Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Setna rocznica bitwy warszawskiej. Wystawa plenerowa w parku


Fot. Wojsko Polskie w Kijowie


Już od 1 lipca w parku miejskim przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego będziemy mogli oglądać wystawę okolicznościową związaną ze 100-leciem bitwy warszawskiej. Zachęcamy do jej zwiedzania!

Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. Polska musiała stawić czoła wielkiemu wyzwaniu, jakim była obrona suwerennego bytu i walka o granice. Największym zagrożeniem była dla Polski Rosja sowiecka. Wojna polsko-rosyjska (1919–1920) miała nie tylko rozstrzygnąć sprawę naszej granicy wschodniej, ale też zdecydować o tym, czy rewolucja bolszewicka ogarnie Europę, czy też nie. Polska, uważana przez państwa Ententy za państwo słabe, pozostała osamotniona w walce z Rosją sowiecką, uzyskując skromną pomoc militarną jedynie ze strony Francji. Decydująca bitwa rozegrała się w sierpniu 1920 r. na przedpolu Warszawy. Wystawa „I Warszawa nie zawiodła” poświęcona jest przede wszystkim tej bitwie oraz roli Warszawy w zmaganiach wojsk polskich z Armią Czerwoną. Wystawa została przygotowana w języku polskim i angielskim.

Organizatorem ekspozycji jest mławski oddział Archiwum Państwowego w Warszawie. Wystawa będzie dostępna w parku do 15 lipca br.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x