Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Umarła śmiercią naturalną. O następcy nic nie wiadomo


Burmistrz Sławomir Kowalewski rozwiązał powołaną w 2015 roku Radę Kultury Miasta Mława, odwołując zgodnie z przysługującym uprawnieniem jej członków. O ewentualnym powołaniu nowej rady mają zadecydować niesprecyzowane bliżej „oczekiwania społeczne”.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


22 października 2015 r. Rada Kultury Miasta Mława została powołana jako organ doradczy burmistrza, podobnie jak inne tego typu, mające działać rady i ciała społeczne.   Znalazło się w niej czternaście osób wybranych przez Burmistrza Mławy spośród przedstawicieli samorządowych instytucji kultury, przedstawicieli szkół, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców Mławy działających w obszarze kultury, niezrzeszonych przedstawicieli środowisk twórczych. Dodatkowo w składzie znalazł się też przedstawiciel lokalnych mediów  i przedstawiciel Urzędu Miasta Mława wskazany przez Burmistrza.

Ten powołany w 2015 roku i nie zmieniony do odwołania skład rady to:

Katarzyna Kaszuba, dr Leszek Arent, Maria Świtoń , doc. dr Leszek Zygner  (dziś prof. dr hab. – red.), Wilhelm Taraszkiewicz, Romana Olszewska, Barbara Zaborowska, Jarosław Trześniewski Kwiecień, Jacek Kwiatkowski, Robert Zaborowski, Janusz Prusinowski, Agnieszka Brzeżańska oraz Robert Bartosewicz (media) i Magdalena Grzywacz (UMM).

Jak widać, niektóre osoby już dawno nie sprawują swoich funkcji, z racji której znaleźli się w radzie, niektórzy dawno już nie mieszkają w Mławie. Czym zajmowała się rada?

– Rada odbyła 6 spotkań. Podejmowała ustalenia, niektóre z nich zostały zrealizowane. Przykładami są:

propagowanie regionalnej kultury, potraw, obyczajów, obrzędów poprzez organizowanie imprez rekomendowanych przez Radę (np. konkurs na mławskiego bugaja) lub wspieranie publikacji materiałów o walorach historycznych i etnograficznych. Przykładem takich publikacji jest wydany przez Mazowiecki Instytut Kultury w 2016 roku „Poradnik subiektywny. Powiat mławski” autorstwa Leszka Zygnera, członka Rady Kultury Miasta Mława;

stworzenie mławskiego panteonu znanych osób, które urodziły się i wychowały w Mławie, a miały wpływ na rozwój sztuki, nauki itp. Zadanie to jest nadal realizowane przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej poprzez organizację wystaw plenerowych, ekspozycji czasowych i prelekcji. Barbara Zaborowska, sekretarz, a później prezes Rady Kultury promowała Hannę Rudzką Cybisowa i Sarę Lipską. Na ich temat napisała artykuły do magazynu „Mławy Life” oraz przeprowadziła prelekcje w: Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie,  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie, w Zespole Placówek Oświatowych  nr 1 w Mławie. W ostatniej placówce prowadziła także prelekcję o Tadeuszu Korzybskim.

Opiniowanie projektów złożonych w konkursie ofert w dziedzinie kultury.

Przygotowanie wniosku dotyczącego organizacji wydarzenia Artysta Roku. Przedsięwzięcie miało zaistnieć wspólnie z Galą Mecenatu Kultury, a następnie z Lazurytami Przedsiębiorczości, jednakże ze względu na sytuacje epidemiczną realizacja pomysłu nie dojdzie do skutku – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Dlaczego została rozwiązana i czy będzie powołana kolejna?

– Rada została rozwiązana, ponieważ dobiegła końca jej kadencja. Burmistrz nie wyklucza powołania kolejnej, jeśli takie będą oczekiwania społeczne  – dodaje Magdalena Grzywacz.

JK

 

Zobacz także…

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej do likwidacji

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x