Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dziś pełnia Truskawkowego Księżyca!


fot. Pixabay


Już dzisiaj (5 czerwca br.) wieczorową porą na niebie pojawi się Księżyc w pełni, tym razem zobaczymy tzw. Truskawkowy Księżyc. Mało tego, gdy Księżyc będzie wschodził, będziemy mogli zaobserwować jego półcieniowe zaćmienie. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze.

Truskawkowy Księżyc, nazywany jest również pełnią „kwiatową” i „różaną”, ponieważ zbiega się z corocznym rozkwitem wielu kwiatów. Będzie to już szósta pełnia w tym roku. Swą „truskawkową” nazwę zawdzięcza rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej, którzy powiązali to czerwcowe zjawisko właśnie z okresem zbioru truskawek.

Pełnia Truskawkowego Księżyca przypada na piątek 5 czerwca 2020 roku i rozpocznie się o godz. 19:12 polskiego czasu, a kilkanaście minut później zbiegnie się z półcieniowym zaćmieniem Księżyca, którego kulminacja nastąpi o godz 20:58. Truskawkowy Księżyc będzie widoczny do sobotniej nocy (6 czerwca), najlepiej w północnej części Polski.

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 19:25 czasu polskiego, a zakończy się kilka minut po godz. 23.00.

źródło: National Geographic/ gazeta.pl

oprac. red.

 

Zobacz także…

Niezwykły koncert w Dwukołach

Co to za gad? Bliskie spotkanie nad Zalewem Ruda

Kwitnący maj już za nami… [fotorelacja]

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x