Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Różnorodność i atrakcyjność, czyli wakacje na Mazowszu


fot. arch. Muzem Wsi Radomskiej

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele wakacyjnych planów trzeba zmienić. Władze województwa zachęcają, aby przynajmniej część urlopu zaplanować blisko, czyli na Mazowszu. To nie tylko szansa na udany wypoczynek, ale również wsparcie regionalnej turystyki i okazja do lepszego poznania swojego regionu – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Mazowsze to największe województwo, bardzo różnorodne i ciekawe. A co ważne, odkrywając jego uroki, nie spędzimy wielu godzin w aucie czy pociągu. Ostatnie miesiące pokazały, że zbliżające się lato będzie inne niż w ubiegłych latach. Jak wynika z badań ponad połowa Polaków zamierza spędzić te wakacje w kraju.

– Samorząd województwa będzie w te wakacje zachęcać do wypoczynku na Mazowszu. Kampania promująca wypoczynek weekendowy i wakacyjny będzie skierowana do osób aktywnych, lubiących spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną przy dobrym i zdrowym jedzeniu. Chcemy pokazać Mazowsze jako dobry kierunek zarówno na wyjazd weekendowy, jak i dłuższy wypoczynek. Promujemy Mazowsze bogate w walory naturalne – przyrodnicze i krajobrazowe oraz perły dziedzictwa kulturowego i  historycznego – wskazuje marszałek województwa Adam Struzik.

Odwiedzający Mazowsze mogą wybierać spośród wielu miejsc noclegowych o różnym standardzie i lokalizacjach. W regionie jest ponad 600 obiektów, które mogą przyjąć 6,3 tys. gości. Ponad 100 z  nich to kwatery agroturystyczne.

PO MAZOWSZU ROWEREM I KAJAKIEM

Na energicznych i żądnych przygód czekają setki kilometrów wyjątkowych szlaków. Jeden z nich jest wyznaczony w okolicach Czerwińska. Niewielkie miasteczko nad Wisłą chętnie odwiedzają turyści, których przyciągają tu spokój, piękne widoki i cenne zabytki. Niezbyt długa trasa  składa się z kontrastów. Spod wysokich, kamiennych ścian romańskiego opactwa szlak prowadzi ku małym drewnianym kościółkom. Na początku spod kół umyka asfalt, ale pod koniec trasy w okolicach Chociszewa pojawią się nadwiślańskie ścieżki. Inną propozycją dla aktywnych jest żeglowanie m.in.: po Zalewie Zegrzyńskim, spływy kajakowe Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem.

CIECHANOWSKI ZAMEK

fot. arch. Zamek Książąt Mazowieckich

Jedną z najważniejszych atrakcji miasta jest położony nad rzeką Łydynią zamek książąt mazowieckich. Największy okres świetności zamku to panowanie księcia Janusza I, syna Siemowita, który po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem w 1410 r. przebudował go na swą rezydencję, stawiając okazały budynek mieszkalny. Zwiedzając zamek, warto obejrzeć wystawę prezentującą różne rodzaje broni białej i palnej oraz uzbrojenia ochronnego z okresu XIV-XVIII wieku.


ROMANTYZM W OPINOGÓRZE

fot. UMWM

Niedaleko Ciechanowa (ok. 8 km na wschód) pośród urokliwego parku krajobrazowego, znajduje się malowniczo położone Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Muzeum mieści się w dawnym zespole pałacowym Krasińskich, obejmującym pałac i zameczek. Neogotycki pałacyk zaprasza na spotkanie z najsłynniejszym z rodu Krasińskich – Zygmuntem. Zobaczyć tu można wczesne wydania książek poety, jego oryginalne listy, a także liczne portrety. Do wypoczynku zachęca park w stylu angielskim, a dobrej muzyki i poezji posłuchać można w wyremontowanej niedawno, dzięki funduszom unijnym opinogórskiej oranżerii. Nudzić nie będą się najmłodsi, czeka na nich plac zabaw, a starsi odpocząć mogą na marmurowej ławeczce, wykonanej w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy poety.

WENECJA MAZOWSZA

Ceniący aktywny wypoczynek powinni wybrać się do Pułtuska. Mieszczący się w dawnym zamku, rezydencji biskupów płockich – Dom Polonii proponuje turystom wiele atrakcji m.in. romantyczną wyprawę gondolami po rzece Narew. Można także wypożyczyć inny sprzęt wodny – kajaki, łódki, rowery wodne.

Okazji do pływania nie brakuje, bo Pułtusk, dzięki licznym kanałom połączonym z Narwią nazywany jest Wenecją Mazowsza. Skorzystać można też z kortów tenisowych, boiska do siatkówki plażowej czy zagrać w bilard. Najmłodsi wesoło spędzą czas na placu zabaw.

W SERCU MAZOWSZA

Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych zachwycą Twierdza Modlin, ale też liczne zamki. Po Mazowszu można również wędrować szlakami Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Pasjonaci techniki i historii powinni wybrać się do Żyrardowa – prawdziwej perełki na skalę europejską, zrewitalizowanej przy wsparciu środków z UE XIX-wiecznej osady fabrycznej, która zaskakuje industrialną architekturą.

SZKUTĄ PO WIŚLE

fot. Biuro Prasowe UMWM

Królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej na wiślanych wodach. „Dar Mazowsza” powstał w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dzięki środkom z budżetu województwa. Kadłub łodzi ma 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Więcej na: www.rokwisly.pl.


RODZINNE WAKACJE

Farma Iluzji w Mościskach, nowo otwarty Suntago Wodny Świat w Park of Poland we Wręczy czy Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym oraz Park Bajka w Błoniu i Julinek to miejsca, w których najmłodsi nie będą się nudzić.

fot. Marcin Brzomiński

Wielką frajdą dla małych i dużych podróżników może być wyprawa do Sochaczewa. Podróż kolejką wąskotorową to świetna propozycja dla całej rodziny. Najmłodszych na pewno ucieszy ognisko i pieczenie kiełbasek, starsi na wyprawę mogą zabrać rowery. Przejażdżka zaczyna się od zwiedzania muzeum i zabytkowych pociągów. W  trasę wyruszymy natomiast w wagonach typu 1A, które ciągnie zabytkowa lokomotywa spalinowa Lxd2-342. Pociąg retro rusza z  Sochaczewa w stronę Wilcza Tułowskiego. Przemierzając malownicze pola i lasy, zabytkowy skład dociera na skraj Puszczy Kampinoskiej. To pierwszy przystanek na trasie, podczas którego można wybrać się na spacer. Po nim pociąg rusza dalej – do stacji Tułowice, gdzie znajduje się kolejne miejsce odpoczynku – Osada Puszczańska nad kanałem Łasica. Tu dla wszystkich podróżnych organizowane jest ognisko oraz grill.

Więcej o wakacyjnych ofertach: https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,8072,odpocznij-na-mazowszu-otwarcie-sezonu-turystycznego.html

 

mat. sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]