Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wywąchają wszystko. Taka ich praca


Wczoraj obchodziliśmy Dzień Psa. Z tej okazji Krajowa Administracja Skarbowa pochwaliła się też swoimi świetnie wyszkolonymi czworonogami. Jak się okazuje, w szeregach mazowieckiej KAS pełni służbę 13 psów. Miejscem ich pracy jest Lotnisko Chopina w Warszawie, a w razie potrzeby teren całego Mazowsza.


Wśród tych pełniących służbę są przedstawiciele wielu ras. Jest Labrador Retriever, Owczarek belgijski Malinois potocznie zwany maliniakiem, Chesapeake Bay Retriever, Springer Spaniel, Jack Russell Terier oraz Płochacz niemiecki pracują średnio od 8 do 10 lat. W tym czasie mieszkają w domu przewodnika. Po przejściu na „emeryturę” pozostają ze swoim przewodnikiem i są objęte dożywotnią finansową opieką Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Czworonogi warszawskiej izby są przeszkolone do wyszukiwania środków odurzających: marihuany, haszyszu, kokainy, heroiny i amfetaminy, wyrobów tytoniowych oraz waluty. Służbę pełnią również psy tzw. dualne (trzy do wykrywania środków odurzających i wyrobów tytoniowych oraz jeden do wykrywania wyrobów tytoniowych i waluty).

Psy szkoli się w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie dwoma metodami: aktywną, w której psy zaznaczają miejsce ujawnienia poprzez drapanie łapami oraz pasywną, polegającą na zatrzymaniu się psa w bezruchu z nosem w miejscu, gdzie zapach jest najsilniejszy. Raz w roku, przewodnik ze swoim podopiecznym przechodzi w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie atestację, która ma na celu sprawdzenie sprawności i umiejętności węchowych psa.

Czworonogi warszawskiej izby mają na swoim koncie sporo sukcesów. W latach 2017 – 2020 nasze psy ujawniły m.in. 139 kg narkotyków, prawie 5 mln szt. papierosów oraz dolary amerykańskie i euro o równowartości ponad 2 mln 200 tys. zł.

Przemytnicy nie raz próbowali zmylić czujność psich nosów. Bezskutecznie. Wśród spektakularnych ujawnień mazowieckich czworonogów jest m.in. 11 kilogramów heroiny w bagażu podróżnego, który przyleciał z Dohy. W walizkach pomiędzy narkotykami, przemytnik umieścił mieszanki egzotycznych przypraw, których zapach miał przeszkodzić w ich wykryciu.

Nie udał się również przemyt 87 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, które miały trafić do Mediolanu. Psi nos bezbłędnie potwierdził obecność wyrobów nikotynowych w bagażach „turystek”, które nie tylko ukryły papierosy m.in. w pudełkach po ciastkach, etui na laptopa, butach, kosmetyczkach oraz odzieży, ale również owinęły je w folię aluminiową. Innym razem, nasz spec od narkotyków „wywąchał” podejrzane substancje w przesyłce z Niemiec.

Psy z racji swojego przyjaznego usposobienia, często uczestniczą w różnego rodzaju akcjach promocyjnych i zajęciach edukacyjnych w szkołach, gdzie pokazy ich umiejętności stanowią główną atrakcję.

źródło i fot. KAS

 

Zobacz także…

Dzień Psa: Zabawa, zawieranie przyjaźni, ciekawość – zobacz, co łączy psy i lisy!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x