Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Historia śmieszna, ale prawdziwa. Przynaglali marszałka, a spowolnił mławski ratusz


Praktycznie za naszymi oknami trwa budowa na mławskim odcinku trasy S7. Pomimo tego, że takie budowy niosą ze sobą utrudnienia dla ruchu lokalnego, tym niemniej przede wszystkim przez kierowców, ale także samorządowców oczekiwane są z niecierpliwością. Na trasę S7 przyszło nam czekać dobre 20 lat, podobne oczekiwania są też wobec tzw. zachodniej obwodnicy Mławy, która miała powstać równolegle z modernizowaną „siódemką”.


W sprawie budowy obwodnicy zachodniej, deklaracje, porozumienia i wymiana pism trwa od 2003 roku. Rada Miasta Mława opierając się na propozycji autorstwa przewodniczącego rady Lecha Prejsa w marcu bieżącego roku uchwaliła stanowisko wzywające marszałka do przyspieszenia działań. Czytamy w nim m.in.:

„Rada Miasta Mława wyraża swoje zaniepokojenie w związku z opóźnieniami w realizacji zadania pn. „Budowa zachodniej obwodnicy Mławy – odcinek między ulicą Gdyńską a nowo projektowaną drogą krajową S7” i wnosi o podjęcie działań i wprowadzenie procedur dotyczących realizacji ww. zadania mających na celu doprowadzenie do jak najszybszego rozpoczęcia prac budowlanych i zakończenia inwestycji”.

W efekcie przewodniczący naszej rady miasta otrzymał odpowiedź, którą odczytał na czerwcowej sesji rady miasta, w celu jak to określił „żebyście wiedzieli o co chodzi”.

Odpowiadając na pismo z dnia 19 marca 2020 r. przy którym przekazał pan oświadczenie rady miasta zawierające stanowisko w sprawie współdziałania pomiędzy województwem mazowieckim a Miastem Mława w ramach zadania pod nazwą budowa zachodniej obwodnicy odcinek pomiędzy ulicą Gdyńską a nowoprojektowaną drogą krajową S7 informuję, że prace projektowa dla budowy zachodniej obwodnicy Mławy znajdują się w stadium koncepcji programowej. W chwili obecnej burmistrz Miasta Mława prowadzi postępowanie zmierzające do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedmiotowej inwestycji. Zgodnie z pismem Burmistrza Miasta Mława z dnia 3 lutego 2020 roku załatwienie sprawy w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach miało nastąpić do dnia 30 kwietnia 2020 r. W tym miejscu pragnę podkreślić, że doprowadzenie do jak najszybszego rozpoczęcia prac budowlanych i zakończenie inwestycji jest bezpośrednio uzależnione od bezzwłocznego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, będącej kluczową decyzją do realizacji przedmiotowej inwestycji. Przewidywany termin uzyskania decyzji na realizację inwestycji umożliwiającej rozpoczęcie robót budowlanych to II kwartał 2021 roku. Jednakże faktyczny termin realizacji przedmiotowej inwestycji uzależniony jest od uwarunkowań środowiskowych , złożoności procedur wydawania niezbędnych decyzji administracyjnych, uwarunkowań społecznych oraz środków finansowych w budżecie województwa mazowieckiego zarezerwowanych na ten cel …

Odczytywanie pisma przewodniczący Lech Prejs okraszał przerywnikami typu: „Nie bardzo do końca rozumiem na czym to polega”, „ja nazywam to stadium bardzo wczesnym. Trwa to już prawie 18 lat” „pismo jest na tyle enigmatyczno-urzędnicze , że niewiele z niego wynika i tyle”. Na koniec jednak poinformował, że decyzję środowiskową, o którą upominają się w tym piśmie służby marszałka burmistrz Mławy podpisał 22 czerwca.

W kwestii wspomnianej decyzji kilka słów wyjaśnienia wypowiedziała wiceburmistrz Janina Budzichowska.

– Wniosek o wydanie tej decyzji został złożony w listopadzie ub. r. i gdyby nie to, że wystąpiła pandemia i terminy na uzgodnienia zostały na pewien okres wstrzymane, to pewnie ten czas (30 kwietnia – red.) byłby dotrzymany, bo projekt takiej decyzji mieliśmy już przygotowany w maju – mówiła pani wiceburmistrz.

Niejako w komentarzu do tej sprawy, wypada stwierdzić, że Rada Miasta Mława ze swoim marcowym oświadczeniem uchwalonym z inicjatywy przewodniczącego Prejsa, delikatnie mówiąc nie zaprezentowała się najlepiej. I aż ciśnie się pytanie, kto naraził radę na śmieszność? Bo trudno zrozumieć, dlaczego na tamtej marcowej sesji burmistrz nie poinformował radnych, że jeszcze nie wydał decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, podczas gdy oni wzywają marszałka do przyspieszenia? Dlaczego radni prawie bez wyjątku nie zainteresowali się szczegółami sprawy przed uchwaleniem takiej rezolucji, a poparli ją wszyscy?

Rzecz może byłaby tylko i wyłącznie śmieszna i zabawna, gdyby jednak nie dotyczyła naprawdę poważnej sprawy. W sytuacji, gdy w Mławie w godzinach szczytu naprawdę trudno jest wyjechać obojętnie którym wylotem z miasta, naprawdę warto powalczyć o to, aby ta obwodnica ziściła się jak najszybciej. Ale trzeba to zrobić tak, by samemu nie narażać się na śmieszność.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
1 rok temu

Jaki burmistrz ,taka rada

...
...
1 rok temu

Mława to stan umysłu.

gabrysia
gabrysia
1 rok temu

Przypominam sobie pewną sytuację, a mianowicie taką, że jeden z platfusów (ten od r[wymoderowano] l[wymoderowano] Amerykanom) chciał zabłysnąć na jednym z portali społecznościowych i postanowił stworzyć sondę w której pytał, czy Antoni M. to stateczny polityk, czy świr. Wbrew oczekiwaniom autora wygrała odpowiedź wskazująca, że to stateczny polityk. Tu z kolei lewusy na stołkach, którzy chcąc ukryć swoje nieróbstwo, postanawiają zabłysnąć i atakują marszałka. Riposta nie wymaga komentarza. Rada jest taka, buce wziąć się roboty, czytać pisma ze zrozumieniem i nie naśmiewać się z koalicjanta.

TO==Ja
TO==Ja
1 rok temu
Reply to  gabrysia

GABRYSIA A TY WIESZ JAK SIE R[wymoderowano] L[wymoderowano] AMERYKANOM, twoj post to pomieszanie z poplataniem.Antoni Macierewicz, jedt tsk samo inteligentny jak Ty

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  gabrysia

gabrysiu, czegoś się nałykała?
wody z Seracza czy jakichś dopalaczy?
– bo rynsztokiem od ciebie jedzie albo… chlewem, na kilometry.

job
job
1 rok temu

Wybitne!

Antykowal
Antykowal
1 rok temu

Prejs nie ogarnia pism i prawa, a jest przewodniczącym rady. Ludzie kogo wy wybieracie. Kto jest w radzie wiemy wszyscy. Ale jeszcze gorsze, że zatrudniają tam samych niedouczonych i nieogarniętych. W razie czego potrafią tylko kłamać, prosto w oczy lub do prasy lokalnej. Ale taki jest styl tego urzędu, wdrożony przez naszego światłego Puszka-Kłamczuszka.

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu

Zastanawiam się jako wyborca—PANIE PREJS CZY PAN W OGÓLE WIE JAKĄ FUNKCJĘ PAN SPRAWUJE— wydaje mi się że Pan w ogóle nie zna swych obowiązków —skoro słowa przez Pana wypowiadane temu przeczą cyt. NIE BARDZO DO KOŃCA ROZUMIEM NA CZYM TO POLEGA—- SKORO TAK TO POZOSTAJE PANU JEDYNIE PO TYM PIŚMIE KTÓRE OŚMIESZA NIE TYLKO PANA ALE TAKŻE CAŁĄ RADĘ, która wspólnie z PANEM SIĘ OŚMIESZYŁA UCHWALAJĄC PETYCJE O PRZYSPIESZENIU BUDOWY OBWODNICY, DO MARSZAŁKA !!! REZYGNACJA A FUNKCJI PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIASTA MŁAWY.!!!!! A towarzyszyć Panu w tej rezygnacji winna cała RADA MIASTA. === Pozostają pytania ???=== 1/ Panie PREJS jak Pan mógł sobie pozwolic na to aby takie pismo kierować do MARSZALKA—bez konsultacji z BURMISTRZEM MIASTA ????=== 2/ dlaczego na SESJI RAdy Miasta– ani BURMISTRZ ANI ZASTĘPCA — NIE POSTAWILI WNIOSKU O WYCOFANIE TEGO PISMA, Z OBRAD SESJI RADY !???? 3/ Dlaczego Radni dopuścili do tego żwe to pismo było procedowane na SESJI. A TAK W OGÓLE — SZKODA JEST SŁOW NA DZIAŁANIAM TYCH RADNYCH I WŁADZ MIASTA ????/ — TE DZIAŁANIA POKAZUJĄ —nam wyborcom że popełniliśmy błędy — czy będziemy w stanie je naprawić ?????

Antykowal
Antykowal
1 rok temu
Reply to  ADVOCEM

A dlaczego zaraz bez konsultacji z burmistrzem. To typowe dla Puszka Kłamczuszka pozorowanie działania, tylko nie przewidzieli takiej odpowiedzi marszałka. Oni często tak blefują – jak np. wołał że zbuduje kładkę na Kościuszki, nawet projekt ponoć był zrobiony,. Dlaczego, skoro było wiadomo, że kolej na kładkę nad torami się nie zgadza ? Bo chodzi o to, by gonić króliczka a nie go schwytać. Podobnie później z tunelem. Podobnie obwodnicę buduje już przez wszystkie swoje kadencje. Ściema goni ściemę w tym urzędzie. Co innego deweloperka – to jego konik, jakoś wszystko da się załatwić terminowo. Nawet odbiór bloków nie spełniających odpowiednich norm. Można nawet wybudować wielkie osiedle bloków na Podmiejskiej z szambami. A co, kto mu zabroni? Rada?

Antek
Antek
1 rok temu
Reply to  ADVOCEM

Nie licz na to, że to są honorowi ludzie. Ich nawet siłą nie odciągnie się od tego koryta. Przyrósł jeden z drugim zadem do stołka.

Wygaszacz Burmistrza
Wygaszacz Burmistrza
1 rok temu

Szkoda słów na tę radę.
Śmieję się z nich do rozpuku.
Pan Prejs, a kto to jest?
Bunio ? Czy to jakiś aktor po szkoleniach z zakresu socjotechniki?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Mocne termin 30 kwietnia był by dotrzymany bo projekt był gotowy już w maju logiczne i nawet prawie poprawne
Ale parafrazując
Ja wam rady nie wybierałem

pan Tik Tak
pan Tik Tak
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Mława rządzi się swoimi prawami, w ratuszu nawet czas biegnie inaczej.

mławianka
mławianka
1 rok temu

Kuriozalna sprawa.
Mławie zależy na obwodnicy. Dostaje wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w listopadzie i czeka z wydaniem decyzji do samego końca, a potem wielki bum… koronawirus.

14 marca sesja odbyła się normalnie, czyli koronawirus jeszcze Mławy nie zablokował. Sądząc z powyższego UM po prostu sprawę przegapił. Wniosek się zapodział i nie ma co składać na koronawirus.

Pani Budzichowska kiedyś twierdziła, że ona pilnuje wszystkich terminów.
Ot kolejny przykład niedopilnowania ważnych terminów (taka sama historia dotyczyła uzgodnień z PKP odnośnie tunelu na Kościuszki). Ktoś tu chyba ma problemy organizacyjne…

Druga sprawa, to to ,czy o taką decyzję Marszałek musiał występować z wnioskiem, czy UM nie wiedział, że trzeba składać komplet dokumentów? UM nie wiedział, że musi sporządzić tę decyzję?

Rutyna? Brak jakiejkolwiek dyscypliny?
Co jest przyczyną tego burdelu w ratuszu?
Bareja się kłania chyba.

Real
Real
1 rok temu
Reply to  mławianka

W prywatnym przedsiębiorstwie, Pani Budzichowska wyleciała by na zbity ryj…
Nikt nie rozlicza takich ludzi, przykro patrzeć jak to wygląda na państwowej posadce.

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Real

Miałam to na myśli pisząc swój komentarz, ale tylko spójrz na nazwisko panieńskie tej pani i zrozumiesz wszystko. Tak jest również z innymi specjalistami w ratuszu.

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  mławianka

Przepraszam – nie ze wszystkimi, ale z wieloma…

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  mławianka

Szanowna Pani, — mławianko, więcej odwagi w pisaniu swych postów, co do opisywanych faktów, bo w przeciwnym razie tracą one na wartości. BO CHYBA PANI NIE CHCE PISAĆ SOBIE A MUZOM. !!!!!!

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Real

Real=== faktem jest że są zaniedbania ze strony z-cy Burmistrza Budzichowskiej, ale to nie znaczy że Przewodniczący Rady PREIS może sobie robić co chce, pisze pismo do Marszałka, i takiego gotowca stawia na SESJI Rady, bez żadnych konsultacji na komisjach , a co ciekawe Radni na tą Sesję nie otrzymali żadnych materiałów, dotyczących, związanych z pismem interwencyjnym do Marszałka o przyśpieszeniu prac, nad budowy obwodnicy zachodniej. A otrzymując odpowiedz od Marszałka, wystawił siebie i radnych na śmieszność, ale radnych zapoznał z tym pismem że by po prostu wiedzieli , a że sam PREIS popełnił błąd to ciężko mu się do tego przyznać i zrzucił odpowiedzialność także na wszystkich RADNYCH . To działanie pokazuje że Radni nie powinni za bardzo ufać PRZEWODNICZĄCEMU Rady – który ich po prostu wprowadził w maliny. Konkludując Real, to PREIS powinien wylecieć z funkcji PRZEWODNICZĄCEGO RADY NA ZBITY ryj…..

Gary
Gary
1 rok temu

Przygania kocioł garnkowi (szok)

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x