Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Straże gminne nie będą już podlegały nadzorowi Policji. Nie będzie też zwrotu kosztów


Minister Mariusz Kamiński zdecydował o przywróceniu zwykłych zasad współpracy straży gminnych i miejskich z Policją i takie decyzje w tej sprawie wydali już wojewodowie. Nie będzie też zwrotu kosztów działania tych straży dla samorządów, czego domagały się niektóre z nich.


W związku z ogłoszoną pandemią,  straże gminne i miejskie zostały poddane zwierzchniemu nadzorowi Policji, która ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne. Wojewodowie wydali wówczas odpowiednie polecenia prezydentom, burmistrzom, wójtom, którzy dysponują formacjami tego typu.

O pilne przywrócenie normalnych zasad funkcjonowania straży miejskich apelowała do MSWiA pod koniec maja Unia Metropolii Polskich. Organizacja argumentowała, że walka z COVID-19 zahamowała realizację codziennych obowiązków, do których straże zostały powołane. Niektóre samorządy jak np. Ciechanów czy Wołomin wystąpiły do wojewody o zwrot kosztów z tego tytułu. Ciechanów np. za okres od 31 marca do 31 maja oszacował je na kwotę ponad 116 tys. zł.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł tłumaczy jednak, że „Wydane polecenie precyzuje w jaki sposób straż gminna (miejska) ma realizować swoje ustawowe zadania w czasie epidemii COVID-19. W kwestii kosztów związanych z funkcjonowaniem straży gminnych (miejskich) nie ma podstaw prawnych do występowania o zwrot tych kosztów w związku z wykonywaniem polecenia Wojewody. Pragniemy podkreślić, że zgodnie z ustawą o strażach gminnych koszty finansowe związane z funkcjonowaniem straży gminnych (miejskich) pokrywane są z budżetu gminy (miasta)”.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x