Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pogodne Lato w innej formule. Letnie obozy na terenie powiatów


Już niedługo wakacje, ale wiele obozów lub kolonii stoi pod znakiem zapytania. Coroczna akcja „Pogodne Lato” organizowana przez samorząd województwa z Chorągwią Mazowiecką ZHP też musi dostosować się do obecnej sytuacji epidemicznej. Podpisany został więc aneks zmieniający formułę tegorocznych spotkań dzieci i młodzieży z Mazowsza biorących udział w akcji.


– Od 19 lat chorągiew mazowiecka ZHP wspólnie z samorządem województwa mazowieckiego organizuje obozową akcję letnią pod hasłem „Pogodne Lato”. Co roku bierze w niej udział ok. 1500 dzieci z 35 powiatów z Mazowsza. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 postanowiliśmy zmienić nieco tę akcję – wyjaśnia Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Każdy z powiatowych hufców należących do chorągwi będzie organizował swój wypoczynek, podczas którego dzieci będą brały udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów harcerstwa na terenie powiatu. W ten sposób nadal będzie realizowany program przyświecający akcji.

Dotychczas dzieci i młodzież biorący udział w letniej programie „Pogodne Lato” wypoczywali m.in. na Mazowszu – w Gorzewie (pow. gostyniński) oraz poza nim – m.in. w Słupi, Lubiatowie, Kątach Rybackich, Białogórze oraz Sztutowie. W tym roku sytuacja epidemiczna wymusiła zmianę formuły. Nadal jednak uczestnicy akcji będą mogli liczyć nie tylko na możliwość spędzenia czasu poza domem i codziennym środowiskiem, ale też na wzięcie udziału w zajęciach o charakterze profilaktycznym. Są one często potrzebne młodzieży żyjącej pod presją otoczenia i dorastającej w środowisku, w którym występuje duże ryzyko pojawienia się uzależnień.

– Niestety sytuacja tegorocznych wakacji i zagrożenia epidemicznego spowodowała, że nie mamy możliwości w tym roku zrealizować spotkania w takiej formie, w jakiej realizowaliśmy to dotychczas, natomiast zaproponowaliśmy nową – dodaje harcmistrz Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego. – 1500 dzieci z terenu województwa mazowieckiego obejmiemy różnymi działaniami profilaktycznymi. Będą to zarówno spotkania w mniejszych grupach oraz spotkania bezpośrednie, jak i działania zdalne realizowane przez instruktorów harcerskich, którzy prowadzić będą zajęcia profilaktyczne, zajęcia metodą harcerską, zajęcia, które po pierwsze będą służyły temu, żeby bezpośrednio w trakcie realizacji projektu oddziaływać wychowawczo na dzieci i młodzież, a po drugie zachęcać również do tego, żeby po zakończeniu udziału w projekcie zostali członkami Związku Harcerstwa Polskiego.

Do tego roku w trakcie wszystkich turnusów realizowany był program profilaktyczno-terapeutyczny promujący zdrowy styl życia i poruszający problematykę uzależnień. Mimo zmiany formuły, będzie on nadal prowadzony. Chodzi o to, aby młodzi ludzie przez zabawę zdobywali wiedzę i umiejętności na temat zapobiegania chorobom społecznym i cywilizacyjnym, uczyli się wyrażać własne emocje i asertywnie reagować, a także być wytrwałym w pokonywaniu trudności.

– W naszych obozach biorą udział dzieci, które przyjeżdżają na ten wypoczynek od 2-3 lat. Czasami są to rodzeństwa, nawet po 5, 6 osób z jednego domu. W rekrutacji pomagają nam różne instytucje, w tym PCPR, MOPS, a także gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – mówi harcmistrz Michał Bagiński, skarbnik i zastępca komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

W programie „Pogodne Lato” wzięło dotychczas udział już blisko 26 tys. dzieci i młodzieży z Mazowsza. W tym roku do tego grona dołączy kolejnych 1,5 tys. uczestników. Na ich wypoczynek z budżetu Mazowsza w ramach środków z tzw. korkowego przeznaczono 1,5 mln zł.

źródło: UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x