Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jeden z dziesięciu, a właściwie z jedenastu


Zwycięzca może być tylko jeden, w tej rozgrywce  nie ma remisów. Nie mam tu jednak na myśli popularnego teleturnieju, ale już bardzo nieodległe wybory Prezydenta RP. Co prawda w programie Sznuka też zwycięża tylko jeden, ale dzieje się to według nieco innych reguł. Wykazać się tam trzeba wyrywkową co prawda, ale szeroką wiedzą z przeróżnych dziedzin. Takiego warunku nie ma w wyborach. Jedyną barierą jest zebranie 100 tysięcy podpisów, a potem już tylko kampania zamierzeń, obietnic i umizgów.


No bo czego możemy spodziewać się od takiego kandydata? Nie żyjemy w systemie prezydenckim, w którym prezydent ma pełnię władzy wykonawczej i rzeczywiście swoje zapowiedzi może po wyborach wdrożyć bezpośrednio w życie. Owszem, Prezydent RP ma swoje konstytucyjne kompetencje np. odnośnie reprezentowania państwa w stosunkach międzynarodowych, zwierzchnika sił zbrojnych czy veta wobec ustaw.

Nie oszukujmy się jednak. Prezydent skazany jest na współpracę z tą siłą polityczną, która ma większość parlamentarną i stworzy rząd. Może oczywiście być hamulcowym, neutralnym lub wspierającym, ale tylko w tych skrajnych przypadkach będzie wyrazisty. Oczywiście dla każdej zwycięskiej siły politycznej najkorzystniejszy jest wariant, gdy prezydentem zostaje „swój”kandydat. Tak jest za PiS-u, tak było za poprzedników i tak będzie u następców.

Gdyby wsłuchać się w echa kampanii prowadzonej przez kandydatów, to oczywiście najgłośniej medialnie brzmią tezy kandydatów głównych sił politycznych. A jakie wnioski a tych kampanii? Kandydują sami nieudacznicy! Ten jest uległy i posłuszny, tamten jest awaria, inny z kolei nas zdeprawuje, ów zaś jest populistą.  

Jak wiemy, w Mławie pojawić się ma obecnie urzędujący prezydent i jednocześnie kandydat – Andrzej Duda. Co powie mieszkańcom naszego miasta i z jaką reakcją się tu spotka? Wszakże kandydat PiS ale też i kandydat PO mają tak wielu zaciekłych przeciwników.

Mamy jednak wybór. Można oddać głos na Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego czy Stanisława Żółtka, a każdy z nas ma jeden głos do dyspozycji.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kaktus
kaktus
1 rok temu

Może szkoda, że nie jak w programie 1 z 10, przynajmniej zobaczylibyśmy jaką wiedzą dysponują kandydaci.

Ks SK
Ks SK
1 rok temu

Proponuję delegalizację PiS i PO. Polityka w ich wykonaniu to tylko podziały. Bez siebie te partie by nie istniały. Wywodzą się z tego samego środowiska, a od tyłu lat skaczą sobie do gardeł. Zwykli ludzie przenoszą te podziały na znajomych, rodzinę itd. To my ich finansujemy. To my nie powinniśmy pozwalać na wojenki, które są im potrzebne by utrzymywać się na politycznej scenie. Zaraz pewnie pojawi się Xawery, że Trzaskowski to super lub Hemi, że to Duda. Połowa społeczeństwa jest zaangażowana w ten spór, drugiej to wogole nie interesuje.

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Ks SK

Gdybyś był bardziej spostrzegawczy Ks SK — to powinieneś wiedzieć że Xawery, zrezygnował z pisania postów na jakiś czas /chyba słusznie/, aby przestać się boksować z tym sławetnym HEMIM , Będąc bacznym obserwatorem wieści z portalu znam te potyczki, moim zdaniem piszcie i mówcie o PIS co chcecie, ale ja nigdy nie przywyknę do pisowskiej obłudy, poglądami możemy się zawsze różnić, ALE PISOWSKA OBŁUDA JEST NIEWYBACZALNA . Zwłaszcza teraz w końcówce tej kampanii, ale nie możemy przechodzić obojętnie do wieści jakie proponuje nam kler, przyrównując MORAWIECKIEGO I SZUMOWSKIEGO DO APOSTOŁOW, tylko zapominają o tym że ś.w ŁUKASZ MÓWIŁ TAKŻE ZE WOLNOŚĆ JEST WTEDY GDY NARÓD TWORZY JEDNOŚĆ–A LUD W NIM ZYJĄCY CZUJĘ SIĘ WŁODARZEM, A NIE ZAŚ NIEWOLNIKIEM GARSTKI OPETANYCH..!!!

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu

A jednak to prawda co powiedział TUSK, że kampania DUDY to wstyd na cały świat, o mówieniu o IDEOLOGI LGBT, a czy religia w szkołach to nie jest narzucanie IDEOLOGI. Te całe krasomówcze przemowy i mieszanie pojęc, mówienie cały czas o LGBT POKAZUJE TYLKO JEDNO ŻE DUDA CHCE ZWYCIĘSTWA TRZASKOWSKIEGO—–bo skrót LGBT który cały czas pokazuje DUDA w swej kampanii oznacza tylko jedno że ==== L -EPIEJ G -DY B-ĘDZIE T-RZASKOWSKI !!!!!!

Olka
Olka
1 rok temu
Reply to  ADVOCEM

Wmawiają ideologię LGBT bo tym chcą przykryć pedofilię wśród księży. Na księży nie wolno podobno podnosić ręki, bo każdy ma prawo się pomylić. Trzeba się modlić za księży pedofili, przecież tak głoszą biskupi.
Nowe powiedzenie PIS :
LGBT to nie ludzie.
Tak cały świat już komentuje wystąpienia Dudy stwierdzając, że Duda jest sojusznikiem rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość.

mławianka
mławianka
1 rok temu

Tak, każdy z nas ma jeden głos do dyspozycji naprawdę trzeba się dobrze zastanowić, żeby dobrze spożytkować ten głos, chociaż w sumie, to i tak główna walka rozegra się po 2 tygodniach od pierwszej tury miedzy dwoma kandydatami, którzy przeszli przez pierwsze sito.

Miejmy tylko nadzieję, że nie będzie fałszowania tych wyborów i że będą uczciwie przeprowadzone z poszanowaniem prawa i konstytucji.

Co niektórzy już wrzeszczą, że konstytucja nie jest ich, tylko pokomusza, a to może źle wróżyć.

Obym się myliła…

Pers
Pers
1 rok temu
Reply to  mławianka

PiS zrobi wiele, żeby władze utrzymać. Obawiam się, że w sytuacji wyrównanej walki, może dojść do nieuczciwych praktyk podczas liczenia głosów.

ADVOCEM
ADVOCEM
1 rok temu
Reply to  Pers

Pers masz słuszną uwagę, tym BARDZIEJ ze ostatnie sondaże, wskszuja ze w II Turze, spotkają się, Duda i RAFAL TRZASKOWSKI, a pierwsze sondaże II tury pokazują ze DUDY, jest minimalną. Tak to wyglada. Duda== 48,8 RAFAL TRZASKOWSKI == 48,0 procent poparcia, a nie zdecydowanych jest jest 3,2 procent, jak widac jest olbrzymia szansa,ze Polacy tej zmiany dokonaja, bo MAJĄ DOŚĆ RZĄDÓW PIS !!!!

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x