Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Bon turystyczny jeszcze w te wakacje?  Kto i jak go otrzyma?


Polski Bon Turystyczny to rozwiązanie wspierające zarówno polskie rodziny, jak i branżę turystyczną. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które pobierają świadczenie 500+ i przeznaczyć go na wypoczynek w kraju. Przewidziano dodatkowe wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych.


Sejm uchwalił ustawę o Polskim Bonie Turystycznym 19 czerwca. 30 czerwca projektem zajęła się senacka komisja. Szybkie wdrożenie takiego rozwiązania zapowiada Kancelaria Prezydenta. Możliwe więc jest, że zacznie funkcjonować  jeszcze podczas tegorocznych wakacji.

„Jeżeli ustawa byłaby przyjęta w lipcu, to rozwiązania prawne chcielibyśmy wdrożyć jeszcze w tym samym miesiącu. Są one bardzo oczekiwane przez branżę turystyczną” – mówił. Podkreślał także, że bon służy bezpośrednio 6 milionom polskich dzieci.

„To 500 zł do dyspozycji na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dajemy dodatkowy bon także w wysokości 500 zł. To środki, które mogą być wykorzystane bezpośrednio – czy to w trakcie pobytu wakacyjnego, czy feryjnego” – zapowiadał Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

O szczegółach programu mówił także dr Dominik Borek, zastępca dyrektora w Departamencie Turystyki Ministerstwa Rozwoju. Według niego wartość programu opiewa na kwotę między 3,6 a 4 mld zł do końca 2021 roku.

Z bonu ma skorzystać ponad 6 milionów dzieci do 18. roku życia, w tym blisko 300 tys. z różnego typu niepełnosprawnościami. „Programem zostaną także objęte maluchy, które urodzą się trakcie jego trwania oraz dzieci, które uzyskają wtedy orzeczenie o niepełnosprawności” – mówił dr Borek.

Bon to uzupełnienie 500 +. Co zrobić, by go zdobyć?

Bon, powiązany ze świadczeniem 500+, będzie uzupełnieniem tego wsparcia. Ma zmniejszyć nierówności dochodowe w Polsce. Intencją projektu jest zwiększenie aktywności turystycznej Polaków oraz wsparcie turystyki krajowej. Aby skorzystać z bonu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po uwierzytelnieniu się w systemie osoba uprawniona będzie miała dostęp do listy miejsc, w których taki bon może być realizowany. Można będzie wybrać jedno z nich, sprawdzić, co jest atrakcyjnego w pobliżu, a następnie zarezerwować pobyt, podając kod swojego bonu.

„Bon będzie elektroniczny, w formie ciągu cyfr, który będziemy podawać, chcąc dokonać płatności. W swoim profilu klient będzie widział, ile mu jeszcze pieniędzy zostało” – opisywał Rafał Truszkowski, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Usług IT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W programie będą mogli uczestniczyć przedsiębiorcy organizujący imprezy realizowane na terenie Polski, z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi hotelarskie. „Mamy tu na myśli bardzo szerokie spektrum podmiotów, łącznie z właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Jeśli chodzi o turystyczne obiekty noclegowe, które mają 10 i więcej pokoi, jest ich w Polsce ponad 11 tys. Ale grupa beneficjentów programu będzie większa, bo np. rolnicy często wynajmują 1 czy 2 pokoje” – mówił Borek.

Poza wspomnianymi powyżej podmiotami bony będą mogły też realizować organizacje pożytku publicznego, zarówno w zakresie usług hotelarskich jak i pakietów turystycznych. „W tym przypadku imprezy te muszą być organizowane okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych, dla ograniczonej grupy osób” – dodał Borek.

źródło: PAP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gabi
Gabi
1 rok temu

I po raz kolejny nasz CUDOWNY :/ Rząd dyskryminuje rodziny i małżeństwa bezdzietne, które chociażby nie mają dzieci nie dlatego, że nie chcą, ale może z jakiś względów nie mogą ich mieć :/ A w czym jesteśmy gorsi od tych, którzy je mają i kto będzie sponsorował te kolejne plusy dla rodzin z dziećmi? My, którzy ich nie mamy i musimy na to wszystko zapieprzać? To się robi wręcz żenujące… I smutne zarazem :/

Mławiak
Mławiak
1 rok temu
Reply to  Gabi

Wpis psa ogrodnika… Te bony idą z twoich podatków ale i z moich i mojej żony też. A bony wyda się w Polsce i wspomoże Polską turystykę ktura dostała trochę po dup…

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Mławiak

To powinni je dostać wszyscy pracujący, emeryci i renciści też, a nie według uznania.

Gabi
Gabi
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Otóż to. I żaden wpis psa ogrodnika. Ja z z chęcią wspomogę polską turystykę, ale niech w końcu w tym kraju traktuje się ludzi równo, a nie dzieli społeczeństwo na lepszych i gorszych i szczuje się ludzi przeciwko sobie. :/

Mławiak
Mławiak
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Żaden rząd w Polsce i na świecie nie daje wszystkim. Są zniżki dla nieoelnisorawnych albo emerytów np na basen czy autobus. A tu Just 500 + dla dzieci tak jak w innych krajach zachodniej Europy normalna sprawa się zrobiła a nie rozdawnictwo. A drożeć co roku wszystko drożało i drożeć będzie z 500 + czy bez. Ładnych kilka lat tem jak nie było 500 bęzyna była droższa jak teraz

Gabi
Gabi
1 rok temu
Reply to  Mławiak

I żaden rząd też w innym kraju nie urządza takiego cyrku jak u Nas w Polsce…

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Mławiak

500+ to 500+, ja się tego nie czepiam, ale bon turystyczny powinni dostać wszyscy, którzy oddają podatek dochodowy.
Nieroby, lenir i inna patologia – won.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Mławiak

Ceny bENzyny to zależą od cen ropy, a nie od rządu PIS czy rządu PO – głupi argument.

Gabi
Gabi
1 rok temu
Reply to  Mławiak

Ja z chęcią przyjmę i wspomogę polską gospodarkę, ale nie, zaczekajmy, przecież małżeństwom, które nie mają dzieci nie z własnego wyboru się już nie pomaga w żaden sposób. Oni mają na to wszystko zapierdzielać. Najważniejsze, że musztarda i podpaski będą teraz tańsze… :’)) PISowski raj normalnie, boki zrywać

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Mławiak

Nie znasz polskiej ortografii, to pisz z użyciem autokorekty, bo oczy bolą od prostych błędów ortograficznych.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x