Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Niezwykły koncert w Dwukołach


fot.J.Folborski/Z.Lemański


Druga połowa maja to czas gdy w stawie przy siedzibie Nadleśnictwa w Dwukołach rozpoczynają się żabie koncerty.

W tym roku z uwagi na chłodną aurę inauguracja nastąpiła nieco później wraz z nastaniem cieplejszych słonecznych dni. Koncerty będą trwały do początku lata. Związane są one z cyklem rozwojowym płazów, które żyją na lądzie, ale część życia muszą spędzić w wodzie, gdzie odbywają gody. Płazim zalotom towarzyszą różne skrzeczące dźwięki, które tworzą niepowtarzalny nastrój. Wydają je samce w celu przywabienia samic. Wbrew zaleceniom żaby nie zachowują społecznego dystansu i tłumnie wylegują się na  liściach rdestnicy pływającej.

W czerwcu w stawie  najczęściej spotykamy żabę jeziorkową i wodną. Efektem tych zalotów będą złożone przez samice jajeczka (skrzek), z których następnie wylęgną się kijanki, wyglądem zupełnie nie przypominające dorosłych płazów. Mają opływowy kształt, ogonek oraz skrzela, które umożliwiają oddychanie powietrzem rozpuszczonym w wodzie. Rosnąc ulegną przeobrażeniu. Wyrosną im odnóża, zaniknie ogonek a funkcję skrzeli przejmą płuca. W końcu przekształcą się w młode żaby, które wyjdą na ląd i będą oddychać powietrzem atmosferycznym.

W Dwukołach płazom pomagają pracownicy, którzy razem z nauczycielami, dziećmi  i młodzieżą z pobliskich szkół prowadzą już od pięciu lat Akcję Czynnej Ochrony Płazów, polegającą na ich przenoszeniu  przez drogę prowadzącą do nadleśnictwa w okresie wiosennej migracji do miejsc rozrodu.

Od początku akcji w bezpiecznym dotarciu do stawu  pomocy udzielono prawie dziesięciu tysiącom płazów, wśród których były następujące gatunki: ropucha szara, żaba jeziorkowa, żaba trawna, żaba moczarowa, żaba śmieszka, traszka zwyczajna, grzebiuszka ziemna.

Niezwykłe wiosenne koncerty są z pewnością podziękowaniem za udzieloną pomoc. Trzeba zauważyć, że leśnicy w takim działaniu  mają też inny ,,ukryty interes”: płazy są najlepszymi obrońcami lasów – potrafią zjeść pięć razy więcej owadów niż polujące na  nich ptaki.

Zapraszamy do obejrzenia filmu autorstwa J. Folborskiego:

źródło: dwukoly.olsztyn.lasy.gov.pl
 

Zobacz także…

Co to za gad? Bliskie spotkanie nad Zalewem Ruda

Kwitnący maj już za nami… [fotorelacja]

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
żabka
żabka
2 lata temu

Przepiękny 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x