Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wybory prezydenckie. Można jeszcze zgłaszać się do komisji i wybrać sposób głosowania


Znany już jest termin wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca 2020 r.  Jutro mija termin zgłoszenia kandydatów na prezydenta, przez zarejestrowane komitety. Ustalenie terminu wyborów powoduje, że w życie wchodzi nowy kalendarz wyborczy. Jest w nim zawarte kilka terminów ważnych dla nas jako wyborców, na które trzeba zwrócić uwagę.


  • do 12 czerwca 2020 r. pełnomocnicy wyborczy komitetów lub osoby przez nich upoważnione mogą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych;
  • do 16 czerwca 2020 r. zgłaszanie właściwemu komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju;
  • do 19 czerwca 2020 r. składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania;
  • do 23 czerwca 2020 r. składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania oraz zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju przez wyborców podlegających obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych;
  • do 26 czerwca 2020 r. zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5. dniu przed dniem wyborów.

Pełne informacje o sposobie dokonania zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego oraz druk zgłoszenia można znaleźć NA TEJ STRONIE, natomiast pełna informacja o sposobie dopisania się do spisu wyborców jest opublikowana TUTAJ.

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub wyborca, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat, może skorzystać z możliwości głosowania przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem takiej osoby może być tylko ktoś wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania oraz wzór zgody na przyjęcie pełnomocnictwa publikujemy w plikach do pobrania.

Warto dodać, że na platformie gov.pl dostępne są następujące elektroniczne usługi wyborcze: 

  • Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców – usługa dostosowana do obecnych wyborów prezydenckich;
  • Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Usługi te dostępne są pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-uslugi-wyborczej (po skorzystaniu z wizarda można przejść do wybranej usługi).

Operatorzy systemu informują: „Podobnie jak w poprzednich wyborach, rekomendujemy Państwu przekazanie informacji o statusie procedowanych wniosków wnioskodawcy – e-mailowo lub telefonicznie. Wysłanie takiej informacji wyeliminuje ewentualne nieporozumienia i pozwoli na zmniejszenie liczby zapytań ze strony użytkowników. Jest to szczególnie istotne w przypadku odmowy wpisu bądź konieczności uzupełnienia wniosku”.

źródło: UMM

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x