Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Co to za gad? Bliskie spotkanie nad Zalewem Ruda


mat. nadesłany; Padalec spotkany nad Zalewem Ruda


ksp Mława
Reklama

Tego sympatycznego gada sfilmowała nad Zalewem Ruda nasza Czytelniczka. Padalec, bo to o nim mowa, na pierwszy rzut oka przypomina węża i może napędzić strachu, lecz w rzeczywistości jest tylko niegroźną, beznogą jaszczurką. Gad żywi się głównie ślimakami i dżdżownicami, do tego jest jest niezbyt szybki i naprawdę niegroźny. Porusza się, wykonując wężowate ruchy ciała. 

Przez swoje miedziano-brązowe i szare ubarwienie oraz pręgę na grzbiecie bywa często mylony z jadowitym rodzimym gatunkiem – żmiją zygzakowatą. Jednak różnice między nimi są wyraźne. Od żmii odróżnia go głowa, która jest słabo wyodrębniona  od tułowia, krępe, sztywne ciało, łamliwy ogon, będący często w fazie regeneracji po odrzuceniu oraz blada, prosta pręga grzbietowa. A żmija ma giętkie, sprężyste ciało, zdrowy ogon i pręga grzbietowa tworzy wyraźny zygzakowaty wzór. Oba gatunki obecnie w Polsce są pod częściową ochroną.

Zobaczcie nagranie:


 


Dla porównania:

Padalec zwyczajny:

fot. Hedwig Storch – Wikipedia. Padalec zwyczajny.

Żmija zygzakowata:

fot. Benny Trapp – Wikipedia. Żmija zygzakowata.

fot. Stanislaw Szydlo – Wikipedia. Żmija zygzakowata.

Ze żmiją bywa mylony Zaskroniec zwyczajny, niejadowity gatunek, w Polsce pod częściową ochroną. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznych żółtawych plamach „za skroniami”: 

fot. Michał Krawiec – Wikipedia. Zaskroniec zwyczajny.

A także Gniewosz plamisty. Niegroźny dla człowieka wąż, w Polsce gatunek pod ochroną, narażony na wyginięcie.

fot. Christian Fischer – Wikipedia. Gniewosz plamisty.

red.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Nat
Nat
2 lata temu

tez mam zdjęcia prawdziwej żmii zygzakowatej które zrobiłem kilka lat temu nad zalewem od strony zapory (nigdzie ich nie puszczałem na mławskie media)

Stokrotka
Stokrotka
2 lata temu

Piękny padalec 🙂

Laik
Laik
2 lata temu

Wygląda na padalca

Ona
Ona
2 lata temu

Gigantyczna dżdżownica 😉

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x