Co to za gad? Bliskie spotkanie nad Zalewem Ruda
— 03/06/2020

mat. nadesłany; Padalec spotkany nad Zalewem Ruda
Tego sympatycznego gada sfilmowała nad Zalewem Ruda nasza Czytelniczka. Padalec, bo to o nim mowa, na pierwszy rzut oka przypomina węża i może napędzić strachu, lecz w rzeczywistości jest tylko niegroźną, beznogą jaszczurką. Gad żywi się głównie ślimakami i dżdżownicami, do tego jest jest niezbyt szybki i naprawdę niegroźny. Porusza się, wykonując wężowate ruchy ciała.
Przez swoje miedziano-brązowe i szare ubarwienie oraz pręgę na grzbiecie bywa często mylony z jadowitym rodzimym gatunkiem – żmiją zygzakowatą. Jednak różnice między nimi są wyraźne. Od żmii odróżnia go głowa, która jest słabo wyodrębniona od tułowia, krępe, sztywne ciało, łamliwy ogon, będący często w fazie regeneracji po odrzuceniu oraz blada, prosta pręga grzbietowa. A żmija ma giętkie, sprężyste ciało, zdrowy ogon i pręga grzbietowa tworzy wyraźny zygzakowaty wzór. Oba gatunki obecnie w Polsce są pod częściową ochroną.
Zobaczcie nagranie:
Dla porównania:
Padalec zwyczajny:

fot. Hedwig Storch – Wikipedia. Padalec zwyczajny.
Żmija zygzakowata:

fot. Benny Trapp – Wikipedia. Żmija zygzakowata.

fot. Stanislaw Szydlo – Wikipedia. Żmija zygzakowata.
Ze żmiją bywa mylony Zaskroniec zwyczajny, niejadowity gatunek, w Polsce pod częściową ochroną. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznych żółtawych plamach „za skroniami”:

fot. Michał Krawiec – Wikipedia. Zaskroniec zwyczajny.
A także Gniewosz plamisty. Niegroźny dla człowieka wąż, w Polsce gatunek pod ochroną, narażony na wyginięcie.

fot. Christian Fischer – Wikipedia. Gniewosz plamisty.
red.
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
tez mam zdjęcia prawdziwej żmii zygzakowatej które zrobiłem kilka lat temu nad zalewem od strony zapory (nigdzie ich nie puszczałem na mławskie media)
Piękny padalec 🙂
Wygląda na padalca
Gigantyczna dżdżownica 😉