Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Umarła śmiercią naturalną. O następcy nic nie wiadomo


Burmistrz Sławomir Kowalewski rozwiązał powołaną w 2015 roku Radę Kultury Miasta Mława, odwołując zgodnie z przysługującym uprawnieniem jej członków. O ewentualnym powołaniu nowej rady mają zadecydować niesprecyzowane bliżej „oczekiwania społeczne”.


22 października 2015 r. Rada Kultury Miasta Mława została powołana jako organ doradczy burmistrza, podobnie jak inne tego typu, mające działać rady i ciała społeczne.   Znalazło się w niej czternaście osób wybranych przez Burmistrza Mławy spośród przedstawicieli samorządowych instytucji kultury, przedstawicieli szkół, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców Mławy działających w obszarze kultury, niezrzeszonych przedstawicieli środowisk twórczych. Dodatkowo w składzie znalazł się też przedstawiciel lokalnych mediów  i przedstawiciel Urzędu Miasta Mława wskazany przez Burmistrza.

Ten powołany w 2015 roku i nie zmieniony do odwołania skład rady to:

Katarzyna Kaszuba, dr Leszek Arent, Maria Świtoń , doc. dr Leszek Zygner  (dziś prof. dr hab. – red.), Wilhelm Taraszkiewicz, Romana Olszewska, Barbara Zaborowska, Jarosław Trześniewski Kwiecień, Jacek Kwiatkowski, Robert Zaborowski, Janusz Prusinowski, Agnieszka Brzeżańska oraz Robert Bartosewicz (media) i Magdalena Grzywacz (UMM).

Jak widać, niektóre osoby już dawno nie sprawują swoich funkcji, z racji której znaleźli się w radzie, niektórzy dawno już nie mieszkają w Mławie. Czym zajmowała się rada?

– Rada odbyła 6 spotkań. Podejmowała ustalenia, niektóre z nich zostały zrealizowane. Przykładami są:

propagowanie regionalnej kultury, potraw, obyczajów, obrzędów poprzez organizowanie imprez rekomendowanych przez Radę (np. konkurs na mławskiego bugaja) lub wspieranie publikacji materiałów o walorach historycznych i etnograficznych. Przykładem takich publikacji jest wydany przez Mazowiecki Instytut Kultury w 2016 roku „Poradnik subiektywny. Powiat mławski” autorstwa Leszka Zygnera, członka Rady Kultury Miasta Mława;

stworzenie mławskiego panteonu znanych osób, które urodziły się i wychowały w Mławie, a miały wpływ na rozwój sztuki, nauki itp. Zadanie to jest nadal realizowane przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej poprzez organizację wystaw plenerowych, ekspozycji czasowych i prelekcji. Barbara Zaborowska, sekretarz, a później prezes Rady Kultury promowała Hannę Rudzką Cybisowa i Sarę Lipską. Na ich temat napisała artykuły do magazynu „Mławy Life” oraz przeprowadziła prelekcje w: Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie,  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie, w Zespole Placówek Oświatowych  nr 1 w Mławie. W ostatniej placówce prowadziła także prelekcję o Tadeuszu Korzybskim.

Opiniowanie projektów złożonych w konkursie ofert w dziedzinie kultury.

Przygotowanie wniosku dotyczącego organizacji wydarzenia Artysta Roku. Przedsięwzięcie miało zaistnieć wspólnie z Galą Mecenatu Kultury, a następnie z Lazurytami Przedsiębiorczości, jednakże ze względu na sytuacje epidemiczną realizacja pomysłu nie dojdzie do skutku – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Dlaczego została rozwiązana i czy będzie powołana kolejna?

– Rada została rozwiązana, ponieważ dobiegła końca jej kadencja. Burmistrz nie wyklucza powołania kolejnej, jeśli takie będą oczekiwania społeczne  – dodaje Magdalena Grzywacz.

JK

 

Zobacz także…

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej do likwidacji

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x