Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

1,3 mld zł umorzonych składek w mazowieckiem. To najwięcej w kraju


W województwie mazowieckim ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek skorzystało już 280,5 tys. firm. Umorzono łącznie 1,288 mld zł należności. To najwyższa kwota w kraju. 


Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek można uzyskać w wysokości 100% lub 50% ich łącznej kwoty. Zależy to od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Wsparcie stanowi część tzw. tarczy antykryzysowej, której zadaniem jest pomóc firmom w trudnym okresie pandemii koronawirusa. Mazowieccy przedsiębiorcy tłumnie korzystają z tej możliwości. Wg danych dostępnych na dzień 5 czerwca ZUS zwolnił ze składek 280,5 tys. firm. Łączna kwota umorzeń w regionie wyniosła 1,288 mld zł i stanowi to aż 17% środków wykorzystanych na ten cel w całym kraju.

Najwięcej zwolnień udzieliły 3 warszawskie oddziały ZUS. Wsparcie otrzymało tutaj 185 tys. podmiotów, a kwota umorzeń wyniosła 941 mln zł. Drugi w kolejności jest region radomski, gdzie oddział ZUS udzielił zwolnień dla 36,6 tys. firm na kwotę 101,7 mln zł. Liczba podmiotów zwolnionych ze składek przez płocki oddział ZUS jest co prawda mniejsza, bo wynosi 34,2 tys., ale za to wartość wsparcia jest wyższa, bo osiągnęła dotychczas 169,5 mln zł. Z kolei na terenie siedleckiego oddziału ZUS umorzono 75,5 mln zł składek 24,6 tys. podmiotom.

Od 30 maja na Platformie Usług Elektronicznych ZUS dostępna jestnowa opcja.Istnieje teraz możliwość podglądu szczegółów wniosków o zwolnienie z opłacania składek.Funkcja ta jest dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski RDZ. Informacje są prezentowane w zakładce Płatnik w bocznym menu [Dokumenty i Wiadomości] w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

ZUS zachęca, aby wnioski w sprawie tarczy antykryzysowej składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (www.pue.zus.pl). Pozwoli to uniknąć wielu błędów i przyspieszy cały proces obsługi. Druki można przekazać jednak także za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w placówce ZUS.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać m.in. małe firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych do 9 osób.  Zwolnieni mogą być także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia) lub dochodem do 7 000 zł.Wsparcie dotyczy również firm zgłaszających do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, ale w ich przypadku umorzeniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek obejmuje także spółdzielnie socjalne. Umorzenie należności dotyczy składek zarówno za przedsiębiorcę jak i pracujące dla niego osoby.

Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z „tarczy antykryzysowej”, jakie są wymagania, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x