Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kinga Ryska – WYBITNIE UZDOLNIONA uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mławie


Kinga jest osobowością niezwykłą, uczennicą o ponadprzeciętnych zdolnościach.  

Jak sama twierdzi nasza bohaterka: Zdobywanie wiedzy jest dla mnie radością samą w sobie. Zainspirowały mnie słowa Einsteina: „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Dlatego też moje zainteresowania są wszechstronne i ciągle stawiam sobie nowe wyzwania.                

W swej krótkiej jeszcze „karierze szkolnej” dwukrotnie zdobyła tytuł Stypendystki Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Kinga znalazła się w gronie 476 uczniów województwa mazowieckiego, którzy zostali  wybrani spośród ponad tysiąca osób pretendujących do przyznania stypendium, uplasowała się w I-szej setce i została zaproszona na oficjalne uroczystości z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Adama Struzika.

Aby wziąć udział w projekcie uczennica musiała wykazać się bardzo wysoką średnią ocen końcoworocznych i celującymi ocenami z wybranych przedmiotów, w ramach których będzie realizowała indywidualny plan rozwoju.

W roku szkolnym 2018 / 2019 realizowała projekt badawczy pt. „Jakie formy i sposoby ochrony środowiska przyrodniczego występują na terenie Gminy Mława?” – pogłębiając w ten sposób wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

W tym celu nawiązała współpracę z pracownikami urzędu miasta oraz lokalnymi przedsiębiorcami.

W tym roku szkolnym projekt Kingi jest jeszcze bardziej ambitny, łączy wiedzę z biologii, muzyki i języka angielskiego. Uczennica będzie badać wpływ muzyki na życie człowieka. Tytuł projektu brzmi: Muzyka to niepotrzebny hałas czy cudowny lek?- czyli o związku biologii z muzyką. Music is an unnecessary noise or wonderful medicine?- about the relationship between biology and music”.

Kinga jest zafascynowana związkiem biologii z muzyką, wpływem muzyki na mózg ludzki, na psychikę człowieka, na jego zdrowie.                      

Praca zostanie napisana w języku polskim  i po angielsku.

Bardzo chętnie uczestniczy w konwersacjach w języku angielskim z native speakerem. Z dużym zaangażowaniem prowadzi korespondencję w języku angielskim z rówieśnikami z krajów anglojęzycznych. Kinga  uwielbia słuchać angielskiej muzyki, słowa piosenek tłumaczy na język polski.

Na pewno nie bez znaczenia jest  ukończenie z wyróżnieniem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Klasie Fortepianu. Kinga jest bowiem finalistką Regionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Fortepianu w Toruniu, otrzymała również wyróżnienie w Konkursie Fortepianowym na samodzielnie przygotowany utwór.

Opiekunem merytorycznym naszej stypendystki jest Pani Ewa Adamska-Wachowiak – nauczyciel biologii z pasją i wieloletnim doświadczeniem. Pani Ewa odkrywa mocne strony swej uczennicy i z wielką życzliwością służy ogromnym wsparciem.

Kinga jest także trzykrotną Stypendystką Burmistrza Miasta Mława. W tym roku szkolnym zdobyła również stypendium  firmy CEDROB S.A., chociaż konkurencja była bardzo duża.

Od najmłodszych lat bierze udział w licznych olimpiadach, konkursach na różnych szczeblach (ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych czy międzyszkolnych).

Jak sama mówi: Odkąd pamiętam, zawsze biorę udział w konkursach matematycznych, przyrodniczych,  recytatorskich, ortograficznych, literackich i z języka angielskiego. Nie sposób wymienić teraz wszystkie nagrody i dyplomy, które uzyskałam.”

Jako pasjonatka nauk ścisłych, wielokrotnie zdobywała  I miejsca w Konkursie Ekologicznym „Szlakiem Polskich Parków Narodowych”, tytuł Laureata w ogólnopolskich konkursach wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska – EKOTEST oraz ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony- MEDITEST.

Będąc najmłodszą uczestniczką, zdobyła największą ilość punktów w powiecie mławskim i otrzymała tytuł Laureata w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia „Trzymaj Formę”, organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę”.

Trzykrotnie zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie matematycznym KANGUR MATEMATYCZNY, nie bez przyczyny uzyskała  tytuł „Umysł Roku”.

Otrzymała dyplom Laureata w Ogólnopolskim konkursie Albus z języka Angielskiego zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej, zdobywała I-sze, bądź II-gie miejsca w konkursach OLIMPUSEK, PIONIER, PINGWIN, Master of English, Macmillan Primary School Tourmanent.

Nie można pominąć talentu humanistycznego uczennicy KSP, który został doceniony na ogólnopolskim konkursie literackim „Pamięć Jest Wielką Siłą”, gdzie jej oryginalne ujęcie tematu wojny tak bardzo spodobało się jury, że została poproszona o odczytanie nagrodzonej pracy podczas oficjalnych uroczystości związanych z ważnym świętem szkoły i gminy Szydłowo.

Wspomnieć należy także zdobycie  II miejsca w powiatowym konkursie literackim „Tu jest moje miejsce, Tu jest Mój Dom” oraz I-ego miejsca w międzyszkolnym konkursie „My nie chcemy więcej wojny” – w konkursach tych Kinga wykazała się wiedzą historyczną znacznie wykraczającą poza program nauczania.

Talent poetycki Kingi został doceniony na na XXII Wojewódzkim konkursie Poezji imienia Stefana Gołębiowskiego, zorganizowanym przez  Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa. Uzyskała wówczas II nagrodę.

„Moje wiersze są pełne optymizmu, jasnych barw, przekonują, że: „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”. Uśmiech bowiem czyni cuda – twierdzi nasza poetka.

Jednak nie samą nauką człowiek żyje. Czas relaksu, odpoczynku jest niezmiernie ważny.

Rodzice Kingi pilnują, aby ich córka zachowała balans między nauką, obowiązkami, a swoim hobby.

Jak twierdzi starsza siostra, Patrycja – również absolwentka  KSP oraz GK – w przypadku Kingusi nie jest to zbyt trudne zadanie. Ona bowiem uwielbia wszelką aktywność fizyczną: jazdę na rowerze, rolkach, deskorolce czy górskie wędrówki. Promuje zdrowy styl życia, zgodnie z zasadą: W zdrowym ciele – zdrowy duch!  Znajduje czas na ulubiony serial, koncert, czy spotkanie z koleżankami. Kinga uwielbia magiczne przygody Harrego Pottera i przeczytała wszystkie części tej pięknej opowieści.

Niezwykłą przygodę przeżyła na obozie muzycznym The Voice Kids, gdzie poznała mnóstwo radosnych, pozytywnie zakręconych rówieśników.

Kinga nie uważa się za geniusza – mimo iż zdobyła już piąte z kolei świadectwo szkolne ze średnią ocen 6,0 – jestem z Niej bardzo dumna!

„Myślę, że w każdym dziecku drzemie jakiś talent. Ja po prostu mam to szczęście, że wspierają mnie kochający rodzice oraz cudowna, starsza siostra. Jestem wdzięczna rodzicom, że zapisali mnie do Katolickiej Szkoły Podstawowej, w której murach trafiłam na wspaniałą kadrę pedagogiczną.

Chciałabym teraz podziękować za te dziewięć wspaniałych lat wszystkim nauczycielom, których miałam przyjemność spotkać na swej szkolnej drodze. To dzięki temu, że mogłam odkrywać swoje pasje, zainteresowania, rozwijać kreatywność, teraz mogę odważnie podejmować  nowe wyzwania.

Katolicka Szkoła Podstawowa w Mławie, to naprawdę SZKOŁA PRZYJAZNA DZIECKU”.


Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]