Grabowska, stryjeczna wnuczka Wacława Grabowskiego „Puszczyka”. Honorowy patronat nad uroczystością objął Dowódca Garnizonu Przasnysz, który oddelegował poczet sztandarowy jednostki.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x