Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ja zadecydowałem, że będziemy oszczędzać na oświetleniu ulicznym


Od końca kwietnia tego roku w Mławie wyłączane jest w nocy miejskie oświetlenie uliczne i panują z małymi wyjątkami  zupełne ciemności. Jak się okazuje, nie jest to ze strony miasta działanie chwilowe związane z koronawirusem, ale długofalowy sposób szukania oszczędności. Jeżeli miasta nie stać na oświetlenie, to może nie stać też na dwóch wiceburmistrzów – takie pytanie w związku z tą sprawą padło na miejskiej sesji.  


Dyskusja o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w Mławie rozpoczęła się od zapytania radnej Wioletty Błaszkiewicz, kierowanego na wczorajszej sesji rady miasta do burmistrza Sławomira Kowalewskiego.

– Od jakiegoś czasu w Mławie lampy uliczne włączają się o 22 a wyłączają o północy. Czym to jest spowodowane  i jak długo jeszcze miasto będzie ciemne po północy? – zapytała radna Błaszkiewicz.

Do tego pytania bardzo szeroko odniósł się burmistrz. Przypomniał, że  konieczne było szukanie oszczędności w wydatkach bieżących miasta. Konieczność ta wynikała według niego ze zmniejszenia wpływu do budżetu miasta m.in. z tytułu podatków, czy zmniejszenia subwencji oświatowej.

– Ja zadecydowałem, że będziemy oszczędzać na oświetleniu ulicznym. Po to jest o północy wyłączane , aby średniomiesięcznie do końca roku móc zaoszczędzić 50 tys. zł. Możemy zaoszczędzić na wydatkach bieżących około 0,5 mln zł.  Jeśli wysoka rada zdecyduje, że nie będziemy w ten sposób oszczędzali to będziemy świecili jak było to dotychczas. Natomiast ja namawiam, zarówno radnych rady miasta jak i mieszkańców o wyrozumiałość. Jest to podyktowane głównie oszczędnościami. Moi drodzy, każdy wybudowany chodnik, każde ustawione oświetlenie generuje wydatki. A tych wydatków jest bardzo dużo – mówił burmistrz Kowalewski.

– Na wszystko nas nie stać. To jest moja niepopularna decyzja, żebyśmy oszczędzali. Ale kiedy powiem co wysoka rada tu usłyszała, a za pośrednictwem telewizji usłyszą mieszkańcy, to przyznają mi rację. Wyłączając oświetlenie generuję to aby komunikacja miejska była bezpłatna, między innymi dlatego – dodał burmistrz.

Radna Błaszkiewicz uznała jednak taką odpowiedź za niepełną.

– Nie otrzymałam odpowiedzi, kiedy zostanie włączone oświetlenie. Jeżeli mieszkańców naszego miasta nie stać jest na oświetlenie i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom tego miasta, to czy mieszkańców stać na jest na utrzymanie dwóch zastępców ? – dopytywała radna Błaszkiewicz.

Do tej kwestii również odniósł się burmistrz Kowalewski. Przypomniał, że pani wiceburmistrz Janina Budzichowska po powołaniu drugiego zastępcy (od 1.09.2019 r.- red.) w połowie etatu pełni funkcję wiceburmistrza, w drugiej połowie sekretarza miasta i zamierza w tym roku odejść na emeryturę. Zachwalał również zaangażowanie i wiedzę wiceburmistrza Zejera, uznając, że jest dobry i bardzo dobry. Argumentował, że inne gminy mniej zamożne stać na powołanie (jednego – red.) wice wójta.

– Poziom tego pytania bardzo interesujący jest, ale pani radna, mieszkańców stać na to – mówił burmistrz.

Do tej dyskusji można pokusić się o dopisanie własnej konkluzji. Nie dowiedzieliśmy się od burmistrza, kiedy oświetlenie zostanie przywrócone. Ciekawostką jest też zadeklarowane przez burmistrza Kowalewskiego uzależnienie przywrócenia oświetlenia od woli radnych. Sęk w tym, że radni taką wolę już wyrazili, zapisując w uchwalonym przez radę  budżecie miasta zaplanowaną wcześniej kwotę na oświetlenie uliczne. Ciekawe co o takim sposobie oszczędzania myślą choćby pracownicy LG, wracający o północy z drugiej zmiany w fabryce?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
52 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
SZCZĘŚLIWY
SZCZĘŚLIWY
4 lata temu

Moja żonka lubi tylko przy zgaszonym świetle.Lampa świeciła nam w okno.Zamiast tylko po wypłacie kochamy się nawet 3 razy w miesiącu. Dzięki TOBIE JA.

MŁODA ŻONA
MŁODA ŻONA
4 lata temu

A JA ZARZĄDAŁAM ROZWODU BO MĄŻ PRZEZ TĘ CIEMNOŚĆ PRZESTAŁ TRAFIAĆ.RATUJCIE MÓJ ZWIĄZEK I ZAPALCIE LAMPY.

STRZELEC
STRZELEC
4 lata temu
Reply to  MŁODA ŻONA

Wszystko w rękach JA.

wieśniak
wieśniak
4 lata temu

Włączta światło przestańta świrować .Mam 5 dzieci w takiej ciemności może być kolejne.

kierowca
kierowca
4 lata temu

A ja mam wszystko w zderzaku.

ekonomista
ekonomista
4 lata temu

ODWOŁAĆ DRUGIEGO JA I WŁĄCYĆ ŚWIATŁO.RESZTĘ Z OSZCZĘDNOŚCI PRZEZNACZYĆ NA POLICJĘ.

zdziwiony
zdziwiony
4 lata temu

GDZIE BYŁ 2 ÓCH JA JAK PRZYJECHAŁ DO MŁAWY PREZYDENT POLSKI?

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  zdziwiony

Burmistrz nie ma żadnego obowiązku brania udziału w wiecach wyborczych żadnej opcji politycznej.
Gdyby należał do którejś partii albo był jej zwolennikiem, to na pewno byłby obecny, ale widocznie nie jest zwolennikiem PIS, a więc go nie było. Nie było również zastępców, bo widocznie zastępcy też nie popierają obecnej władzy.

Burmistrz, za to, że nie wziął udziału w żadnym wiecu wyborczym PIS, zdobył mnie „plusa” – pierwszego plusa.
To nie jest tylko moje zdanie.

Obserwator
Obserwator
4 lata temu
Reply to  mławianka

To że „łysy” popiera KO to wszyscy wiedzą tylko dlaczego stworzył koalicję z PiS tego nie wiem ale prawdopodobnie by, dożywotnio dzierżyć władzę jak Putin czyt Łukaszenka , taka sama dyktatura.

Do Mławianka.
Do Mławianka.
4 lata temu
Reply to  mławianka

Ja tez nie jestem zwolennikiem PiS ale z teorią Przedmówczyni się nie zgodzę. Teoretycznie Prezydent jest przedstawicielem wszystkich Polaków i reprezentuje Polskę. Pan Burmistrz jest również przedstawicielem mieszkańców Mławy. Obaj pełnią wiec podobną funkcje, choć w innym wymiarze. Przyjeżdża Prezydent Kraju i dlatego jako gospodarz, powinien się pojawić również Burmistrz. Nie musi tego robić publicznie, w blasku kamer ale jako Urzędnikowi i przedstawicielowi Mieszkańców, po prostu wypada. Do tego wszystkiego jest w koalicji z PiS, wybiera członków PiS na dyrektorów, popiera członków PiS na wysokie stanowiska i będąc juz w podeszłym wieku, bawi się w chowanego. Komedia w typowo polskim wykonaniu. Żenada.

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Do Mławianka.

Ja w TVP to słyszałam inaczej:
na wiece wyborcze jeździ kandydat duda, a nie prezydent Duda.,, było to w kontekście tego, że coś gdzieś podpisał, ale rząd stwierdził, że to podpisał kandydat na prezydenta duda, a nie prezydent Duda.
Prezydent duda jest tylko teoretycznie przedstawicielem wszystkich Polaków i to powinno wszystko wyjaśniać.
Burmistrz nie poczuł się zaproszony na ów wiec i miał pełne prawo się nie pojawić na nim,
Nie popełnił żadnego nietaktu.
To, że radni PIS popierają burmistrza, to mają w tym jakiś interes, jaki? – nie mój problem. Sam sobie możesz dopowiedzieć resztę.

Obserwator – Kowalewski może być jeszcze jedną kadencję burmistrzem, a więc nie dożywotnio.

Do Mławianka
Do Mławianka
4 lata temu
Reply to  mławianka

Nie ma teoretycznie. Jaruzelski, Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyński, Komorowski,…..to byli Prezydenci Polski. Każdy z nas jednych lubił drugich nie ale zostali wybrani na Najwyższy Urząd w Państwie i po tym wyborze są cztery lata Prezydentem. Szacunek Urzędowi zapewnia Konstytucja. To jest jedyny powód, kiedy będąc przeciwnikami politycznymi go pełniącego, należy oddawać mu szacunek. Bo oddaje się go Urzędowi. To są oczywiście takie wzniosłe założenia ale takie same są w wyznawanych przez nas religiach, czy chociażby i jeszcze niektórych rodzinach, gdzie wnuczek po szkole, nie gasi peta na dziadka czole. Szacunek. Proste słowo, z którym jednak należy się wychować a niektórym pasem w dzieciństwie wbić do głowy:) och zapomniałem, bezstresowe wychowanie, zero przemocy.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Do Mławianka

DługoPIS jest prezydentem czy tylko długopisem Kaczyńskiego? n- raczej to drugie.

Do Anonimowo
Do Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Nie ma niezależnych polityków w tym kraju, a i na świecie takich również brakuje. Polityka jest narzędziem interesów. Chyba widzisz to również na własnym podwórku. Każdy pilnuje jakiegoś interesu i w jego imieniu działa. Za coś musi wybory przeprowadzić a w polityce nie rządzi teoria, tylko kasa. Chyba nikt nie jest na tyle naiwny, ze wierzy w niezależność polityka, wywodzącego się z dużego ugrupowania. To jest po prostu niemożliwe. Kwestia leży tylko po stronie rękawiczek a raczej w jakich się tą politykę prowadzi.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Do Anonimowo

Oczywiście nie ma polityków niezależnych … oprócz prezesa 😀
Teraz władza w Polsce oparta jest na decyzjach jednego człowieka, szarego posła, który trzęsie Polską i który wprowadza dyktaturę.

Urzędnik
Urzędnik
4 lata temu
Reply to  mławianka

Masz rację mławianko, że nie ma obowiązku brania udziału w wiecach wyborczych i rzeczywiście można pomyśleć, że nie popiera on i jego zastępcy partii PiS, to w takim razie, dlaczego jest w koalicji właśnie z tą partią? Pewnie dlatego, żeby tanim kosztem bez żadnego własnego wysiłku pozyskać jakieś środki dla miasta. Nieudacznik, ale cwany, a radni PiS, to w ogóle szkoda słów, że nie widzą gry tego pana.

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Urzędnik

Radnych PIS w jakiś sposób zmanipulował przecież to partia w pełnym brzmieniu „Pieniądze i Stanowiska”. Burmistrz ma również opanowana socjotechnikę, bez tego nie wygrałby po raz kolejny wyborów.
Nieudacznik??? – hmmm… po raz czwarty wybrany przez mieszkańców na burmistrza i Ty mówisz nieudacznik, no nie. Rozśmieszyłeś mnie.
Widzisz… punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, nieprawdaż?
Dla Ciebie – nieudacznik, dla części mieszkańców – nieudacznik, ale nie dla własnego interesu.

TO==Ja
TO==Ja
4 lata temu
Reply to  zdziwiony

Tych 2 ja bylo w pracy, a PREZYDENT, DO MLAWY DOPIERO PRZYJEŹDZIE.

ADVOCEM
ADVOCEM
4 lata temu
Reply to  TO==Ja

Xawery ile jeszcze nikow wymyślisz. Jesteś tu jedynym nieudacznikiem.

XAWERY
XAWERY
4 lata temu
Reply to  ADVOCEM

JAK WSTAŁEŚ TO OGARNIJ SIĘ DO KRAWCA ZACEROWAĆ D…….Ę

Jerry
Jerry
4 lata temu

„Ja” to w wojsku dupa i tyle w temacie.

TO==Ja
TO==Ja
4 lata temu
Reply to  Jerry

Jerry== jesli maszo sobie takie zdanie== to nie mam nic przeciwko,’ZGADZAM SIE !!! ze z ciebie jest to ci masz moedzy posladkami !!

prawy
prawy
4 lata temu

Rozwiązać natychmiast radę jak rządzi 2 JA.

MŁAWIANIE RODOWICI
MŁAWIANIE RODOWICI
4 lata temu

A JA wam powiem że kariera jak matka jest tylko jedna zobaczycie cz ktoś po tych akcjach na was zagłosuje? Jeszcze trzeba ludziom sąsiadom spojrzeć w oczy a z tym będzie problem.

TO==Ja
TO==Ja
4 lata temu

Mlawianie to wiedzą, i co przyjda WYBORY, to głosują na te same pozostahet MKAWIANOM ZADAĆ PYTANIE. DLACZEGO??? a moze tych rodowitych mlawiakow juz jest bardzo mało !!! ==

MŁAWIANIE RODOWICI
MŁAWIANIE RODOWICI
4 lata temu

To nie Białoruś ani Korea Rosja ani Kuba gdzie rządzi JA.TU JEST MŁAWA.

mławiacy
mławiacy
4 lata temu

Ja ma suPer pomysły uderzające MŁAWIAN PO KIESZENI.

mławiak
mławiak
4 lata temu

A cena za śmieci to też JA? Po co rada jak rządzi 2 Ja.

mławiak
mławiak
4 lata temu

A kto z rady jest z Mławy a kto ze wsi ?

Antek Policmajster
Antek Policmajster
4 lata temu
Reply to  mławiak

a od kiedy Mława to miasto?

MŁAWIAK
MŁAWIAK
4 lata temu

A JA RZĄDAM DYMISJĘ Z CAŁĄ RADĄ.

Strefa wolna od Mławskiego PiS
Strefa wolna od Mławskiego PiS
4 lata temu

Proponuję wysłać na wcześniejszą emeryturkę Fabisiaka, Kiełbińskiego, Pola, Krajewskiego, Zbrzeznego, Dziubińskiego.
Jak głosowali nad przyznaniem burmistrzowi absolutorium?
Chyba każdy wie.

TO==Ja
TO==Ja
4 lata temu

No nie, a jak mieli głosować, te wybitne osobistości, SKORO sa w z ugrupowaniem BURMISTRZA.

mławianka
mławianka
4 lata temu

Ja proponuję:
zlikwidować etat drugiego wice burmistrza. Ponadto należałoby dokładnie prześwietlić całkowite zatrudnienie ratusza, bo powiedzmy sobie szczerze, to zatrudnienie za kadencji obecnego burmistrza podwoiło się(przynajmniej się podwoiło).
W straży miejskiej to nawet się potroiło.

Ponadto można zrezygnować z ciągłych, corocznych nasadzeń bratków i begonii, które to nic dobrego nie przynoszą, oprócz tego, że są kolorowe.
Powinno się pomyśleć o kwietnych łąkach tam gdzie to tylko możliwe, a kwiatki sadzić miododajne (np. astry, szałwia, wrzosy), tak choćby tylko zadbania o naszych mniejszych przyjaciół takich jak pszczoły.
Można zrezygnować z corocznego cięcia drzew, które też nie jest wykonywane za darmo, a niestety szpeci drzewa i otoczenie oraz sprzyja smogowi, z którym miasto ma problemy.
Jest wiele rozwiązań sprzyjających ograniczeniu wydatków miejskich.

Wiadomo ogólnie, że chuligani, złodzieje działają w godzinach między godz.1.00, a godz. 4.00, kiedy to ludzie na ogół zapadają w głęboki sen

Kon sty tu cja
Kon sty tu cja
4 lata temu
Reply to  mławianka

możesz se proponować. a nawet złożyć wniosek obywatelski którzy wygrasz i tak nic nie będzie zrobione. Tak działa demokracja. Lepiej iść i pikietować wolne sądy ,demokracja jak tu prostych rzeczy nie można robić.Sic

Otwórz oczy szeroko
Otwórz oczy szeroko
4 lata temu

Może warto zamiast kolejnych chybionych inwestycji jak choćby place zabaw za 1 mln. Czy dworzec PKS w czasach pandemii ludzie jeżdżą coraz mniej. Czy choćby fuszera przy handlowcu zainwestować w fotowoltaike na szkołach które są własnością gminy i lampy ledowe. Ale do tego trzeba być patrzącym w przyszłość a nie tylko widzieć kolejne wybory. Szkoda że burmistrz otacza się miernotami bez wizji. W tej chwili wydaje się że gaszą tylko kolejne pożary a czasy idą coraz cięższe. Potrzebna świeża krew w radzie miasta. Staruchom już trzeba podziękować bo czasy są nowoczesne. A mentalność staruchów się nie zmieni.

Mariusz
Mariusz
4 lata temu

To nie chodzi o to że Mlawa nie na pieniędzy , pewnie ma , ale ja rozumiem że już się oszczędza , bo kryzys tak naprawdę uderzy w 2021 roku . Zawsze tak jest że kryzys jest odczuwalny dopiero po jakimś czasie od jego wystąpienia.Moim zdaniem Burmistrz zabezpiecza już budżet.

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Mariusz

Tyle, że niech go zabezpiecza mądrze, a nie głupio.
Podoba mi się pomysł osoby o nicku: „Otwórz szeroko oczy”

ZBULWERSOWANY
ZBULWERSOWANY
4 lata temu

Ja to nie znaczy cała MŁAWA . CO TO PRYWATNE MIASTO?PRZEWIETRZYĆ RATUSZ I KASA SIĘ ZNAJDZIE.ODWOŁAĆ RADĘ BO JESTEM TYLKO JA.

zdziwiony
zdziwiony
4 lata temu

CO TO ZNACZY JA ? A ROZMAWIAŁ PAN Z MIESZKAŃCAMI? CO Z WYSPISKIEM NA UNISZKACH DLACZEGO I AKURAT PAN A TO KUPIŁ? TEŻ JA?

Obs
Obs
4 lata temu

Wątła ta mławska „władza”.

Józek
Józek
4 lata temu

Kowalewski nie znosi krytyki, a jak nie może się wybronić na argumenty to odpowiada po sowiecku ” a u Was biją murzynów”. Ot polityk, prima sort.

Brcgdht
Brcgdht
4 lata temu

Jaki burmistrz takie pomysły. Od nauczyciela w-f nie można spodziewać się mądrych decyzji. Dalej będzie tak samo bo p. Zejer to ten sam poziom.

Joanna
Joanna
4 lata temu
Reply to  Brcgdht

Chłop od sztangi

Brc
Brc
4 lata temu

Zrobić redukcję pracowników. Jest ich tak dużo, że biurka obijają się o drzwi. Takiego przerostu administracji nigdy jeszcze nie było

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
4 lata temu

Jakiś czas temu, zadałem na piśmie 2 pytania dotyczące czasowego wyłączania oświetlenia.
Oto pytania oraz odpowiedzi na te pytania że strony UM Mława

Pytanie:
Czy Urząd Miasta Mława konsultował czasowe wyłączenie oświetlenia z Zarządami Osiedli
w mieście Mława?
Informacja WGK:
Urząd Miasta Mława nie konsultował czasowego wyłączenia oświetlenia z Zarządami Osiedli. Informacja o zaistnieniu takiej konieczności została przekazana za pośrednictwem mediów.
Konsultacje w sprawie wyłączenia oświetlenia ulicznego wydłużyłyby proces podejmowania decyzji w tym zakresie. W dobie ograniczonych dochodów do budżetu i zagrożenia dla realizacji planów z tytułu dochodów, dbałość o finanse miasta jest niezwykle ważna. Zależy nam, abyśmy mogli bez przeszkód realizować najważniejsze zadania samorządu, związane m.in. z funkcjonowanie oświaty i pomocy społecznej.
Pytanie:
Czy zasięgnięto opinię KPP w Mławie?
Informacja WGK:
Nie zasięgano opinii KPP w Mławie. Konieczność wprowadzenia oszczędności wynika
ze zmniejszonych wpływów do budżetu, a nie ze względu na sprawy związane
z bezpieczeństwem. Informuję, że w momencie ustabilizowania się sytuacji oraz przeanalizowania dostępności środków finansowych na przywrócenie całonocnego oświetlania ulic, taka czynność zostanie zlecona.

Kon sty tu cja
Kon sty tu cja
4 lata temu

panie Kamilu pomimo że większość postulatów jest słusznych i tak to powinno działać z punktu postaw obywatelskich to nie działa. Zgłaszam wniosek formalny w ramach eksperymentu społecznego na utworzenie strefy ” wolnej od burmistrza ” uwaga nie mylić ze strefami które są w USA. Z własnym budżetem i wparciem bezpośrednim z poziomu powiatu i województwa.

TO==Ja
TO==Ja
4 lata temu

Po twoim poście KAMILY, widac ze nie wyciagasz zadnych wnioskow ze swoich działań, otoczyles sie ludźmi którzy sa sympatykami tej pisowskiej bandy, i mimo ze keytyka dobra to efektów nie ma zadnych.

Kon sty tu cja
Kon sty tu cja
4 lata temu

Czy ktoś mi wytłumaczy jak to jest do końca z tą radą miasta. Czy ma moc aby zatwierdzać i wdrażać uchwały bez zatwierdzenia burmistrza czy nie. Bo z tego co jest napisane rada swoje , burmistrz swoje. To jak to w końcu jest. A może faktycznie może być tak że burmistrz da radę i bez rady . Ile były dalsZe oszczędności. Sic

kdsdfd
kdsdfd
4 lata temu

Jak to do końca roku?! Jak Pan Burmistrz wyobraża sobie sezon zimowy?? Jestem w stanie zrozumieć , że w sezonie letnim kiedy robi się ciemno o 22 a świta ok 3 ma to sens, ale jesienią i zimą?? To chyba jakiś żart.

ToM
ToM
4 lata temu

To jest przegięcie z tym gaszeniem lamp. Płacimy podatki, a żyjemy w ciemnościach. Inne miasta jakoś mają pieniądze na to. I inne rzczy.

Gość
Gość
4 lata temu
Reply to  ToM

Czasem zdarza mi się wracać do Mławy w późnych godzinach. Przyznam szczerze, że trochę mnie jednak te egipskie ciemności przerażają. Owszem samochód ma swoje oświetlenie, ale czasem ludzie poruszają się pieszo po nocy i poruszać będą, szczególnie w sezonie letnim. Widoczność słaba. Dodatkowo w terenie zabudowanym pieszy po zmroku nie ma obowiązku posiadać kamizelki. I zaczyna się tu robić bardzo nieciekawie.

52
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x