Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Następna gwiazdka na pagonach dla Tadeusza JasińskiegoTadeusz Jasiński – prezes mławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – został awansowany do stopnia kapitana. Awans w imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczyli mu w środę 17 czerwca 2020 r. w sali ślubów mławskiego ratusza Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ciechanowie ppłk Krzysztof Futyma i zastępca dowódcy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Radzisław Smółkowski.

Z wnioskiem o awans kombatanta wystąpiło mławskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dodatkowo podczas środowej uroczystości w urzędzie miasta, na której była obecna również córka awansowanego, ppłk Krzysztof Futyma wręczył kapitanowi Tadeuszowi Jasińskiemu medal pamiątkowy i gratulacje na piśmie, ppłk Radzisław Smółkowski – okolicznościowy ryngraf, natomiast burmistrz Sławomir Kowalewski wręczył list gratulacyjny oraz zestaw upominków związanych z miastem – m.in. pamiątkowy witraż w kształcie ratusza oraz przypinkę z herbem miasta.

Kapitan Tadeusz Jasiński podzielił się z obecnymi w sali ślubów swoimi wspomnieniami z okresu działalności konspiracyjnej podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, kiedy to pomagał m.in. słynnemu oddziałowi Wacława Grabowskiego Puszczyka, a także z czasu swojej pracy jako nauczyciel chemii i fizyki. – Ja w oddziale Puszczyka co prawda nie byłem, ale opiekowałem się nimi, zapewniałem wyżywienie – wspominał. Jak podkreślał, była to ryzykowna działalność, bo można było przez to stracić wolność, a nawet życie, jednak zarówno on, jak i jego najbliżsi, zdawali sobie sprawę z podejmowanego ryzyka.

źródło i fot. UMM

oprac.red

Tadeusz Jasiński  (ur.1929 r), żołnierz Armii Krajowej,  nauczyciel, działacz społeczny. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koła w Mławie, inicjator działań na rzecz pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego, m.in. żołnierzy Wacława Grabowskiego Puszczyka. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, odznaką Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, odznaką Za zasługi dla województwa ciechanowskiego, srebrnym medalem Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, medalem Pro Patria i Złotym Krzyżem Zasługi.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x