Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Jak wypadły nasze samorządy?


Ukazały się wyniki III edycji ogólnopolskiego rankingu finansowego JST za 2019 r., przygotowanym przez niezależne grono eksperckie pod auspicjami Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Ranking sporządzono na podstawie  danych Regionalnych Izb Obrachunkowych, według stanu na koniec 2019 r. a analizie poddano finanse prawie 2 800 polskich gmin, miast i powiatów.


W kategorii gmin wiejskich najwyżej sklasyfikowana została gmina Strzegowo. Znalazła się na 86. miejscu w rankingu na 1547 gmin w nim ujętych. Znacznie niżej niż Strzegiowo znalazły się pozostałe gminu. I tak gmina Wiśniewo na 600. Miejscu, Wieczfnia Kościelna na 765., Szydłowo na 865., Szreńsk na 995., Radzanów na 1050., Dzierzgowo na 1212, Stupsk na 1419. I Lipowiec Kościelny na 1457. miejscu.

W kategorii gmin miejskich Mława znalazła się na 34. miejscu spośród 235 miast w kraju. Za nami znalazł się na 44.miejscu Ciechanów, na 60. Płońsk, na 127. Działdowo i na 142. Przasnysz.

W kategorii powiaty ziemskie, powiat mławski znalazł się na 190. pozycji na 314 sklasyfikowanych samorządów tego szczebla. Przed nami uplasował się powiat przasnyski na 35. miejscu i działdowski na 100. Za nami na 242. Miejscu znalazł się powiat ciechanowski i na 299. żuromiński.

Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2019 roku, umożliwiająca przygotowanie rankingu, została przeprowadzona w oparciu o siedem wskaźników. Badane były m.in. udział dochodów własnych w dochodach ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem  czy np. obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń.

W badaniu nie uwzględniono elementów jakościowych. Jak zastrzegają autorzy rankingu  – zdają sobie sprawę, że jednostki samorządu terytorialnego funkcjonują w różnych warunkach zewnętrznych i wewnętrznych. Uwaga ta dotyczy także okresu badawczego, gdyż poszczególne wskaźniki w dłuższym okresie mogą się różnie kształtować.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Super wiadomość – brawo Mława. Jednak burmistrz dobrze wszystkim zarządza. No i skarbniczka zna się na rzeczy

Edward
Edward
1 rok temu
Reply to  Anna

Haha, już nie mogę się doczekać kolejnych rankingów pt. najdroższe utrzymanie w danym mieście, daj spokój Anno to ostania kadencja ludzie są pamiętliwi jeśli bije się ich po kieszeni. Powodzenia.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x