Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Były zarząd Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie zatrzymany. Szkody w wysokości kilkunastu milionów złotych


fot. ilustracyjne


W poniedziałek (22 czerwca 2020 roku) na polecenie Prokuratury Okręgowej w Koninie funkcjonariusze Policji zatrzymali 4 osoby w związku ze śledztwem dotyczącym m.in. wyrządzenia szkody w mieniu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie w wielkich rozmiarach, w kwocie co najmniej 12,73 mln złotych.

Co zarzuca się podejrzanym

Wśród zatrzymanych są byli: prezes, wiceprezes oraz członkowie zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. W Prokuraturze Okręgowej w Koninie usłyszeli oni zarzuty obejmujące działanie w różnych konfiguracjach osobowych, a polegające m.in. na wyrządzeniu szkody majątkowej PBS w Ciechanowie w kwocie 1,265 mln złotych poprzez bezzasadną wypłatę udziałów członkowskich, na podstawie przerobionego dokumentu oraz udzielenia kredytów pomimo braku właściwego zabezpieczenia na łączną kwotę ponad 7,25 mln złotych.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym, w tym w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz ustalonym świadkiem, poręczeń majątkowych kwotach od 25 do 100 tysięcy złotych oraz zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu.

Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków

Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa w okresie od stycznia 2013 roku do listopada 2016 roku w funkcjonowaniu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie dochodziło do licznych nieprawidłowości. Polegały one m.in. na niedopełnieniu obowiązków lub nadużyciu uprawnień przez osoby obowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. Osoby te działały w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Ich zachowanie polegało m.in. na wypłacaniu udziałów członkom Banku w oparciu o antydatowane dokumenty, prowadzeniu dokumentacji dotyczącej członków Banku w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą oraz udzielaniu różnym podmiotom kredytów pomimo braku zdolności kredytowej z naruszeniem wewnętrznych procedur bankowych. Swoim działaniem osoby te wyrządziły PBS w Ciechanowie szkodę w łącznej wysokości co najmniej 12,73 mln złotych.

W toku postępowania zarzuty usłyszało łącznie 6 osób. Śledztwo ma charakter rozwojowy, podejmowane są dalsze czynności zmierzające do ustalenia wszystkich osób odpowiedzialnych za działania podejmowane na szkodę PBS w Ciechanowie.

źródło: Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zorientowana
Zorientowana
1 rok temu

Coraz bliżej Mławy, coraz bliżej! Pamiętacie kolejki przed mławskim oddziałem dwa lata temu? To samo się kroiło ale zabrakło twardych dowodów na kierownictwo i uwaga… akcjonariuszy. Większe pieniądze przyciągają, tak porządnych ludzi jak i szumowiny niestety.

Polonista
Polonista
1 rok temu

Co to za nowa pisownia liczb?

Mława
Mława
1 rok temu

PiS przynajmniej wyłapuje takich cwaniak ów a nie kiedyś za PO nic się nie działo.

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Mława

Czyżby, naprawdę w Mlawie, byli tacy naiwniacy, zr doceniają dzualania PIS, ktory łapie tskie plotki,tylko dlatego, ze to nie ich LUDZIE, a co z tymi pisowslimi aparatczykami, ktorzy kradną, setki milionów zlotych, a no pracuja dalej bo to sa swoi, a kradzionymi milionami ??????

Gfd
Gfd
1 rok temu
Reply to  ADVOCEM

Szumowski i spółka

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x