Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Oszuści skuteczni, my łatwowierni.  Działdowianin stracił 160 tys. zł


Tym razem to mieszkaniec powiatu działdowskiego padł ofiarą kolejnej modyfikacji oszustwa przy użyciu tzw. „metody na policjanta”. Przestępca podając się za policjanta, przekonał go, że bierze udział w akcji wymierzonej przeciwko przestępcom i w ten sposób pozbawił go znacznej kwoty oszczędności.


Jak podaje działdowska policja, we wtorek (16.06.2020) w powiecie działdowskim nieznany sprawca dzwoniąc z zastrzeżonego numeru telefonu na numer stacjonarny, należący do mieszkańca powiatu działdowskiego, oszukał go podając się za policjanta, a następnie namówił mężczyznę do udziału w „akcji policyjnej” polegającej na prowokacji wymierzonej w przestępców ujawniających dane bankowe. Aby osiągnąć swój cel, namówił seniora do założenia konta internetowego w banku, gdzie wymieniony posiadał już rachunek bankowy, a następnie po uzyskaniu loginu dostał się na konto mężczyzny, z którego dokonał przelewu pieniędzy. Pokrzywdzony stracił ponad 160 tys. zł.

Dzień później telefoniczne próby  oszustwa metodą „na wnuczka” odnotowali przasnyscy policjanci.

Policja apeluje o zachowanie szczególnych środków ostrożności, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług bankowości internetowej i mobilnej. Pamiętajmy, oszuści są bezwzględni i zrobią wszystko aby osiągnąć swój cel. Wykorzystają do tego zaufanie innych osób do policjantów, czy przedstawicieli innych instytucji. Nie ma dla nich znaczenia wiek, sytuacja rodzinna, poziom życia i stan zdrowia osób, które atakują. W swojej chciwości nie cofną się przed „wyczyszczeniem kont” swoich ofiar do zera.

Dlatego zwracajmy uwagę na to, jakie dane i komu udostępniamy. Często podpisując zgody handlowe czy akceptując regulaminy, niepotrzebnie wyrażamy zgodę na udostępniane naszych danych innym podmiotom i instytucjom. Dane osobowe, to bardzo cenny „towar”, szczególnie dla oszustów, którzy chętnie skorzystają z okazji pozyskania naszych danych i skorzystania z nich w celu np. zaciągnięcia pożyczki czy kredytu. Starajmy się nie udostępniać zbyt pochopnie swoich danych poprzez formularze internetowe oraz telefonicznie. Weryfikujmy to, czy osoby które się z nami kontaktują, są rzeczywiście przedstawicielami instytucji, o których mówią.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x