Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Policja ma dar perswazji. Historia odwołanego zebrania w sprawie podwyżki śmieci


Drastyczna podwyżka cen odbioru śmieci i zmiana metody naliczania opłaty dla mieszkańców nadal budzi duże zainteresowanie. O zorganizowanie zebrania osiedlowego w tej sprawie zwróciła się jedna ze wspólnot mieszkaniowych na Osiedlu Młodych. Zarząd osiedla nr 15 postanowił je zorganizować w czwartek 4 czerwca (wczoraj). W ostatniej chwili jednak je odwołał nie podając przyczyny. Dlaczego?


Otóż zwołując osiedlowe zebranie, zarząd osiedla  doszedł do wniosku, że bezpieczniej będzie zorganizować je na świeżym powietrzu, przed jednym z bloków, choć zwykle takie zebrania odbywały się w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 3. W ogłoszeniu o zebraniu organizatorzy przypomnieli o obowiązku posiadania i noszenia maseczek. Na dzień przed zebraniem sprawą zainteresowała się mławska policja.

Policjant Wydziału Prewencji KPP w Mławie kontaktował się w dniu 3 maja br., z przedstawicielem Zarządu Osiedla nr 5 w Mławie, na zasadzie współpracy z Zarządem, w związku z organizowanym zebraniem. Informacja o zebraniu pojawiła się na klatkach schodowych bloków Osiedla Młodych. Rozmowa miała na celu przypomnienie o kwestiach bezpieczeństwa, dotyczących organizowania zebrań w dobie epidemii, tj. zakrywania ust i nosa, zachowania bezpiecznej odległości.

Przedstawiciel zarządu poinformował, że spodziewa się dużego zainteresowania w związku z tematem cen wywozu odpadów, i zebranie może mieć  formę zgromadzenia.  W związku z tym, policjant udzielił porady, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem,  przeprowadzić takie zgromadzenie w dobie nadal obowiązujących obostrzeń, tj. na podstawie  § 15.  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach – wyjaśnia asp.szt. Anna Pawłowska oficer prasowy KPP w Mławie.

Ta rozmowa prewencyjna przyniosła taki skutek, że zebranie w ostatniej chwili odwołano. Tyle, że to nie był koniec czynności podejmowanych przez policję. Funkcjonariusz tego samego dnia co z Szymonem Wyrostkiem (przewodniczącym zarządu Osiedla Młodych) kontaktował się telefonicznie z Kamilem Przybyszewskim, wypytując go m.in. czy jest organizatorem zebrania na Osiedlu Młodych. O to jaki był powód kontaktu w sprawie osiedlowego zebrania z inną niż organizator osobą zapytaliśmy mławską komendę policji.

Kontaktowaliśmy się z Zarządem Osiedla na Wólce na takich samych zasadach i podstawach prawnych jak z Zarządem Osiedla Nr 15. Naszym celem było ustalenie, czy planowane jest spotkanie z mieszkańcami i udzielić porady prawnej, co do sposobu organizacji spotkania.

Podstawowym zadaniem Policji jest zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom ( Ustawa o Policji art. 1 pkt  3) . W tym celu współpracujemy m.in. z samorządem oraz organizacjami społecznymi ( w tym przypadku z zarządami osiedli) . Uzyskaliśmy informację, że przedstawiciele dwóch zarządów osiedli w Mławie planują w najbliższym czasie zorganizować spotkanie z mieszkańcami w sprawie cen wywozu odpadów. Naszym celem było ustalenie formy tego spotkania oraz udzielenie porady prawnej jak zgodnie z obowiązującymi przepisami takie spotkanie zorganizować – informuje asp.szt. Anna Pawłowska.

Co oznaczają przepisy, na jakie powołuje się Policja? Otóż najogólniej mówiąc  § 15 przywołanego rozporządzenia zakazuje organizowania zgromadzeń (w przestrzeniach otwartych) o liczbie osób przekraczającej 150, a uczestnicy takiego zgromadzenia, obowiązani są do zachowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa. O organizacji tak rozumianego zebrania należy też powiadomić z wyprzedzeniem odpowiedni urząd.

Co prawda w historii zebrań osiedlowych takie chyba najliczniejsze odbywały się na Wólce w sprawach zlikwidowanego przejazdu kolejowego, ale i wówczas liczba zgromadzonych nie przekraczała 100 osób. Zwykle na takich zebraniach pojawia się kilkanaście, czy kilkadziesiąt osób. Jak jednak widać mławska policja dmucha na zimne i już w zarodku zapobiega wykroczeniom i przestępstwom.

Nie oznacza to, że takie zebranie w ogóle się nie odbędzie. Przewodniczący zarządu osiedla Szymon Wyrostek zapowiada, że jednak zostanie ono zorganizowane, choć być może w innej formie.  

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
21 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Green
Green
1 rok temu

Burmistrz boi się spotkać oko w oko z mieszkańcami w tej sprawie, zamiast tego, z ironicznym uśmiechem na antenach mediów tlumaczy prywatną firmę z tak wysokich podwyzek, szkoda tylko że robi to za nasze pieniądze

bezinteresowny
bezinteresowny
1 rok temu

Tylko idio.. mogli połączyć cenę za wywóz śmieci z zużyciem wody. Chyba, że mają w tym osobisty interes.?!!! A to przepraszam za idio…

Egon
Egon
1 rok temu

Od kiedy to Policja udziela porad prawnych ? A policjant to radca prawny ? To powinno być zgłoszone do Komendy Głownej Policji bo ta ingerencja w wolność zgromadzeń brzydko pachnie. Zgromadzenia do 150 osob mogą się odbywać, wiec Policji wara od tego.

Wuwu
Wuwu
1 rok temu

Tak się załatwia sprawy w Mławie… Jest duża jednak szansa, że do referendum dojdzie 🙂

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

W. Sprawie wystepuje jeszcze pan R ale jak ich gasił na debacie o bezpieczenstwie to do niego nie odważyli sie dzwonić
Panowie Kamil Zbigniew i Szymon trzymamy kciuki dacie rade wielu mieszkancow jest z wami dajcie lajki niech wiedzą

jan
jan
1 rok temu

Możecie sobie organizować zebrania to nic nie da. Jedyne rozwiązanie to referendum ze wszytkim innym nasz wspaniałomyślny burmistrz sobie poradzi. Zamiast pisać skargi zainicjujcie referendum to jedyny sposób. Śmieci wiadomo że muszą trochę w góre pójść ale niech to będzie sprawiedliwe dla wszystkich bo woda nie .a nic wspólnego ze śmieciami.

prawdziwy
prawdziwy
1 rok temu

ręce kowala są długie a język jeszcze dłuższy. boi się zgromadzeń żeby ludzie się nie buntowali za taką podwyżką śmieci. sam wykorzystał pandemię do zrobienia przetargu i sesji, żeby ludzie nie przyszli protestować. a teraz latają po TV i nagrywają wywiady na siłę żeby dupochrona robić. DLACZEGO TAK NIE BIEGALI PRZED SESJĄ ŻEBY UŚWIADOMIĆ MIESZKAŃCÓW???? cwaniaki obłudne. posadzić ich na taczki i powieść na tych biodegradowalnych śmieciach.

ekhm
ekhm
1 rok temu

Z całym szacunkiem do mławskiej policji, ale ta prewencja to taka lekko wybiórcza.

Tomek
Tomek
1 rok temu
Reply to  ekhm

jest takie powiedzenie „nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu”

Saper Wodiczko
Saper Wodiczko
1 rok temu

Nasz przewidywalny wódz wie że koszty za wywóz śmieci spadna.A no dlatego że wody w tym naszym City zabraknie .sytuacja pod względem wody jest kiepska,a będzie jeszcze gorzej.A więc jak to dawniej bywało bedziemy prać nasze gacie w seraczu,tak zaniedbanej i niedocenionej żeczółce.

live trash maters
live trash maters
1 rok temu

Można też zrobić stream na FB i YT . Napewno weźmnie w nim dużo osób. I jakkby info jeszcze poszło jeszcze na codzienniku i pocztą pantoflową mogła by być duża frekwencja.

reduta Ordona
reduta Ordona
1 rok temu

Ale szybka reakcja …. no niesamowite – ale już na ulicy Kościuszki przy Ordona to policja nie widzi jak parkowane są samochody – masakra (nie wymigujcie się Strażą Miejską). Przy „burgerach” samochody regularnie stoją pomiędzy dwoma zakazami parkowania i nic – no ale jakby może było bliżej komendy…..
Skrzyżowania Ordona i Kościuszki – masakra .. ale tego nie widzą …
Tutaj proszę – jaka szybka reakcja – czyżby „ktoś wyżej” zmotywował do działania? …. Ja tylko pytam .. 🙂

nie architekt
nie architekt
1 rok temu
Reply to  reduta Ordona

a co policja ma zrobić . jak dewelopery rządzą . ludzie..ludzie… uciekajta …developery na wieś przyjechali… postawić apartamentowiec bez infrastruktury bo taniej .. albo po trzy samochody w rodzinie a jedno miejsce . żeby nie było że komuś zazdroszczę . fajnie że się wszystko rozwija i ludzie kupują nowe eM ale nie w taki sposób.

loto
loto
1 rok temu
Reply to  nie architekt

A co mnie to obchodzi, że ktoś kupił mieszkanie i ma 3 auta? Trzeba było wcześniej myśleć, albo niech sobie zrobią dziki parking za blokiem. Blokują ruch na ulicy i robią to pod zakazem.

Obatel
Obatel
1 rok temu
Reply to  loto

Polecam Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa Kilka razy zgłoszenie i zaczynają działać

XYZ
XYZ
1 rok temu
Reply to  nie architekt

Na Kościuszki nie każdy ma nawet jedno miejsce parkingowe . Tak się buduje w Mławie . Ktoś wydaje na to pozwolenie .

Daniel
Daniel
1 rok temu
Reply to  reduta Ordona

prezes dal tej zmianie po 500 aby dobrze gryzly… ale tez poprzediom ich zmiane zaczal rozliczac i schetyna juz zapowiedzial zy ich rozliczy za pacyfikacje siedzacych pod sejmem… wladek gomolka a nawet adolf hitler siedzieli wpierw a teraz milicja w paryzu lala spoko sedziow zolte kamizelki – trump wlasnie milicjantow odzial w moro jako soldatow… virus jako bron biologiczna ma to wrescie posprzatac… III wojna swiatowa wlasnie rozpedza sie… polska juz ponad 10% bezrobocie jest faktem i ogromne pijanstwo – latwiej bedzie manipulowac kto lepszego sortu prawdziwy patryjot bo kartole jedynie polskie zre…

marian
marian
1 rok temu
Reply to  reduta Ordona

i cały KRUS parkuje

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Cena śmieci nie wynika z kosztów, co widać po cenach śmieci u sąsiadów. Tutaj jest parcie na spalarnie śmieci. Ewidentne.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Weźcie tube i stańcie przed blokami. Mieszkańcy mogą korzystać z tego spotkania na balkonach i w oknach. Wtedy będzie ok.

syk
syk
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

no to wez

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x