Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Chciał pomóc CBŚ. Stracił kilkanaście tys. złotych


Przestępcy nastawieni na łatwy i szybki zysk są bezwzględni, a do osiągnięcia celu wykorzystają każdą metodę. Niestety przekonał się o tym mieszkaniec powiatu działdowskiego, który padł ofiarą kolejnej modyfikacji oszustwa przy użyciu tzw. „metody na funkcjonariusza CBŚ”. Przestępca podając się za śledczego, przekonał mężczyznę do udziału w zorganizowanej akcji CBŚ i skłonił do udostępnienia danych dostępowych do kont bankowych pozbawiając go oszczędności.


We wtorek (30.06.2020r.) w powiecie działdowskim nieznany sprawca dzwoniąc z zastrzeżonego numeru telefonu na numer prywatny, należący do mieszkańca Działdowa, oszukał go podając się za funkcjonariusza CBŚ, a następnie namówił mężczyznę do udziału w „akcji CBŚ” wymierzonej w przestępców pozyskujących dane i okradających konta bankowe. Aby osiągnąć swój cel, namówił działdowianina do udziału w akcji przeciwko oszustom i udostępnienia danych logowania na swoje konta bankowe, a następnie dostał się na konta mężczyzny i dokonał przelewu pieniędzy. Pokrzywdzony stracił kilkanaście tysięcy złotych.

To kolejna osoba z powiatu działdowskiego w ciągu ostatnich dwóch tygodni, która padła ofiarą modyfikacji działań przestępców posługujących się tzw. „metodą na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚ”. W tym przypadku sprawca podając się za funkcjonariusza CBŚ wmówił swojej ofierze, że prowadzi akcję wymierzoną przeciwko oszustom kradnącym bankowe dane dostępowe, uzyskując w ten sposób dane do konta osoby pokrzywdzonej.

Policja apeluje o zachowanie szczególnych środków ostrożności, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług bankowości internetowej i mobilnej. Pamiętajmy, oszuści są bezwzględni i zrobią wszystko aby osiągnąć swój cel. Wykorzystają do tego zaufanie innych osób do policjantów, czy przedstawicieli innych instytucji. Nie ma dla nich znaczenia wiek, sytuacja rodzinna, poziom życia i stan zdrowia osób, które atakują. W swojej chciwości nie cofną się przed „wyczyszczeniem kont” swoich ofiar do zera.

Dlatego zwracajmy uwagę na to, jakie dane i komu udostępniamy. Często podpisując zgody handlowe czy akceptując regulaminy, niepotrzebnie wyrażamy zgodę na udostępniane naszych danych innym podmiotom i instytucjom. Dane osobowe, to bardzo cenny „towar”, szczególnie dla oszustów, którzy chętnie skorzystają z okazji pozyskania naszych danych i skorzystania z nich w celu np. zaciągnięcia pożyczki czy kredytu. Starajmy się nie udostępniać zbyt pochopnie swoich danych poprzez formularze internetowe oraz telefonicznie. Weryfikujmy to, czy osoby które się z nami kontaktują, są rzeczywiście przedstawicielami instytucji, o których mówią.

źródło: KPP Działdowo

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x