Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Co to za gad? Bliskie spotkanie nad Zalewem Ruda


mat. nadesłany; Padalec spotkany nad Zalewem Ruda

Sprzedam Piec


Tego sympatycznego gada sfilmowała nad Zalewem Ruda nasza Czytelniczka. Padalec, bo to o nim mowa, na pierwszy rzut oka przypomina węża i może napędzić strachu, lecz w rzeczywistości jest tylko niegroźną, beznogą jaszczurką. Gad żywi się głównie ślimakami i dżdżownicami, do tego jest jest niezbyt szybki i naprawdę niegroźny. Porusza się, wykonując wężowate ruchy ciała. 

Przez swoje miedziano-brązowe i szare ubarwienie oraz pręgę na grzbiecie bywa często mylony z jadowitym rodzimym gatunkiem – żmiją zygzakowatą. Jednak różnice między nimi są wyraźne. Od żmii odróżnia go głowa, która jest słabo wyodrębniona  od tułowia, krępe, sztywne ciało, łamliwy ogon, będący często w fazie regeneracji po odrzuceniu oraz blada, prosta pręga grzbietowa. A żmija ma giętkie, sprężyste ciało, zdrowy ogon i pręga grzbietowa tworzy wyraźny zygzakowaty wzór. Oba gatunki obecnie w Polsce są pod częściową ochroną.

Zobaczcie nagranie:


 


Dla porównania:

Padalec zwyczajny:

fot. Hedwig Storch – Wikipedia. Padalec zwyczajny.

Żmija zygzakowata:

fot. Benny Trapp – Wikipedia. Żmija zygzakowata.

fot. Stanislaw Szydlo – Wikipedia. Żmija zygzakowata.

Ze żmiją bywa mylony Zaskroniec zwyczajny, niejadowity gatunek, w Polsce pod częściową ochroną. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznych żółtawych plamach „za skroniami”: 

fot. Michał Krawiec – Wikipedia. Zaskroniec zwyczajny.

A także Gniewosz plamisty. Niegroźny dla człowieka wąż, w Polsce gatunek pod ochroną, narażony na wyginięcie.

fot. Christian Fischer – Wikipedia. Gniewosz plamisty.

red.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Nat
Nat
10 miesięcy temu

tez mam zdjęcia prawdziwej żmii zygzakowatej które zrobiłem kilka lat temu nad zalewem od strony zapory (nigdzie ich nie puszczałem na mławskie media)

Stokrotka
Stokrotka
10 miesięcy temu

Piękny padalec 🙂

Laik
Laik
10 miesięcy temu

Wygląda na padalca

Ona
Ona
10 miesięcy temu

Gigantyczna dżdżownica 😉

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x