Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej do likwidacji


fot. ilustracyjne


Miasto zamierza zlikwidować od 1 stycznia 2021 r. mieszczącą się przy ulicy Sienkiewicza Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zgodnie z procedurą, pod obrady mającej się odbyć jutro sesji rady miasta wniesiony został projekt uchwały o zamiarze likwidacji wspomnianej placówki. Skąd ta decyzja?

W uzasadnieniu do proponowanego radnym projektu uchwały, przeczytać można m.in. takie powody:

„Pomimo usytuowania na parterze budynku lokal nie jest przystosowany do obsługi interesantów z niepełnosprawnościami.

Miesięczny koszt utrzymania lokalu (czynsz, energia elektr. ,woda) wynosi ok. 1050 zł. Całkowity koszt utrzymania filii wraz z pracownikiem wynosi ok. 60 tys. zł. rocznie.

Liczba czytelników ogółem w Filii nr 2 wynosi 340 osób. W 2019 r. filię odwiedziło przez cały rok 3 195 osób, co daje średnio 18 odwiedzin dziennie. Roczna liczba wypożyczeń wyniosła 4152 (średnio 24 dziennie).

Uwzględniając niewielką odległość od siedziby głównej biblioteki, kończący się okres obowiązywania umowy najmu lokalu, gdzie usytuowana jest Filia nr 2, trudność z przystosowaniem lokalu do wymogów Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, sporadyczne korzystanie mieszkańców z zasobów filii, racjonalizację kosztów utrzymania placówki, organizator uznał za zasadne podjęcie działań w sprawie zamiaru likwidacji Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Prusa w Mławie.”

Zgodnie z procedurą na 6 miesięcy przed podjęciem decyzji o likwidacji takiej jednostki, należy podjąć uchwałę o zamiarze jej likwidacji i podać ją do wiadomości publicznej oraz zasięgnąć opinii jednostki sprawującej nadzór merytoryczny nad działalnością biblioteki. Dopiero wtedy – w tym przypadku  w grudniu – rada może podjąć uchwałę o likwidacji filii.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pozdro
Pozdro
1 rok temu

18 osób i 24 książki dziennie – to chyba nie jest tak mało jak na filię biblioteki w małym miasteczku? No i jak już ktoś pisał, nie jest to placówka, która ma zarabiać.

dddd
dddd
1 rok temu

Może jest już kupiec, i stat ta eksmisja, co się stanie z lokalem?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  dddd

To lokal Spółdzielni Mieszkaniowej jak coś.

dddd
dddd
1 rok temu

Dziesiątki tysięcy leka ręką wyrzucane są na kwiatki w parku, a na Bibliotekę żałują parę groszy, tragedia.

Niebieski
Niebieski
1 rok temu

Nie jest to placowka nastawiona na zarobek A na szerzenie kultury. A możemy prosić o wyliczenia biblioteki na 3 maja?

Niepełnosprawna
Niepełnosprawna
1 rok temu

Jako osobie niepełnosprawnej dużo łatwiej jest mi wejść do biblioteki na ul. Sienkiewicza niż do biblioteki głównej, zwłaszcza po książki dla dzieci.

Niebieski
Niebieski
1 rok temu

Ile osób straci pracę?

Czerwony
Czerwony
1 rok temu
Reply to  Niebieski

Jak widać z wyliczeń dalsze utrzymywanie tej filii jest bez sensu, kilkunastu stałych czytelników to bardzo mało.
Słuszna decyzja.

Mała
Mała
1 rok temu
Reply to  Niebieski

Ile osób straci pracę? A czy martwisz się jak codziennie ludzie tracą pracę? A martwisz się o pojedyncze jednostki ?!?! Niech wybiorą doswiadczonych A,,podlotki,, do zwolnienia . A takie osoby mogą pracować w LG czy wipasz. Chyba że wygodna posadka nie dorówna tym naszym zakładom dającym pracę.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x