Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nowe znaki na drogach przypomną o miejscu kaźni w Lesie Białuckim


IPN Gdańsk kontynuuje działania w zakresie oznakowania dojazdów do miejsc, gdzie Niemcy wykonywali egzekucje na polskich obywatelach.


Po znakach kierujących w stronę Lasu Szpęgawskiego ustawione zostały dwa znaki E-10 kierujące do miejsca pamięci Las Białucki (miejsce pochówku ofiar niemieckiego obozu Soldau). Znaki stoją na 2 rondach węzła drogi S7 w Napierkach.

Znaki zostały ustawione z inicjatywy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

Przypomnijmy, pomnik w białuckim lesie został w 2017 roku gruntownie odnowiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowaniu przez samorządy gminy Iłowo – Osada, Działdowa, Płośnicy, Rybna, jak też samorządów powiatu działdowskiego, mławskiego i Miasta Mława.

Stojący w lesie od 1955 r. memoriał przypomina o miejscu spoczynku ponad 12 tysięcy zamordowanych przez  hitlerowców więźniów niemieckiego  obozu w Działdowie. Być może, że tam pogrzebano ciała obu biskupów płockich, błogosławionych Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego.

We wrześniu, corocznie odbywają się tam uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego terroru, organizowane przez samorząd gminy Iłowo-Osada.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x