Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony do 28 czerwca


fot. ilustracyjne pixabay


Czwarta odsłona tarczy uregulowała kwestię dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie obejmie okres od 25 maja do 28 czerwca.

24 czerwca weszła w życie kolejna część tzw. tarczy antykryzysowej.Zmiany dot. m.in.. dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który będzie teraz dostępny także za okres od25 maja do 28 czerwca.

Świadczenie przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 wtedy, gdy sprawuje nad nim osobistą opiekę w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół związanej z zagrożeniem epidemicznym COVID-19. Zasiłek przysługuje także w sytuacji, gdy placówka jest otwarta, ale rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.Uwaga! Kryterium wiekowe ulega zmianie w przypadku osób niepełnosprawnych (więcej na www.zus.pl).

Wystarczy oświadczenie

Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać pieniądze wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono dostępne na www.zus.pl. Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają dokument bezpośrednio w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Wnioski złożone przed 24 czerwca

Jeśli przed wejściem w życie nowych przepisów ubezpieczony wystąpił o zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, ale na zasadach ogólnych, to wniosek ten zostanie potraktowany przez ZUStak jak wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaconego zasiłku nie zostanie przez to wliczony do limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w tym roku kalendarzowym.

Tylko jeden rodzic

ZUS przypomina, że zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Uwaga. Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego).

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x