Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława. Kierownik Dziennego Domu Seniora zwolniona dyscyplinarnie


fot. UMM


Barbara Bielak, dotychczasowy i pierwszy kierownik Dziennego Domu Senior+ została zwolniona w nagłym trybie z pełnionej funkcji. Jak się okazuje zwolnienie nastąpiło z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, a więc dyscyplinarnie. Co było tym powodem?

Przyczyną rozwiązania umowy o pracę z Kierownikiem Dziennego Domu Senior + było prowadzenie przez kierownika działalności gospodarczej wbrew zakazowi wynikającemu z art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Umowa została rozwiązana z dniem 21 maja 2020 r. w trybie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy – wyjaśnia Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mława.

Odwołanie dotychczasowej kierownik, nie oznacza, że placówką nikt nie zarządza. Po pierwsze, burmistrz powołał Barbarę Żurawińską (pracownika MOPS), która pełnić będzie obowiązki kierownika do czasu rozstrzygnięcia już ogłoszonego konkursu na stanowisko kierownika. Po drugie, w domu seniora obecnie nie przebywają pensjonariusze, bo placówka pozostaje na razie dla nich zamknięta.

Jednak samo zwolnienie teraz Barbary Bielak jest niejako konsekwencją wcześniejszych zaniedbań. Nad tym wcześniejszym biegiem zdarzeń warto pochylić się nieco bardziej i postawić kilka istotnych pytań.

Przypomnijmy, Dzienny Dom Seniora + rozpoczął funkcjonowanie z dniem 1 stycznia 2020 r. a od 2 stycznia, na kierownika tej placówki została powołana Barbara Bielak, pracownik urzędu miasta – pełnomocnik burmistrza ds. senioralnych. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym jako kierownik samorządowej jednostki winna złożyć na ręce burmistrza oświadczenie majątkowe. Ustawodawca termin złożenia pierwszego oświadczenia po objęciu funkcji kierownika określił na 30 dni od dnia powołania na stanowisko lub od dnia zatrudnienia, a kolejne składa się co roku do dnia 30 kwietnia (w tym roku wyjątkowo termin ten został przesunięty na koniec maja).

Osoby zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych wykazać powinny w nich majątek własny oraz współmałżonka, wynagrodzenia, a także m.in. rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku, takie pierwsze oświadczenie winno wpłynąć na ręce burmistrza na początku lutego, a on powinien dokonać jego analizy. Dlaczego burmistrz już w lutym nie stwierdził, że Barbara Bielak prowadzi działalność gospodarczą?  

Tego nie wyjaśnia rzecznik prasowa. Na zadane 24.05.2020 przez nasz portal pytanie: „Dlaczego na stronie BIP urzędu miasta nie ma oświadczenia majątkowego kierownika tej placówki Barbary Bielak? Proszę o przesłanie skanu oświadczenia złożonego przy obejmowaniu funkcji”, Magdalena Grzywacz odpowiada, że oświadczenie jest na stronie urzędu.

Tylko, że jest to oświadczenie złożone z datą 22.04.2020 i opublikowane w miejskim BIP w dniu 26.05.2020. Jak widać na dzień zadania pytania na stronie urzędu nie było żadnego oświadczenia Barbary Bielak, a to które potem opublikował ratusz nie wiadomo, czy jest tym spóźnionym pierwszym oświadczeniem, czy kolejnym składanym w terminie do końca kwietnia. Oprócz oczywistej winy pani kierownik, dlaczego burmistrz nie dopatrzył się, że takiego oświadczenia dotychczas nie było?

W treści złożonego i opublikowanego oświadczenia warto zwrócić uwagę na wpisaną kwotę wynagrodzenia. Barbara Bielak podaje tu  kwotę  69 858,84 zł. określając ją jako wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia w Dziennym Domu Seniora. Ponieważ ta placówka istnieje 5 miesięcy (na dzień złożenia oświadczenia 4 miesiące), oznaczałoby to, że zarabia 17 464 zł miesięcznie, co jest zupełnie nieprawdopodobne. Ponieważ składane co roku oświadczenia powinny odzwierciedlać stan majątkowy na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, można się tylko domyślać, że chodzi o kwotę wynagrodzenia za rok 2019 wypłaconą w urzędzie miasta. Więc kolejne pytanie. Kto analizował to właśnie oświadczenie i dlaczego przez ponad miesiąc nie zwrócił uwagi na takie wpisy?

Te i inne nasuwające się tu pytania spróbujemy jeszcze raz zadać urzędowi miasta i postaramy się tę kwestię dogłębnie wyjaśnić.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
37 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Media
Media
1 rok temu

W wielu urzędach był syf. .. A ludzie się mają za wielkich pracowników. ..trochę porządku władza wprowadza.

xawery
xawery
1 rok temu

bardzo ciekawa sytuacja…. Ktoś zatrudnił tę Panią na stanowisko dyrektora, okazało się że Pani ta nie podołała jak wynika z artykułu prostemu zadaniu jakim jest złożenie w terminie oświadczenia majątkowego oraz nie zawiesiła czy nie zrezygnowała z prowadzonej działalności. Jak w takim razie ta Pani miała prowadzić DPS. W obecnych czasach dyrektor musi znać się na wszystkim albo dobrze zarządzać kadrą. Kolejne pytanie gdzie się podziały kadry w urzędzie. W każdym szanującym się zakładzie kadry powinny dbać o swojego pracownika i go powiadamiać o terminie składania oświadczeń. Czy kadry swoich innych przełożonych o terminach składania oświadczeń majątkowych, terminach badań lekarskich nie powiadamiają. Nikt o tym fakcie nie przypomina burmistrzowi? A może powód zwolnienia p. Dyrektor był inny. Na ostatniej sesji zauważyłem poprawkę w budżecie dot. zwrotu źle wykorzystanej dotacji w kwocie około 150 tys. zł do Urzędu Wojewódzkiego pozyskanej na działalność DPS-u. Może tutaj trzeba poszukać winnych tej sytuacji?

heh
heh
1 rok temu

Jeśli chodzi o nasze władze, to mnie już chyba nie zdziwi nic 🙂 Nawet jak burmistrz zarapuje w maseczce z Wipaszu (tak, stało się, nasz włodarz kilka dni temu został nominowany do hot16 przez lokalne radio)

Czytelniczka
Czytelniczka
1 rok temu

Znam p. Bielak i nie wierzę w to co czytam. Jest to mądra, kompetentna osoba. Nie wiem o co tu chodzi, ale tego co jest opisane w artykule nie przyjmuję. Dla mnie jest to niemożliwe.

Lujek
Lujek
1 rok temu
Reply to  Czytelniczka

To slabo znasz… Lepiej już nie pisz bo okaże się że piszesz nie o tej osobie hahahah

Green
Green
1 rok temu

Kolejna sprawa która odkrywa wierzchołek góry „wysokiego profesjonalizmu’ urzędników miejskich i ich przełożonych, aż prosi się o jakąś zewnętrzną kontrolę, może wtedy dowiemy się gdzie są marnotrawione ciężko zarobione pieniądze mieszkańców

Asia
Asia
1 rok temu

Afera goni aferę. Winę ponosi tylko i wyłącznie burmistrz. Żenada p. burmistrzu.

mławianka
mławianka
1 rok temu

No cóż… Morawiecki nie znał przepisów odnośnie noszenia maseczek, Duda co dostanie na kartce, to wszystko podpisuje, dlatego śpiewał z tabletu a nie z kartki.
Ta Pani, jak widać, wcześniej pełnomocnik burmistrza (zarabiająca prawie 6 tysięcy), a obecnie wielki kierownik PUSTEGO Domu Seniora zarabiająca zapewne jeszcze więcej
też jak widać jakaś niekumata, nawet oświadczenia majątkowego nie potrafiąca wypełnić.
Skąd ona biedna miała niby wiedzieć, że na stanowisku kierowniczym nie wolno prowadzić działalności gospodarczej.
Jak wynika z artykułu, to wszędzie od góry do dołu sami mądrzy inaczej zajmują eksponowane stanowiska, ale…
albo muszą być wiernymi członkami słusznej partii
albo muszą być wiernymi wyznawcami przełożonego.

Reszta zupełnie się nie liczy.
Najlepiej jak mierny, ale wierny.

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  mławianka

Andrzej Duda to jest doktor nauk prawnych i z pewnością wie, jakie ustawy podpisuje, więc bez obawy.

Jakbyś sama miała odrobinę pojęcia o rzeczach, jakich piszesz, to wiedzialabyś, że np. przeciwstawił się ograniczeniu kompetencji finansowych samorządu i zawetowal zmianę ustawy o RIO.

Zawetował też dwie z trzech ustaw sądowych, żeby dać opozycji szansę na kompromis. I były to weta, których później żałował, bo okazało się, że woli do kompromisu że strony opozycji nie ma żadnej, że opozycję interesuje tylko, żeby „było tak jak było”, a w polskim sądownictwie rządziła niewybierana przez nikogo kasta.

Więc daruj sobie te złośliwostki.

xawery
xawery
1 rok temu
Reply to  Hemi

Hemii=== daruj sobie te głupoty, z DUDY taki prawnik jak z ciebie historyk ??? chyba tym Pan się teraz zajmuje panie KRZYSZTOFIE BR#######AK, W JEDNYM JESTEŚCIE PODOBNI DO SIEBIE W KRĘCENIU OSZUSTW.=== a post nie ma żadnego związku z opisywaną sytuacją. PAMIĘTAJ ZAWSZE O JEDNYM===JAK NIE POTRAFISZ TO NIE PCHAJ SIĘ NA AFISZ

Turkuś podjadek
Turkuś podjadek
1 rok temu
Reply to  xawery

Dlaczego sądzisz, że hemi to pan KB, a może to pan Michał P.??

Xawery
Xawery
1 rok temu

CHYBA dostrzegasz, ze z twego postu Turks,ludzie sie śmieją, dlatego tak sądzę ze osobnika ktory tak szkodzi miastu , to glypszego od KRZYEZTOFA NIE MA W MŁAWIE. !!!! Gdyby nie jego dzialania, to obwodnica 7 ki dawno by juz byla, a tsk przez jego talenty zostala opzniona o latan

Turkuś podjadek
Turkuś podjadek
1 rok temu
Reply to  Xawery

Nie, nie dostrzegam żeby ktokolwiek się śmiał z mojego komentarza i w dalszym ciągu mnie nie uświadomiłeś dlaczego ciągle czepiasz się że Hemi to Pan Bruździak. O ile pamiętam to Pan Bruździak podpisywał się własnym nazwiskiem pod swoimi postami. Co do tego, że Pan K.B. jest sympatykiem PIS, to masz raczej rację, ale ze się tu udziela jako Hemi to nie sądzę. 7-kę zostaw w spokoju, 7-ka nic nie ma do tych mądrości Hemiego.

Latek
Latek
1 rok temu
Reply to  Xawery

Brał za to kasę od nafciarzy

DO XAWERY
DO XAWERY
1 rok temu
Reply to  xawery

DO XAWERY do pięt nie dorastasz P Hemi w rozmowie.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Hemi

Buhahahahahaha

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Hemi

Hemi po co trujesz o sprawach nie mających związku z tym co jest w artykule.

Wielki mi doktor nauk prawnych, który wszystko podpisze co mu kaczor podrzuci.

Z niego prawnik jak z koziej d.udy trąba.

Prawda boli, prawda w oczy koli.

Mierny ale dozgonnie wierny jesteś? Jak ci z tej twojej partii „Pieniądze i stanowiska” będą szli za kratki, to też razem z nimi pójdziesz w dowód solidarności, czy wtedy ich się wyprzesz jak ten jede3n z Biblii.

JayQP1B
JayQP1B
1 rok temu
Reply to  mławianka

Uważaj na słowa, to obraza głowy państwa

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  JayQP1B

Obraza g łowy państwa? budyń jest głową państwa? – budyń jest bezwolną marionetką na smyczy Balbiny, długopisem, a nie głową państwa

Hemi
Hemi
1 rok temu
Reply to  mławianka

Sama wprowadzasz dygresje bez związku z tematem i pretensje masz, gdy ktoś na te wtręty zareagował?

I osobiście wolałbym, żeby były podpisywane ustawy, które wyszły z Polski, uchwalone przez Polaków i polskimi głosami, niż jak ten wasz płaczliwy fircyk, przyjmowałby tu dyrektywy z Berlina i Brukseli.

Przecież do tego właśnie prowadzi ta zasada wyznawana przez POKO o rzekomej wyższości prawa europejskiego nad polskim, nawet nad tą konstytucją, którą gdy im wygodnie wynoszą pod niebiosa, a gdy im jej przepisy nie pasują, po prostu ją przemilczają albo zakłamują.

Media
Media
1 rok temu
Reply to  Hemi

BRAWO HEMI

anonimowo
anonimowo
1 rok temu
Reply to  mławianka

„mławianka” sądzi że jest najmądrzejsza 😀 i zna się po prostu na wszystkim 😀 Szkolenia pobiera w gazecie koszernej i telewizji założonej przez agentów SB i WSI. Taka mądra ta mławianka 😀 a na prawie jak się zna 😀 Czytałem nawet że broniła pedofilii celebrytów bo to przecież jej środowisko. Takie swojskie , znane PO PZPRowskie. Pisze pod każdym artykułem i pod każdym uzewnętrznia nauki pobrane w wyżej wymienionych mediach.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  anonimowo

Uważaj koleś co piszesz, a za to możesz być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Oskarzasz o coś osobę niepubliczną. Nie zdziwiłbym się gdybyś został wezwany na komisariat w celu złożenia zeznań albo jeśli w twoim domu pojawiła by się policja celem zabezpieczenia telefonu, komputera itp.

Ewa
Ewa
1 rok temu
Reply to  mławianka

A co podpisywał Komorowski? Co mu kazał Tusk?

Do mławianki
Do mławianki
1 rok temu
Reply to  mławianka

DO mlawianki JESTES PROSTA W SWYM MYSLENIU

xawery
xawery
1 rok temu
Reply to  Do mławianki

NAUKOWIEC Z PRZYPADKU=== pokaż swoje możliwości, właśnie w prostocie chodzi o to aby walić w takich jak ty prosto z mostu, a nie „ubierać” tematów w piękne słowka bo to potrafią tylko tacy jak ty ciemniaku.

Do "Do mławianki"
Do "Do mławianki"
1 rok temu
Reply to  Do mławianki

Mławianka jest prosta w myśleniu, a ty za to w ogóle nie potrafisz myśleć – typowi przedstawiciel dojnej zmiany.

Behind You!
Behind You!
1 rok temu
Reply to  mławianka

Żal dupe ściska że ktoś może zarabiać tyle co? Malomiasteczkowa zawistna babo, wczytaj się w artykuł weź się za robotę bo kawa stygnie…

Nick
Nick
1 rok temu
Reply to  Behind You!

Obrońca biednych i uciśnionych się znalazł. Ha ha

pitupitu
pitupitu
1 rok temu
Reply to  Behind You!

tu chodzi o przyzwoitość . a zarabiać to sobie można ale u prywaciarza . już widzę te wypłaty .

Turkuś podjadek
Turkuś podjadek
1 rok temu
Reply to  Behind You!

69 858,84zł liczę za rok ubiegły, a więc podzielić to przez 12 miesięcy daje ni mniej, ni więcej jak 5.821zł
Nikt nikomu nie zazdrości zarobków. Tu chodzi o brak kompetencji do wykonywania jakiejkolwiek pracy biurowej.
Jak się tyle zarabia to się winno wiedzieć jak się wypełnia oświadczenia i winno się wiedzieć co wolno, a czego nie wolno.
Baby to masz w nosie ch…mie.

Behind You!
Behind You!
1 rok temu
Reply to  mławianka

Zawistna babo z małego miasteczka… przeczytaj artykuł, zamknij mordę i weź się za robotę.

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Behind You!

Trochę kultury komuś zabrakło ?

xawery
xawery
1 rok temu
Reply to  Behind You!

BIN LADEN ???—JESLI DLA CIEBIE miasto 30 tysięczne jest małe to przenieś się do większego , np, do WIECZFNI,???? TA kobieta dobrze odczytała ten artykuł, a ty tłumoku MORDA W KUBEŁ , a babę to maszx w nosie ciemniaku.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Behind You!

Do cholerny jasnej! Jak urzędnik może nie znać tak elementarnych podstaw!! Proszę się obudzic!!! Przepisy trzeba umieć czytać! A na stanowiskach kieriwnuczych to trzeba je po prostu znać!

z daleka
z daleka
1 rok temu
Reply to  mławianka

Mławianko, dla Ciebie każda okazja jest dobra aby dowalić Morawieckiemu i Dudzie dlatego, że są z PIS-u. Mam wrażenie,że na tym portalu działa farma trolli.

Xawery
Xawery
1 rok temu
Reply to  z daleka

Z daleka==jednym z tuch troli jestes TY, mlawiance, w ogole nie chodzi o zadne dowalenie, tym osobnikom, ktorych wspomisles, oni sa tak samo madrzy jak bywalec portalu HEMII, widac pisowcu, ze ciebie boli orawda o tych nieudacznikach .jrszczr troszeczkę i POLSKA bedzie wolna od tych BARANOW PISOWSKICH, bądź cierpliwy, tylko co ty wtedy bedzuesz robil.

37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x