Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uwaga! Od północy rozpoczyna się cisza wyborcza!


Przypominamy, w związku z Wyborami Prezydenta RP 2020, które odbędą się w nadchodzącą niedzielę, 28 czerwca br., od piątku od północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która trwać będzie do zakończenia głosowania. Czym jest cisza wyborcza, kiedy się zaczyna i ile trwa? Co grozi za złamanie ciszy? Dowiesz się z artykułu.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania, a więc już piątek (26.06.2020 r.) o północy, i potrwa do jego zakończenia (niedziela 28.06.2020 r. do godz. 21:00).

Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Podczas trwania ciszy wyborczej zakazane jest wyrażanie poparcia czy pisanie politycznych komentarzy, dlatego prosimy Czytelników o wstrzymanie się w komentarzach od wszelkiej agitacji wyborczej. W tym czasie nie będą publikowane na Codzienniku żadne komentarze odnoszące się do wyborów i kandydatów.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

Naruszenie ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.

W filmowym skrócie:

źródło: PKW / oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu

Nareszcie Hemi zamilknie na prawie dwie doby.

Pit
Pit
10 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Hemiego było aż miło posłuchać . W przeciwieńswie co do niektórych malkontentów. Jak to by powiedział ‚Bolec” Koko Jambo i do przodu . , Za chwilę karty zostaną rozdane i okaże się kto otrzyma Asa pik.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x