Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

2,6 mld zł wsparcia z ZUS dla Mazowsza


ZUS podsumowuje dotychczasową pomoc zrealizowaną w ramach tarczy antykryzysowej. Ogromna część wsparcia trafiła do mieszkańców województwa mazowieckiego.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił statystyki dotyczące dwóch najpopularniejszych instrumentów łagodzenia skutków ekonomicznych pandemii COVID-19. Do 2 lipca mazowieckie placówki ZUS zwolniły z obowiązku opłacania składek na kwotę ponad 2 mld zł. Popularnością cieszyły się także świadczenie postojowe. W regionie wypłacono już na ten cel 619 mln zł. Suma wsparcia z tytułu zwolnień ze składek i świadczeń postojowych wyniosła do tej pory 2 mld 630 mln zł. W całej Polsce pomoc opiewa na 15,5 mld zł, więc udział w tej kwocie dla mieszkańców województwa mazowieckiego to aż 17%.

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek można było złożyć tylko do 30 czerwca. Chodzi o umorzenie składek za trzy miesiące – od marca do maja 2020 r., a jeżeli przedsiębiorca korzysta z ulgi na start albo osiągnął wyższy przychód i niski dochód, to mógł wnioskować o zwolnienie za kwiecień i maj. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Składki będą traktowane przez ZUS tak, jakby były opłacone, więc ubezpieczeni nie stracą prawa do późniejszych świadczeń.

Z pełnego zwolnienia ze składek mogły skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Z pomocy mogli skorzystać także samozatrudnieni, których przychód jest niższy niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Składki można umorzyć także wtedy, gdy przychód będzie wyższy, ale dochód wyniesie mniej niż 7 tys. zł.

Z kolei świadczenie postojowe przeznaczone jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii COVID-19. Jednorazowe wsparcie wynosi maksymalnie 2080 zł, ale pieniądze można otrzymać nawet 3 razy.

Przedsiębiorcy składają wniosek o świadczenie postojowe osobiście, natomiast w przypadku osób wykonujących umowy cywilnoprawne wniosek składa ich zleceniodawca lub zamawiający. Aby skorzystać ze wsparcia po raz kolejny należy złożyć specjalne oświadczenie, w którym stwierdzamy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Urząd przypomina, że obecnie wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej można składać wyłącznie elektronicznie poprzez www.pue.zus.pl.Od 21 czerwca poprzez PUE można już także wnioskować o nowe świadczenie, tj. dodatek solidarnościowy.

Więcej informacji o wsparciu realizowanym przez ZUS w ramach tarczy antykryzysowej znajduje się na stronie www.zus.pl.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x