Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Uwaga! Od północy rozpoczyna się cisza wyborcza!


Przypominamy, w związku z Wyborami Prezydenta RP 2020, które odbędą się w nadchodzącą niedzielę, 28 czerwca br., od piątku od północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która trwać będzie do zakończenia głosowania. Czym jest cisza wyborcza, kiedy się zaczyna i ile trwa? Co grozi za złamanie ciszy? Dowiesz się z artykułu.


Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania, a więc już piątek (26.06.2020 r.) o północy, i potrwa do jego zakończenia (niedziela 28.06.2020 r. do godz. 21:00).

Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Podczas trwania ciszy wyborczej zakazane jest wyrażanie poparcia czy pisanie politycznych komentarzy, dlatego prosimy Czytelników o wstrzymanie się w komentarzach od wszelkiej agitacji wyborczej. W tym czasie nie będą publikowane na Codzienniku żadne komentarze odnoszące się do wyborów i kandydatów.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

Naruszenie ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.

W filmowym skrócie:

źródło: PKW / oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Nareszcie Hemi zamilknie na prawie dwie doby.

Pit
Pit
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Hemiego było aż miło posłuchać . W przeciwieńswie co do niektórych malkontentów. Jak to by powiedział ‚Bolec” Koko Jambo i do przodu . , Za chwilę karty zostaną rozdane i okaże się kto otrzyma Asa pik.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x